Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu Alenu, na kterou velmi žárlí. Jednoho dne Alenu spatří pán města a rozhodne se, že ji získá pro sebe. Aby měl volnou ruku k milostným pletkám, pošle mistra Tomáše na zkušenou do Flander. Žárlivý manžel si neví rady jak zajistit počestnost půvabné manželky po dobu své nepřítomnosti a nakonec přijme pomoc čerta, kterému za odměnu upíše duši. Čert v podobě mistra Ondřeje pracuje v Tomášově dílně a pilně hlídá Alenu před různými nápadníky a před pánem města. Nakonec se však do Aleny zamiluje sám a stane se jejím milencem. Za svou lásku je potrestán ztrátou nadpřirozených schopností, a proto Alenu přestane zajímat. A když se po třech měsících Tomáš vrátí, Alena přísahá, že dala čertovi tělo a duši jen proto, aby zachránila vlastního muže. Tímto přiznáním osvobodí Tomáše od smlouvy s ďáblem, ale zároveň se sama odsoudí do pekla. Ďábel získal její duši náhradou za Tomášovu a může se vrátit mezi pekelníky. Po paní Aleně zůstala jen černá díra ve stropě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (58)

sator

všechny recenze uživatele

Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city) No nevím v těch letech ministr kultury ještě neexistoval, provdaná byla Sosnarová snad to mohl být tento Sosnar...(Gazda je pseudonym) ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Nádhera. Skvěle zahraný příběh, který jako by vypadl z Balzacových Šprýmovných povídaček. Jen zábavný příběh ze středověku, který nemá žádné sociální či vlastenecké podtexty je v čs. kinematografii raritou, která měla své následovníky až v uvolněných šedesátých letech. Takže vlastně není divu, že vznikl v tom krátkém mezidobí mezi koncem okupace a převratem v r. 1948. A k tomu ta výprava laděná do burgundské módy. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Ne že by to nebylo... roztomilé a herci hrají skvěle. A pár, skutečně však ale jen pár, dobrých hlášek se našlo (věčnou ženskou věrnost? tak to prr, zázraky dělají tamti nahoře - do ciziny mě zatím nikdo neposlal, jsem totiž svoboden - bolí tě něco? kříž). Přesto si myslím, že se z toho dalo vytřískat daleko víc a málo platné, v určité chvíli začne čert vypadat spíš jako ňouma, než aby pustil nějaké plameny pekelné. A vůbec - farář se chystá kropit svěcenou vodou dům, jenže na tuhle scénu nikdy nedojde, ani farář do domu nedojde, to zmizelo někde střihači pod stolem? Jinak ty milence mohli také vybrat pečlivěji - třeba Nesvadbovi toho milence moc nevěřím a Hrušínský oproti paní Aleně vypadá až moc jako ucho. ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Oficiálněje považována Pyšná princezna za první filmovou pohádku. Pro mě je jí o pár let starší tato historická čertovina. Nejen, že tu máme ještě mladého krále Miroslava, tedy Vladimíra Ráže, ale máme tu u hudbu Dalibora Vačkaře. Navíc tu zazní některé hudební motivy, které později byly použity právě v Pyšné princezně. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Příjemně rozverná a zábavná komedie, která rozhodným způsobem odpovídá na otázku, zda lze uhlídat záletné choutky vdaných žen. Žena, v tomto případě paní Alena (Miluše Zoubková), dokáže být zároveň andělem i ďáblem. Pro jedny je modlou a nejvyšší možnou výzvou, která již svou existencí volá po zdolání. Pro druhé je to ďáblovo plémě, které je předurčeno ke zradám a hříchům. Přehnaná žárlivost není hezká vlastnost a někdy i samotná žárlivost dokáže vyprodukovat nevěru. A když navíc dokáže žena umně manipulovat s jakýmkoliv mužem, je jí dovoleno téměř vše a kolik darů je jí každý den skládáno k nohám! A třeba uměla něco, co jiné ne. Nebo prostě byla jedinou přístupnou ženou v městečku. Protipólem, soupeřem, hlídačem, ochráncem i milencem Aleny je sám čert, neboli Ondřej z Týnce (dobrý Vítězslav Vejražka). Měl slíbenou duši, bil se za ní ze všech sil a přesto ji prohrál ještě dřív, než započal se samotným bojem o ni. Připustit si svojí vlastní prohru je těžké i pro samotného čerta, ale co získat místo očekávané sladké výhry? Boje se nevzdává za žádnou cenu, a že těch potencionálních amantů je nepočítaně: platnéřský tovaryš Matěj (Rudolf Hrušínský), chudý veselý student (Vladimír Ráž), zlodějský synek radního (Miloš Nesvadba), či pánovo okouzlené páže (Josef Maršálek). Z dalších rolí: Alenin žárlivý manžel a zručný platnéř Tomáš (Vladimír Řepa), který je na chvíli odsunut do zahraničí, laskavá stará chůva a kuchařka Háta (Terezie Brzková), naivní zlatník Mikuláš (Vladimír Hlavatý), Mikulášova manželka Markétka (Jana Romanová), bránící se srovnávání s Alenou, neomezený pán a vládce (dobrý Vladimír Leraus), který si snad jako jediný nesmočí, poživačný a nenajedený kněz Hilarius (Rudolf Deyl ml.), městský radní Martin (Bedřich Vrbský), okrádaný vlastním synem, pánův oddaný komoří (Felix le Breux), zkorumpovaná žebračka (Lola Skrbková), a vystrašení platnéřští učedníci Jirka (Oleg Reif) a Bertík (Libor Baptista). Věrnost ženy není samozřejmá záležitost, zázraky se dějí pouze v pohádkách a v biblických výjevech. Výsledný film je zábavný, hravý a příjemně ironizující. Ach ty ženy, které jsou zkázou mnoha mužů! ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)
  • Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)
  • Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama