Reklama

Reklama

Operace Dunaj

  • Polsko Operacja Dunaj (více)
Trailer

Obsahy(1)

Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (147)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Velmi svérázný způsob - svědčící o kritériích výběru programové náplně - zvolila TV Nova k "uctění památky" srpnové invaze (čtvrthodinový blok reklam a upoutávek před začátkem included;)). ČT nasadila Ucho a poněkud rozporuplné Rebely, ale i tak tento její "výkon" ční do nebeské výše nad tímto snímkem, který byl bezpochyby vedení Novy nabízen jako česko-polská komedie o srpnu 68 s plejádou známých českých tváří. Co na tom, že Jacek Glomb je téměř výhradně divadelní režisér, navíc podle profilu divadla experimentálního, a že si chtěl splnit svou "lidskou povinnost" dát našim národům k pochopení to, jak to tehdy prožívali řadoví vojáci. Takovéto snahy nemusí končit katastrofou - pokud jste Spielberg nebo někdo takový. Ale ani Spielberg toto neprovedl formou zfilmování vlastní divadelní inscenace. Výsledek? Operace Dunaj nabízí v úvodní kasárenské čtvrthodině pouze sled jebání, hoven, prdelí a kurev, což je pro polské osazenstvo příznačné až do konce. Poté, co hlavní hrdinové dorazí do české dědiny, se můžeme "začít kochat" stereotypním humorem a archetypální sestavou vesnických postaviček (byť třeba výkon hysterické revolucionářky Marthy Issové mě v její nesnesitelnosti bavil). S blížícím se koncem se množí návraty manželské dvojice polských důstojníků (fuck genderová jazyková korektnost;)) a Lynchovské momenty s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Některé hlášky jsou zapamatovatelné, ale bez výjimky sledujeme něco, co už tu bylo, a leckdy to hráli i ti samí herci (viz Jaroslav Dušek a Pupendo). Čtvrt hodiny před koncem pak dojde ke zlomu - nikoliv ovšem dějovému, ale žánrovému, kdy máte pocit, že si režisér našlehal kromě zmíněného Lynche i Hlavu XXII, a navrátil se na divadelní scénu, ze které vzešel. Tato Operace zkrátka skončila fatálním neúspěchem a z diváckého hlediska jde o naprostou ztrátu času. Aspoň že dívat se na to dá, polský státní fond pro podporu kinematografie si ale z výsledku musí zoufat. Chvíli jsem uvažoval o 40% za některé izolované herecké momenty, ale vzpomínka na zlověstnou hudbu z invazního úvodu mě přesvědčila o tom, že tohle prostě nemá nárok na nějaké pozitivní ohlasy. Kdybych na to nějakou haluzí vyrazil do kina, litoval bych každičké koruny - takhle lituju jen každé minuty svého času, kterou tento "film" usmrtil. 20% ()

Djoker odpad!

všechny recenze uživatele

Umění vyprávět v sobě opravdu nemá každý. Vlastně ani pořádně nevím, o čem to bylo. Představte si, že někdo sedí na hajzlu a vy se na to díváte. Prostě zbytečnost, ubohost, znechucení a ztráta času v jednom. Úplně vidím ty lidi, jak vycházejí ze sálu a nejraději by si jednu vrazili za to, že vyhodili prachy za takovou blbost. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Viděla jsem i horší filmy, nebylo jich moc, ale nějaké se najdou. Děsí mě, kam spěje česká kultura, humor je nahrazen primitivním vulgarismem, místo herců se před kamerou pitvoří sbor těch, kteří by herci rádi byli. A všemu vévodí pitomý scénář, jenž se do závěru filmu obul s takovou vervou, až z toho šokem omdlévali i mravenci. Závěr filmu musel urazit i inteligenci plastové lahve. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Snaha nasadit zde ,,Pelíškovskou" partu s pár vyhasínajícími hvězdami a pár mlaďochy coby základní recept na divácký úspěch zde evidentně nevyšla. Nefunguje zde ani retro vlna a rádoby dramatická zápletka z okupace 1968. Nevěřil jsem jí stějně jako v Renčových Rebelech. Slovanská - Polská - uřvanost mi taktéž nesedla. Internacionální záměr tu nějak vyzněl mimo...Zkrátka nebylo to drama, nebyla to ani komedie, bylo to takové uřvané tesilovo - krepsylonové nic o ničem s jedním pěkným tankem. Celou dobu od výjezdu tanku jsem si říkal, že se to musí nějak rozběhnout, ale najednou byl konec (ten stál vůbec za to!) a nerozběhlo se nic. Jako vždy v těchto případech dávám jednu hvězdičku za snahu. Je to ale s odřenejma ušima a - odpad - mne svrběl na klávesnici! * ()

igi B. odpad!

všechny recenze uživatele

Formou i obsahem čuročirý H N U S ! ! ! . . . A dle sdělení v úvodních i závěrečných (více je více, že...) titulcích - "umělecká supervize" (sic!) - Jiří Menzel. Tož super, pane Oscar'67! . . . Tak tím se to zase jednou všechno vysvětluje. Král je nahý, křičí kritičtí a soudní diváci, zatímco stádo kdesi pobekává, pomalu vedeno na kulturní jatka... Za připomínku pak stojí i celá ta zbylá naše >elitní< zasloužileúdmělecká čudlárna - polské mistry přicmrndávače nevyjímaje, co se v téhle sračce >za korunu złoty šekel< zjevně tak ráda namočila. Ani se netřeba divit, proč ty naše pisskultůry kinomatopatické bratrské jsou dnes tam kde jsou... Dziękuję kurwa, nigdy nie zapomnę! - - - - - (Poprvé a naposledy viděno na novácké chcankovizi v předvečer "výročí", hodnocení 777., pakomentář zde zhnusený symboligicky jako osmašedesátý - 20.8.2011) ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Eva Holubová prohlásila, že hrát v takovém filmu je její národní povinností. (hippyman)
  • Polský tank ve filmu je ve skutečnosti tankem českým - nenašel se T34, který by mohl producent ze svých prostředků zaplatit. (hippyman)
  • Film bol natáčaný v meste Sobotka a na ceste medzi obcami Mladějov a Stéblovice. (dyfur)

Související novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

16.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se…

Reklama

Reklama