Řezník (festivalový název)

Horor / Thriller

Jižní Korea, 2007, 75 min

Jin-won Kim

Jin-won Kim

Keď som si pozrel (fake snuff) film August Underground's Mordum (2003), povedal som si, že je to absolútny vrchol všetkej nechutnosti a zvrhlosti. Po videní tohoto snímku som si to povedal opäť. Toto nie je film! Toto je humus, hovno, hnus, nechutnosť, grcka, sračka... Saw a iné vraj brutálne filmy môžu ísť oproti tomuto do riti. Tento film je podľa mňa fakt nebezpečný pre ľudí so slabšou povahou. Ja som asi prvý krát za svoj život pocítil, že sa mi "niečo deje v žalúdku. Fuj! Prvá polhodina je trochu slabšia, ale to, že ste ako keby tá osoba, na mňa hneď začalo pôsobiť. Stiesnenosť, beznádej, všetky tie pocity, ako sa cíti človek pred popravou, ktorý nevie za čo ho idú popraviť. Škoda, že prvé dve vraždy boli ukázané iba zvukovo. Film by mohol mať kľudne 90 minút s týmito vraždami a bol by to oveľa väčší masaker. Po polhodine začína film naplno. A to, čo začne mi vyrážalo dych, desilo ma a vyvolávalo tie najhoršie pocity. Videl som veľa fake snuffov, ale toto je jednoznačne vrchol. Moja úchylná stránka osobnosti hovorí "daj tomu 10 hviezdičiek". Žalúdok tvrdí zase "daj tomu odpad!". A tak dávam priemer a to 5*. Za to, čo tento film so mnou narobil si to určte zaslúži.(5.4.2010)

• lamps

Tak jsem zase jednou, dá se říci neplánovaně a v afektu, zabrouzdal do nevyzpytatelných vod hororového extrémismu, ale ani tahle osobitá brutální řezničina mi nijak nepomohla k tomu, abych si vytvořil k danému filmovému odvětví ucelené názorové stanovisko. A tím odvětvím mám na mysli právě snuff či gore snímky (nemusí se zároveň povinně jednat o found footage), které se snaží evokovat jisté emoce a docílit zpodobnění určité myšlenky na základě mučení a detailně znázorňovaného fyzického trýznění. Důležité je to slovo "snaží", neboť jsem prozatím nenarazil na jediný podobně brutální horor, který by se skrze krev, zvratky a vnitřnosti dokázal dokopat i k nějakému smysluplnému poselství a jehož následná interpretace kamarádovi by se rozšířila i někam mimo prvoplánové pojmy jako "masakr", "hnus" nebo "jatka". A takový je i Řezník, bezcitná přehlídka nepochopitelné lidské krutosti, která se zdá být jediným důležitým motivem filmu, a také asijské hororové exploitation školy, která odkopává nějaký příběh do outu a snaží se dosáhnout věhlasu jen pomocí šokujícího, bohužel skutečně prvoplánového násilí. Hodnotit nebudu, protože podobným věcem, barbarsky prosazujícím pro mnohé nestravitelné obrazové tabu, se zkrátka nedá jen tak přisoudit pár hvězd za účelem vystižení filmařské kvality, ale abych byl upřímný, všem otrlým divákům mohu tohle dílo částečně doporučit. Přeci jenom, každý má trochu jiné filmové buňky, o žaludku ani nemluvě..(5.4.2015)

Pro mě rozhodně netradiční věc a pojetím docela originální. Z té roztřepané kamery se mi kolikrát motala hlava a těžko se mi soustředilo a to tento problém většinou u FF nemívám. Tíživost a utrpení postav je zde dost uvěřitelný, což je asi největší plus filmu. Efekty jsou zpracovaný moc dobře, i proto je škoda, že není předvedeno nic novýho nebo dříve neviděnýho. Fajnový na jedno pokoukání, ale vracet se k tomu určitě nebudu . ps. kdo by tušil, co je to za postavu co se objeví v otvoru ve střeše 6:27 (http://i62.tinypic.com/jju2qv.jpg) a pak ještě několikrát v dírách ve stropě, nechť mi dá vědět do zpráv = )(11.1.2015)

• peter12

Ma to takú surovú zvrátenosť.Z dialógov si film veľkú hlavu nerobí.Je to natočené takou divnou primitívnou formou.A prekvapilo ma že mordovačky boli mimo záber.Film sa zameriaval viac na konverzácie ako na vraždenie.Úchylná hra i úchylne podaná.Kamera bola neskutočne zlá a nič dôležité neukázala a ešte aj bola roztrasená.Všade prítomná špina,humus a zvratky no proste Mega nechutnosť.Ale bola by aspoň pozeratelná,keby bola lepšie natočená.Tak toto bol veľmi nepodarený pokus o snuff.V tom roku bol natočený aj snuff 102 a ten bol oveľa lepší.(1.10.2014)

Podobný případ, jakým byl před lety "šokující" Hostel. U něj platilo mnoho povyku pro nic, i když tentokrát to pozdvižení docela chápu. The Butcher si překvapivě nezakládá jen na potocích krve, uřízlých končetinách a vyvrhnutých útrob. Abychom si správně rozumněli: různého násilí je tu požehnaně, je patřičně brutální a v jednom momentu to se mnou docela zamávalo. Jeho nejsilnější zbraní je ale POV, tedy pohled skrze jedinou osobu na všechny ty zvrhlosti. Díky kameře, kterou má jedna z obětí po celou dobu na hlavě, jsme svědky jejího (našeho) utrpení. Nejdříve čekáme, než na nás přijde řada, do té doby pouze slyšíme z druhé místnosti hrůzné nářky trpících obětí. Když se jde na věc, a ten prasečí řezník své oběti amputuje prsty motorovou pilou, kurevsky to bolí i nás. A následuje pokus o útěk, při kterém si samým napětím koušeme nehty, a nepřejeme si nic víc, než se za drastických podmínek dostat pryč a utéct. A to za každou cenu, při čemž vyvstávají otázky, jak si ceníme sebe a svých nejbližších. No je to vážně síla, i přes tu táhnoucí se první půlhodinu, která vyloženě nudí. Doporučit se dá pouze okrajovému a podobně laděnému publiku.(7.3.2011)