Lištičky

(Irsko)

Foxes

Česko / Slovensko / Irsko, 2009, 100 min

• whitas

Celou dobu útrpně sledujete hloupou, nevyrovnanou a agresivní slovenku Alžbětu, pro jejíž dětinské chování marně hledáte nějaké opodstatnění. Místo osvobozující katalyzátoru (v podobě flashbacku) se na konci dočkáte zmateného vysvětlení, které vyrobí ještě více otazníků a přívalů vzteku. Jediným opravdovým katalyzátorem je to, že všichni ostatní diváci jsou stejně otrávení jako vy. Pokud tam ovšem s váma ještě někdo vůbec sedí...(26.9.2009)

Nerád v komentári útočím, hoci mnohokrát si o napísanom pomyslím svoje - ale hodnotitelia tohto filmu sa môžu so svojimi nehviezdičkami hanbiť. Lištičky, to je film mimo vypočítaných efektov, to je úprimnosť, ktorá v mnohých súčasných filmoch chýba, pretože všetci sme strašní intelektuáli, strašní odborníci a strašne sa do všetkého vyznáme - a ľudskosť akosi uteká. Ale práve ľudskosť bola a je devízou najväčších svetových režisérov. Mira Fornayová má všetky predpoklady byť vynikajúca režisérka. Gratulujem, ďakujem, som ohromne rád za tento film.(16.4.2011)

• blackrain

Filmu jsem se měla raději vyhnout už když jsem viděla Film o Filmu. Nevím, co jsem si myslela. Tohle je totiž opravdu těžko stravitelný kousek. Málem jsem to ani nedokoukala. Alžběta byla tak strašně nesympatická. Bylo mi úplně jedno, co udělá. Měla by vyhledat odbornou pomoc na psychiatrii. Tam by ji snad srovnali.(23.7.2010)

• sanikope

Po tom ako som počul všade len hrozne negatívne reakcie som sa rozhodol skúsiť. Pozrel som si minutáž a vravel som si - to možno bude v poho nebude to moc dlhé. A to bol asi môj najväčší omyl. Scenár bol tak pritiahnutý za vlasy že som počas toho ako som zaspal len dumal či v tom reku nemá prsty D. Rapoš. Ak hej tak je všetko v tom najlepšom poriadku.(9.7.2010)

Alžběta se točí v kruhu své vlastní omezenosti. Je neustále naštvaná, snadno se nechá vyhecovat nevinnou poznámkou a na všechny kašle. Proč? To nám autorka dlouho tají, až na konec odhalí důvod jejího přístupu ke své vlastní sestře, pobytu v Irsku apod, ale bohužel tak činí s retroaktivní platností, což z díla samotného automaticky nečiní chytré dílo.(15.9.2009)

• - Film Lištičky byl letos vybrán do soutěže 66. mezinárodního filmového festivalu v Benátkách (soutěžní sekce Týden mezinárodní kritiky - 24 International Film Critics´ Week). Po roce 1989 nebyl do některé ze soutěžních sekcí tohoto festivalu zařazen žádný český nebo slovenský filmový debut. (Martin00x)

• - Režisérka filmu Mira Fornayová o filmu říká: „Tajemství jsou v našich životech jako kotvy. Dokud je nepojmenujeme, neodkryjeme a nepromluvíme si otevřeně, drží nás na jednom místě a točíme se jakoby v kruhu. O tom je příběh Alžběty a možná i ostatních postav filmu.“ (Martin00x)