Operace Dunaj

Operation Dunaj

Komedie / Drama

Česko / Polsko, 2009, 104 min

• standsiller

Od obsadenia, ktoré bolo do filmu vtesnané som čakal omnoho viac. Čo však pomôžu herci, keď tu zlyhal iný faktor? Až na pár úsmevných momentov tento film nevypovedá o ničom. Niekto prišiel, ostal, zavadzal a do všetkého hrala jazyková bariéra a situovanie ku koncu známych 60-tych rokov. Pravdy sa človek v tomto filme nedočká. Ospravedlňuje to jedine titulovanie "komédia" ale tá dráma, ktorá sa tomu pripisuje tiež. Nerozumiem prečo. Len tam pichli niekoho kto príde o život aby človeka na chvíľu odpútal od "uvoľnenej atmosféry" . Pričom z tohto celého pri troche šťastie mohol vzniknúť zaujímavý snímok v štýle " Pelíšky" .(11.9.2011)

Z těch hodnocení to vypadá, jak kdybychom se dívali na jiný film? Nevím - samozřejmě fakt je ten, že jsa po otci Polák a matce Čech, užil jsem si tuhle komedii asi trochu jinak, než většina diváků... Co vytknout? Ploché charaktery, které se nechovají logicky ani se samozřejmým přihlédnutím k tomu, že se jedná o komedii/frašku, nikoliv psychlogický film. Proměna polských vojáků i zamilování se místních slečen nejde tak úplně zkousnout ;) Nicméně - já se bavil a jako komedie to rozhodně není odpad.(23.7.2009)

• rytir1

Tak jsem se těšil na pěkný sobotní večer s dobrou komedií, což téma najetého tanku do hospody a typických českých záškodníků mohlo být tak krásně využito. Ačkoli se to ale dalo dokoukat, po shlédnutí jsem byl notně zklamán. Pominu-li, že snad v našich filmech už nemáme jiné herce než dokola Holubová,Dušek,Budař,Issová apod., pak nechápu jak toto může někdo natáčet jako komedii. Jediná Marta Issová byla snad trochu vtipnou, jinak bída, opět jen české vyžívání se v tématu roku 1968 dokola, jako bychom už ani neměli o čem jiném točit.(20.8.2011)

Vôbec sa mi nezdajú tie kritizujúce konetára a hodnotenia ktorých je tu spústa. Zato, že to nenatočil "slávny" holywood tak to musí byť nutne odpad? Ja to hodnotím objektývne. Nieje to 100%, dokonca ani 80%, ale tých mojich 60 si to zaslúži. Uznávam, že pri lepsích finančných možnostiach by sa z toho dalo vyťažiť viac, ale ja môžem túto snímku s pokojným svedomím zaradiť do toho lepšiech, čo s našej produkcie vzišlo.(2.12.2009)

• w15

Názorný příklad toho, jak velmi riskantní je koprodukční film pojednávající o nedávné společné minulosti. Vnímání srpnových událostí máme zjevně odlišné, takže film měla natočit pouze Polská strana a výsledek by mohl být možná lepší. Scénář filmu je bídný, příliš vykonstruovaný a těží z národních stereotypů (Češi pijí pivo a jí knedlíky, Poláci jsou blbí a konzervy s masem si zamění s krémem na boty, apod.). Nechybělo ani pověstné polské obchodování - dejte mi jídlo a já vám dám žiletku. V závěru filmu jsem netušil, jestli se dívám na drama nebo komedii – přestřelka s ruským tankem a následné zabití dívky. Eklhaft.(22.8.2011)

• - Polský tank ve filmu je ve skutečnosti tankem českým - nenašel se T34, který by mohl producent ze svých prostředků zaplatit. (hippyman)

• - Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. (Bart)

• - Majitelem tanku "Beruška" je sběratel František Koch. (hippyman)