Jak rodí chlap

How a Man Gives Birth

Drama / Povídkový

Československo, 1979, 85 min

David Jan Novotný

Petr Pospíchal, David Marvan, Daniela Pokorná, Žaneta Fuchsová, Magdalena Thořová, Vlastimil Hašek, Jana Synková, Jiří Lábus, Oldřich Vlach, Hana Pastejříková, Pavel Zedníček, Marie Málková, Lenka Termerová, Milada Ježková, František Řehák, Simona Stašová, Svatopluk Říčánek, Miroslav Běloušek, Eva Marešová, Marie Štrampachová, Magdalena Příhodová, Alena Karešová, Vlastimila Vlková, Zdeněk Mošnička, Václav Syřiště, František Velíšek, Josef Hochmann, Miroslav Nohýnek, Bohumila Dolejšová, Pavel Havránek, Iva Hüttnerová, Gabriela Wilhelmová, Pavla Maršálková, Jana Altmannová, Lenka Machoninová, Jan Cmíral st., Dagmar Čárová, Milada Bednářová, Tomáš Sedláček, Petr Drozda, Ivana Vítová, Ludmila Vostrčilová, Renata Tůmová, Antonín Trnka, Mnislav Hofmann, Milada Vnuková, Jan Cmíral ml., Radka Dulíková, Alena Fuxová, Stanislav Štícha, Jiří Flíček, Rudolf Hammer, Jan Vostracký, Alena Frimlová, Jiří Holeček, Jiří Koníček, Libuše Švormová, Radka Fidlerová, Jaromír Vogel
  • Master19

První povídka je jako splněný sen homosexuální pedofila, to sem i na tom nelíbilo. Navíc hlavní hrdina není vůbec přesvědčivý a herecky ho s přehledem zastiňuje i Žaneta Fuchsová. Ve druhé je naprostý facepalm Vlastimil Hašek v roli novopečeného tatínka, přičemž věkově by seděl spíš na dědu nějakého puberťáka. Příběh má zajímavou pasáž nevědomí, která ale končí naprosto nesmyslným závěrem. S tím neudělá nic ani Jirka Lábus, jak je to blbý. Zato třetí příběh je super a Pavel Zedníček tu má výbornou roli, kterou si užil. V celkovém kontextu se jedná o takové tři slabší, ale dobře natočené bakalářské příběhy...(15.9.2016)

Povidkovy film Jak rodi chlap se sklada ze tri povidek, vsechny maji spolecneho jmenovatele a to tatinka. S tatinkem se pokazde setkavame v okamzik kdy jeho zensky protejsek privadi ci dokonce uz privedl na svet jeho potomka. Tento okamzik s sebou muze nesti nescetne zajimavych situaci ci zazitku,o kterych nam vypraveji tri povidky . Mne se nejvice libila povidka prvni od rezisera Zdenka Trosky Postovsky panacek z horskeho prostredi.V den kdy se clenovi horske sluzby ma narodit potomek se pro vycisteni hlavy vydava na lyzich v snehove vanici na hrebeny aby do horskych chalup donesl lidem jidlo.Netusi vsak, ze za nim se take vydava Libor,maly klucina ktery uz zna kdo je novy potomek a chce tuto radostnou zpravu sdelit Postovskemu panackovi ,cimz se nam pribeh zamotava, jelikoz zima na horach dovede byti velmi drsna a na lidske osudy se moc neohlizi.(21.10.2008)

Povídky mají celkem zajímavé náměty, dokonce bych i řekl, že jsou jako ze života. První je dojemná, ale blbě natočená s nesympatickým hlavním (doslova) hrdinou. Druhá je asi nejzajímavější, s pěknou pointou. Poslední je čtvrté cenové kategorie. Pavel Zedníček pěkně lije, hospody jsou hnusné a nedivím se jeho ženě. Snad jeho syn nebude také takový blb.(26.11.2016)

• dobytek

První povídka od Trošky mi velmi silně připomínala ty nejhorší fakanofilní výplody od Marie Poledňákový. A navíc ještě tam všichni pořád lyžujou. 0% - Druhá povídka s kriminální zápletkou byla o něco lepší, ale přišlo mi to celý takový srašně odfláknutý. 50% - V poslední povídce skvěle zahrál Pavel Zedníček hospodskýho povaleče. Ten mě fakt dokázal pobavit. Sice ta jeho finální náprava dojem trochu pokazila, ale i tak je z těch povídek tahle poslední nejlepší. - 70% Celkovej dojem z filmu: 40%(26.9.2012)

• pytlik...

První příběh tak nějak kolem mě prošuměl, připadal mi vykonstruhovaný. Jinak upřímně nechápu, proč muži chtějí mít mermomocí kluka, podle mě s holkama je větší švanda, když se tedy správně vychovají. Navíc můj děda taky nevyváděl, měl dcery tři a když mu zlomyslný soused běžel oznámit, že se mu právě narodila čtvrtá, nehnul ani brvou, když tedy vynecháme zlostné šlehnutí očima od pece. Zato druhá povídka, to byla rána přímo mezi oči, která diváka vymrštila do jiných, nám zcela nepochopitelných vesmírů, kde se běžně důlky na bradě proměňují v hrbolaté dětské prdelky. No a příběh třetí... myslím, že to byla Zedníčkova životní role, na kterou se svým vzhledem stoprocentně hodil, z toho týpka bylo člověku zle už po pár minutách.(27.5.2013)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy prof. MgA. Davida Jana Novotného z roku 1982. (Kybela)