Ip Man

Wilson Yip

Edmond Wong

Sing-Pui O

Kendži Kawai

Pamatuji si na kung-fu filmy o komnatách shaolinu. Dříve měli obrovský úspěch a dnes jsou z nich legendy. Yip Man je střela letící přesně do černého. Nejen že oživil legendy draků a tygrů, ale vytvořil ve světě filmů o bojových umění nový rozměr. Příběh snad nejslavnějšího mistra kung-fu Yip Mana mě tolik oslovil, že hodnotit méně než za 100 % snad ani nejde. Naprosto dokonalé dílo.(21.1.2011)

Scénář: Edmond Wong .. Tak takhle o velkém mistru Yip Man a zároveň o okupaci Číny mohou točit jenom v Hong Kongu. Jako výraznou oslavu tamního bojového umění Wing Chun. Yip Man bude asi velká čínská legenda, protože film o něm rozhodně jako velká pohádka vypadá. Ani mi to nevadilo - pokud budu chtít vidět film o zmíněné válce (která sem prosakuje pouze jako oslavný rámec vzdoru jednotlivce i davu), určitě nebudu sahat po tomto snímku. Pokud ovšem milujete bojové umění, choreograficky excelentně zpracované a nasnímané souboje, neváhejte.(26.1.2009)

1935. Foshan – město bojových umění. Mistr Yip Man je ten nejlepší !!!…. Natočit film jako poctu bojovému umění ještě nemusí znamenat zaručený úspěch. Ani pokud se jedná o jeden z nejznámějších stylů WING CHUN. K tomu je potřeba mít zajímavý příběh, který by jej odlišil od všech těch Komnat atd, atd. Tvůrci to dle mého zvládli výtečně. Spravedlivý a čestný Mistr, jehož největší vlastností je hrdost, ukáže okupované Číně, jak nalézt cestu ke svobodě. Omlouvám se, zní to jako pohádka, ale nejsou právě staré kung-fu filmy tak trochu pohádkami? Zde je vše navlečeno do modernějšího kabátu, ke kterému můžete mít pár výhrad, ale dokonalé bojové scény z něj neodpářete! PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ **** Co uvidíme (možná) příště? Máme se na co těšit! Donnie Yen zaslechl cosi o stylu zvaném ,,Česká facka“. Do které doby bude příběh zasazen a kdo nalezne cestu ke svobodě zatím nebylo stanoveno.(6.2.2009)

U mě za 4 hvezdičky, ten kdo má rád kung fu, trochu historie a hlavně dobře natočemé souboje, jistě si přijde na své a vidět tento film v Blu-ray kvalitě bylo prostě úžasné. Ruční technika neměla chybu, přesto mi přišel IP Man trošku nafoukaný a vmete divákovi to co chce, přesto pěkný film. 80 %(25.4.2009)

|| Scenár: Edmond Wong | Hudba: Kenji Kawai | Produkcia: Raymond Wong | Distribúcia: Mandarin Films (HK), Cathay-Keris Films (SG), Innoform Media (SG), Well Go USA (US) | Rozpočet: 11,715,578 $ | Tržby: 21,888,598 $ || Úchvatný film o bojových umeniach, presnejšie o Wing Chun-e, ktorý som mal tiež to šťastie vyskúšať na krátku dobu aj na vlastnej koži, samozrejme, len zo záľuby. Zápletka filmu je o osem ročnej vojne medzi Čínou a Japonskom - je samozrejme subjektívne vyreflektovaná zo strany Číňanov - ale to je odpustiteľné: V Pearl Harbor tiež vykreslili japoncov ako najvačších vynníkov, a v Last Samurajovi to bolo zas naopak... tam Čínania pôsobili, ako najhorší vrahovia samurajov... - tojest, každý má svoj uhol pohľadu. Môj uhol pohľadu je taký, že film Yip man je oslavou bojového umenia a konfuciánského prístupu k nemu, a zážitkom pre uši - soundtrack je proste geniálny!(31.3.2011)

• Donnie Yen

• - S výdělkem 2 188 982 amerických dolarů za první víkend v Číně a celkovým výdělkem 4 073 201 amerických dolarů se jedná o 13. nejúspěšnější čínský film a 8. nejúspěšnější film roku 2008. (dinamit_1)

• - Jako choreograf akčních scén se na filmu podílel Sammo Hung Kam-Bo, Samma Hung i Tony Leung Siu-Hung. (Vojcl)

• - Skutečný Ip Man byl také známý pod jménem Yip Kai-Man, studovat Wing Chun začal ve svých 13 letech a jeho mistrem byl Chan Wah-shun. Tomu bylo v té době 70 a zemřel tři roky poté, co začal Ipa vyučovat. Samotný Ip Man zemřel v roce 1972 na rakovinu krku. (JardaBauer)