Operace Dunaj

Operation Dunaj

Komedie / Drama

Česko / Polsko, 2009, 104 min

• NORDEN

Film ktorý mal potenciál byť omnoho lepší. Verím že na tému rok 68 sa dá natočiť kvalitná dráma, a aj dobrá komédia (Pelíšky sú v tomto omnoho lepšie). Chvíľami som mal z niektorých scén pocit ako keby som pozeral nejaký Kusturicov film (kapela hrajúca na odchádzajúcom tanku, "pohrebná" hostina) A ak to má byť rodinná komédia, tak niektoré scény si v tom filme mohli odpustiť.(24.4.2012)

• Kratoc

Zaplatit za tohle vstup do kina, tak bych si tu ruku musel useknout. Adept na nejotravnější film posledních let. Po deseti minutách jsem se poprvé podíval na hodinky, kdy už to bude končit a vydrželo mi to (ta kontrola hodinek co deset minut) až do konce, což považuji za takové své malé vítězství (že jsem to dokoukal).(21.10.2010)

• Willy Kufalt

,,Přicházíme v míru... nedovolíme bratrskému Československu, aby se zk**vilo!" Ou, tak to byl šílený mazec! Osobitý pohled na vážné události mi ve filmech nevadí, ze "studijních" důvodů snesu jak ideologickou propagandu, tak parodii, zčásti jsem ocenil dokonce i takový absurdní kousek jako Ztraceni v Mnichově. Já vím, zde to točili především Poláci, kteří se na 21. srpen '68 dívají z jiné strany, ale stejně to už bylo hodně na hraně, jak ze strany šíleného příběhu (vytlačení jednoho tanku do opačné strany jako vítězství s oslavou a pak vzhůru emigrace na dalším ukradeném tanku? ... asi jsem to moc nepochopil), tak ale především ze stran humoru plného vulgarismů, který i navzdory historickému pozadí hodně připomíná různé ty Kameňáky. Možná se to chtělo podobat na balkánské filmy, kde mají ve filmu dlouholetou tradici bláznivých komedií (nejen) z tamnějších válek s poměrně ujetým humorem a obyčejně i dechovkovým doprovodem (viz. filmy Emira Kusturici), zde bohužel chybí myšlenka. Nápad originální, leč kontroverzní, zpracování hodně slabé či místy přímo tristní.(22.10.2018)

• MarekT

Po dvou letech jsem se rozhodl poctit svojí návštěvou kino právě tímto snímkem. Padl mi na přelomu roku do oka, ať už svým námětem - na mírně ohraný děj o událostech roku 1968 totiž mělo být pohlíženo z polské strany, navíc se projektu upsali vesměs vynikající herci... Na cestě do kina jsem už ale bral na vědomí nepříznivé recenze, ovšem i přesto do dnešní páté hodiny odpolední žila nděje, že by to nemusel být až tak špatný film. Nestalo se tak a tady jsou moje výhrady. Mělo se jednat o komedii, čekal jsem nějakou v polském střihu, ne zrovna druhý Den cvoka, ale nějaký ten oddech. Žel, nezasmál jsem se, pouze jednou jsem se uchechtl (vzápětí jsem si však uvědomil, že šlo o nedomyšlenou blbost) - "řízky po polsku". Zbytek vtipů se až na nepatrné a zmínky nehodné výjimky točil okolo toho, že například někdo spadl z parapetu, nebo sprosťaniček na tisíc způsobů - co chvíli létají z úst "kurvy" apod. - těch deset diváků, co byli v sále se mnou, se samozřejmě nemohlo nesmát. Velkou fackou bylo taktéž vykreslení jednotlivých národů, hlavně Poláků coby, plytce řečeno, jakýchsi primitivů... A jestli si někdo myslí, že by to herci mohli zachránit, tak omyl - Dušek snad nemohl zahrát hůře a spokojeně mu sekunduje dvojice děvčat Issová - Zoubková (zvláště druhá jmenovaná, nechť radši zůstane v Ordinacích). Aspoň, že Menzel či Polívka hrají solidně, škoda, že je charaktery jejich postav posílají také ke dnu. Tím jsem tak nějak nakousl scénář - dějová linie natolik mizerná, až jsem měl pocit, že se tam vlastně nic nestalo - pomalu čekám nějakou "akci" a oni se hned loučí, v duchu si říkám "to už je těch sto minut za námi?". Nehledě na to, že nechápu funkci postavy hluchoněmé dívky. Vzhledem k původním očekáváním okolo letošního jara, kdy jsem tipoval průměrné hodnocení okolo šedesáti procent, velké zklamání, škoda, že zrušili Plyšového lva, jednoho adepta na cenu bychom měli. Jednu hvězdu dávám za to, že zmínění Polívka, Menzel či Hrušínský asi neumí roli zkazit, byť jsou k tomu vyššími silami nuceni.(30.7.2009)

• Master19

Já jsem si říkal, jestli je to vůbec možné, to co vidím... Skoro jsem si myslel, že poláci nastříhali do nějakého svého vojenského kameňáku pár scének z českých filmů a seriálů a hotovo. Ale ono to je myšleno jako věc nová. Inu, nehrozí tu, že by nějaký z herců předvedl neotřelou polohu či snad aspoň záblesk civilnosti. To už ti "Rebelové" naťukávají téma okupace lépe...(28.8.2017)

• - Polský tank ve filmu je ve skutečnosti tankem českým - nenašel se T34, který by mohl producent ze svých prostředků zaplatit. (hippyman)

• - Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. (Bart)

• - Eva Holubová prohlásila, že hrát v takovém filmu je její národní povinností. (hippyman)