Když má svátek Dominika

Československo, 1967, 62 min

Vladimír Kalina

Jan Stallich

Miloš Vacek

Dáša Beranová, Jan Valášek ml., Michal Pospíšil, Simona Uhlířová, Karolina Slunéčková, Vladimír Menšík, Miloš Kopecký, Zdeněk Braunschläger, Lubomír Bryg, Jan Faltýnek, Oskar Hák, Lubomír Kostelka, Jiří Lír, Jaroslav Mareš, Zdeněk Najman, Milan Neděla, Eugen Jegorov, Bohuš Pastorek, Viktor Riebauer, Lenka Jandlová, Jarka Jedličková, Helena Lišková, Jiří Lukeš, Pavel Zejfart, Lubomír Lipský st., Josef Hlinomaz, Ivana Pavlová, Karel Kmoch, Ota Motyčka, Marie Brožová, Karel Kryška, Karel Hruška, Ivan Krob, Jaromír Linhart, Jiří Halamka, Vladimír Klos, Petr Zdeněk Koželuh, Vladimír Pospíšil, Miroslav Vilímek, Petr Vondruška, Zdeněk Doležal, Jarmila Švabíková, Jiří Merta, Miroslav Strejček, Ján Šprlák-Puk, Otto Lackovič, Helena Růžičková, Oldřich Musil, Marta Cvejnová, Marcela Husáková, Jana Chábová, Rozina Kamburová, Blanka Modrá, Helena Pejšková, Helena Richterová, Marta Synáčková, Marcela Tomaierová, Aneta Voleská, Alena Pencová, Dana Reimová, Štěpánka Řeháková, Zuzana Schnöblingová, Vladimír Hrubý, Gustav Hrdlička, Luisa Kollingerová, Emanuel Kovařík, Ilona Kubásková, Bohuslav Kupšovský, Vladimír Linka, František Marek, Rudolf Veselý

Scénografie:

Boris Moravec
  • blackrain

Ta malá holčička mě opravdu štvala, asi to bylo tím, že už dávno nejsem dítě a nemám tu čistou schopnost vidět svět okolo sebe dětskýma očima. Přišlo mi to celé až moc sluníčkové a rozjásané, ale to bylo dobou vzniku. Zápletka nebyla špatná. V jednom dni se toho dá stihnout a zažít hodně. Přemýšlela jsem, kde se asi v Praze natáčelo a jak moc se ta místa do dnešní doby změnila a jestli stojí za návštěvu.Vršovická vodárna v Michli je zajímavá stavba.(2.6.2015)

U dětských filmů jsem se většinou nudila.U tohoto jsem měla i obavy, když na začátku stál slogan: Pouze pro děti. Velkým vstup zákázan. Ale ten film byl výborný. Moc se mi líbilo jak Dáša Beranová dělala chlapečkovi osobního strážce aby na něj detektivové nevyzráli. A to byla taky ještě dítě. Ale zvládla to perfektně. Takové filmy já miluji. :-))))(20.3.2017)

Film pro ty nejmenší děti proložený písničkami. Vcelku dobrá zápletka o výměně bratříčka za kocoura je ovšem nedostatečně rozvedena a celkově nevyužije potenciálu, který v sobě má. V rolích dospělých zaujme J.Hlinomaz jako obsluha kropícího vozu, V.Menšík jako tatínek ztraceného dítěte a L.Lipský jako hlídač na výstavě ptactva.(3.11.2009)

Dominika je rozená podnikatelka! Skvěle zvládá směnný obchod (výměnu nalezeného kocoura za adoptivního brášku), ví, jak si zajistit dostatek finančních prostředků (prodej balónků), aby uspokojila své i bráškovi potřeby (pouťové atrakce). Dnes by ve svých nějakých 55 letech zastává zřejmě vysokou manažérskou pozici. Ale vraťme se k filmu. V 60. a 70. letech vznikalo poměrně dost filmů pro děti. Krom Věry Plívové-Šimkové a Karla Kachyni tu bylo několik dalších autorů, kteří tak nevynikli. V případě Jana Valáška je to i tím, že zemřel v mladém věku. I tak stihnul pěknou řádku filmů. U Dominiky vsadil na nadsázku (dozorce na výstavě, skupinka detektivů), hudební doprovod a taneční kreace. Jak je patrno z komentářů i z hodnocení, může pro dnešního diváka působit nezajímavě, ale pro děti v době vzniku, to byla zcela jistě pecka. Zbytečně podhodnocený snímek, který má i po letach svůj půvab a dnes navíc i cennou dokumentární hodnotu.(22.9.2014)

Někomu by třeba film připadal z hodnotového hlediska poněkud pochybný, protože malá Dominika nejprve ukradne kocoura, pak i koloběžku, navíc se zadarmo proplíží na výstavu a nic se jí nestalo. Ale je nutné si uvědomit, jaká byla tehdy doba... Dominika zkrátka v praxi uplatňovala komunistický ideál "každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb", ona ty věci přeci potřebovala, tak co. Jinak hodnocení tohoto filmu na zdejší databázi mi přijde nespravedlivě nízké. Za prvé, v úvodu snímku bylo jasně napsáno, že se jedná o dílo pro děti a dospělým je vstup zakázán. By mě zajímalo, kolik je mezi hodnotícími uživateli dětí, určitě málo, a navíc i ty se stoprocentně považují za dospělé. Za druhé film oplývá výbornými nápady, jako výměnou kluka za kocoura, nalívání mlíka místo do misky do boty atd. No a za třetí vizuální stránka filmu, kdy barvy, paneláky a automobiloví veteráni působí jako živí.(12.6.2013)

• - Debutní snímek pro člena divadla Járy Cimrmana, Pavla Vondrušku. (M.B)