Reklama

Reklama

Operace Dunaj

  • Polsko Operacja Dunaj (více)
Trailer

Obsahy(1)

Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (146)

Olík 

všechny recenze uživatele

Neválečně válečný debut polského režiséra Jaceka Glomba, který se netají obdivem k české tvorbě, zejména panů Hřebejka a Menzela (jaká musela být jeho radost, když se mu jednoho z nich podařilo obsadit), inspirovaný jeho vlastní divadelní inscenací o zabloudivší osádce třicetitunového kolosu T-34, jejíž misi za osvobození Čechů trpících následky kontrarevoluce zastaví až zdi poklidné vesnické hospody. Hospody, jejíž osazenstvu se touto událostí převrátí životy, stejně tak jako polské čtveřici obsluhující tank poeticky přezdívaný Beruška. Polská herecká smetánka (Zamachowski, Stuhr, Bluszcz, Grzeszczak) kooperující v této koprodukční komedii s českou hereckou smetánkou (Polívka, Holubová, Dušek, Issová) se netají nemalými ambicemi. Bohužel výsledkem je spíše nenávratně utopených padesát miliónů korun :( ()

kagemush odpad!

všechny recenze uživatele

Bravo Glomb! Nuvěřitelná schopnost tady toho pána udělat z partičky výborných (nebo alespoň kdysi výborných) herců statující panáky mě natolik ochromila,že jsem to celé dokázal slupnout,- s takovou chutí jako když jste někdy nuceni spolknout sopl.A že jsem to vydržel až do konce svědčí o mém latentním masochismu.(řeknu vám ,že masochisti musej mít teda ale kurva tvrdej život!) ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Pokus o polsko-českou komedii ze srpna 1968, která má říci, že jsme všichni kamarádi, až na Rusáky. Asi. Víc mi ale fakt film nedal. Když si koupíte stavebnici dejme tomu garáže, obsahuje všechny potřebné prvky. Jen je na vás, abyste je podle návodu poskládali, a to správně, aby vám skutečně vyšla garáž, a ne surrealistický obraz od Dalího. Podobně Operace Dunaj. Potřebné ingredience zde jsou a věřím, že dostat do ruky scénář a režii Jiří Menzel, který zde hraje, udělá z toho špičkový snímek s určitou zasněnou atmosférou, kde vše bude podřízeno určité myšlence. Jenže tohle dostali do ruky nějací mladí kluci polský a vyrobili z toho - blbost. Děj: v domnění, že je v ČSSR kontrarevoluce, jedou polští vojáci české bratry zachránit. Jeden tank omylem vysklí jednu hospodu. Zatímco po nich pátrá ruská manželská dvojka velitelů na sajdkáře. Po počátečních rozmíškách si všichni padnou kolem krku, nakonec zaženou Rusáky a s mladí s holkama odfrčí v tanku směr Vídeň. Pojetím je to trochu kombinace vojáka Čonkina, toho nejhoršího z Černých baronů a Tankového praporu, s inklinací k podobně nudnému a nepovedenému Stůj, nebo se netrefím! A že se v obrazu objeví parodie na seriál Čtyři z tanku a pes, to už je snad jen úlitba česko-polskému publiku středního věku. Ačkoliv by se z toho skutečně něco vytřískat dalo, vše plyne neuměle po povrchu - máme zde dvě mladé holky, co jiného s nimi, než je nacpat Polákům do postele - pardon na pažit u rybníka. A můžeme hned ukázat i nějaké to nahé ženské tělo (Martha Issová to kupodivu nebude, i když se k tomu uvnitř tanku schylovalo. A Eva Holubová překvapivě také ne.) Vůbec není využito potenciálu postav - Eva holubová jako rázná hostinská maximálně připraví "polský řízek", výpravčí v důchodu stráví polovinu filmu zavřený nešťastnou náhodou na záchodě a nikdo si na něho po celé dva dny nevzpomene a ani on nebuší na dveře, "opravář" v podání Bolka Polívky je pořád unavený a toť vše, Duškova postava sem tam pronese moudro jak z Pelíšků, jež někdo vypral v aviváži. Pak je zde ještě postava hluchoněmé servírky, kdy stále čekáte, že třeba radostí promluví, zamiluje se nebo něco takového, protože celou dobu je linie filmu vedena v rozpustilé taškařičné zábavě, a těžko se pak srovnáte s tím, jak její linii tvůrci naprosto pitomě a zcela proti žánru zakončili (SPOILER! Zastřelí ji jedna zbloudilá kulka.) To, že se postavy chovají jako dementi, to, že zde neprobublá ani jedna skutečná emoce, je už naprosto zbytečné psát. Stejně jako připomínat naprosto televizní podání s minimem exteriérů. A když už se konečně objeví zajímavá historka (připomínající film a knížku Grandhotel), myslíte, že je nějak zobrazena? Ne, kecá se o ní, jako by šlo o rozhlasovou hru. ()

Djoker odpad!

všechny recenze uživatele

Umění vyprávět v sobě opravdu nemá každý. Vlastně ani pořádně nevím, o čem to bylo. Představte si, že někdo sedí na hajzlu a vy se na to díváte. Prostě zbytečnost, ubohost, znechucení a ztráta času v jednom. Úplně vidím ty lidi, jak vycházejí ze sálu a nejraději by si jednu vrazili za to, že vyhodili prachy za takovou blbost. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Možná je 50 let od srpnové okupace už dost dlouhá doba na to, aby se na tyto tragické chvíle dalo nahlížet s nadhledem a třeba i v lehce komediálním duchu. Komediálních filmů z doby druhé světové války se též pár najde (viz třeba skvělá česká poválečná komedie Nikdo nic neví). Ale ona není komedie jako komedie. Tahle má podobu filmů typu Kameňák či Babovřesky. Tedy děs, bída a utrpení.... Nápad to možná nemusel být úplně špatný, střet polských herců (okupačních vojáků) s (malým) českým člověkem.... Ale to ztvárnění bylo otřesné, plné různě se pitvořících českých herců (škoda že i takových jako Bolek Polévka) a plné vulgarit od všech zúčastněných aktérů. Ještě štěstí, že jsem to neviděl na Nově coby připomínku srpnového výročí. To bych asi vážně dal odpad. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Majitelem tanku "Beruška" je sběratel František Koch. (hippyman)
  • Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. (Bart)
  • Polský tank ve filmu je ve skutečnosti tankem českým - nenašel se T34, který by mohl producent ze svých prostředků zaplatit. (hippyman)

Související novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Reklama

Reklama