V elektrizující mlze

Pochované hriechy

Drama / Mysteriózní

USA, 2009, 117 min

• sedm.1

Už dlouho jsem takhle zbytečně nezabil téměř dvě hodiny života. Kdybych měl V elektrizující mlze vystihnout co nejpřesněji a vyjádřit z něj svůj výsledný dojem, vypadalo by to asi takto. Nejnudnější vyšetřování s nejodfláknutějším odhalením a nejtrapnějším dopadením nejnevýraznějšího vraha posledních let. Nebo třeba i jinými slovy. Stejně jak mdle, ospale a nevýrazně působí všechny postavy a jejich představitelé v čele s nepřítomně vyhlížejícím Tommy Lee Jonesem, tak stejný šmrnc, energii a šťávu má přítomné vyšetřování nejnudněji zpracovaného případu za dlouhá léta. Když k tomu pak ještě připočtu fakt, že k dopadení vraha hlavní postavě dopomohl nějaký čtyřicet let mrtvý generál, který se mu sem tam zjeví, vypustí nějaké to moudro a šerifovi je hned jasné, kudy vede stopa, nemám jediný důvod tento počin neoznačit za zoufale podprůměrnou, utahanou, nudu. A tak Odpad nedám jen za docela slušně působivou atmosféru, což ovšem též není zásluha tvůrců, jako spíš prostředí a využití jižanských zvyků a nezaměnitelné hudby. Každopádně ani to už nezachrání můj celkový pocit, že jde o naprosto zbytečný film.(2.7.2013)

Projekci jsem dlouho odkládal s tím, že na něco takového musí mít člověk chuť. Přece si nepustím mysteriozni drama v době, kdy se chci uvolnit a zasmát, že? Bohužel však ani to, že jsem měl chuť, tomu nijak zvlášť nepomohla. Můj oblíbenec Tommy zachraňuje film jak se jen dá, ale sám to nezvládne. Film je totiž odfláklý, a i přes docela solidní námět se tady toho děje prachbídně málo. Celé je to zkrátka nudné, a bez většího napětí. Ty slabší tři hvězdy tomu dám jen kvůli Tommyho, jinak by bylo hodnocení rapidně nižší.(16.9.2011)

Forma prevyšuje obsah, až do tej miery, že po týždni mám problém spomenúť si aké všetky dejové línie tam boli a ako sa vyriešili. Zato si dobre pamätám atmosféru dusných močarísk, nadprirodzené motívy s vojskom a iné "mysterióznosti" (ktoré mi napodiv absolútne neprekážali, naopak - do filmu, do krajiny a k postave Tommyho Lee perfektne zapadli) a aj útržky scén, príbehov a obrázky ľudí, ktoré dokázali zaujať. Zvláštny hypnotický druh filmového rozprávačstva, ktorý fungoval a vyliezal z televízora, i keď som popri nepozornom sledovaní chodila okolo a robila rôzne domáce práce. 3,5*(8.7.2013)

Tommy Lee Jones ve své klasické roli zamlklého strážce zákona v poněkud přepostavované, přezápletkované a vůbec celkově přeplácané krimi. Tavernier rozehrál tuhle partii na všechny strany a já z toho nakonci získal pocit, že ani jednu linii nedotáhl do úplného konce resp. dotáhl, ale ty závěry byly příliš povrchní a rozhodně mě neuspokojily. Na druhou stranu potěšilo herecké obsazení, ačkoliv jak Goodman, tak Kelly Macdonald, Peter Sarsgaard a již zmíněný Tommy mají na kontě kvalitnější role. 50%(22.11.2009)

• PDcz

2** body Krize středního psaní. Při pomyšlení, že tu mám něco napsat je v mi prázdno.. já už vážně nevím co psát.. krize [2] Minus 1* bod Zdá se mi to, nebo Tommy Lee Jones hraje poslední dobou ve strašně ukecaných filmech? [0] Minus 1* bod A když jsme u těch ukecaných filmů. Nevím jestli koukám tak tupě na ten film nebo ty kecy vůbec nechápu. A takový nadšenec, abych si pasáž pouštěl 3x abych to pochopil dělat nebudu. [0] Minus 1* bod Celé to vyšetřování jsem nějak nepochopil. Začíná to vypadt, že jsem měl celkem nechápavý den. A divíte se? Kdo se má v tom počasí učit!! [8] POZOR NÁRAZNÍK 40 let mrtvý černoch v řetězech bez oblečení v bažině, ale on vidí že nemá tkaničky.. chci být taky detektiv..(30.8.2009)

• - Film byl natočen podle románu In the Electric Mist with Confederate Dead od autora James Lee Burke. (Pattrick)