Mezek

Komedie

Československo, 1985, 83 min

Skorodokument. Nejsem si jistá, zda obsazování neherců filmu prospěje. Pokud má režisér dobrou ruku a vybere někoho talentovaného, pak to může být přínosem. Jinak je to spíš katastrofa.(19.5.2014)

• dobytek

Jiří Hálek obvykle hrával různý vedlejší komický postavy, tak jsem byl zvědavej, jak se vypořádal s rolí vychovatele na internátu. A vypořádal se s tim dobře. Dokonce se dá říct, že byl asi jedinej, kdo ve filmu něco zahrál. A co se filmu týče, tak mi to skoro připadalo jako polo-dokument o životě na internátu. Jsou to jenom takový epizodky o tom, jak někdo z učňů udělá průser a vyřeší se to jeho vyloučenim. Jinak obsazení neherců sice dodává filmu na autentičnosti, ale dost často jsem měl pocit, že některý z nich se před kamerou vyloženě styděli. Taky většině z nich neni vůbec rozumět, co řikaj.(1.1.2012)

Film socialistické éry zobrazuje problematiku sociálních vztahů na hornickém učilišti, kde jako vychovatel pracuje hlavní hrdina Mezek v podání výborného Jiřího Hálka. Svou profesi vykonává s příkladnou pečlivostí a zapálením, což se však mnohdy negativně odráží do jeho soukromého života. Je zde téma šikany, rodinného zázemí některých učňů, jejich soužití na internátu. Film se i lehce dotýká ekologie na Ostravsku - když Mezek chodí běhat a kolem něj se valí hustý černý dým z továrních komínů.(9.12.2011)

Strasti a slasti vychovatele na internátě hornického učiliště. Že právě hornického snad už nepřekvapí. V hlavní roli se blýsknul Jiří Hálek a velice dobře. Civilněji takového vychovatele snad už ani podat nešlo. Na snímku je také příznačné, že pro větší věrohodnost byli ve značné míře použiti neherci, což autenticitě hodně dopomohlo. Výchova mládeže musela být v souladu se socialistickou morálkou, ale když jsou výchovné metody mizerné, zákonitě je morálka také. A právě to se objeví v anonymním dopise, který byl doručen na ředitelství s úmyslem vychovatele očernit. Takový vychovatel byť se snaží sebevíc, vždy se někde najde něco, co je špatně. A to se týká i jeho kolegů, kterým se jeho metody také nelíbí. V příběhu je postavení z obou stran. Postoj jak vedení internátu, tak i mládeže. Tvůrci se nevyhnuli ani šikaně a řešení značně problematických jedinců. Námět je moralizující spojený s kritikou společnosti. Vyniká tu i jistá psychologie a hlavně filozofie problému. Snímek kupodivu působí až dokumentárním stylem, a tak je realičnost z každičké scény velice silná. O komedii či drama se v žádném případě nejedná. Jsou tu věci postaveny tak jak jsou a divák nechť si vezme to své a názor na danou problematiku udělá sám.(19.10.2017)

Vychovatel na internatu (vyborny Jiri Halek), ktery je cestnejsi nez Mirek Dusin a jeho trable s hornickymi ucni. Bohuzel, Drda opet nedokazal dat filmu poradny pribeh a myslenku. Urcite kouzlo film ale ma a to nejen diky nehercum a jejich ostravstine, ktera prida na autenticite. Dnes uz by nikdo film o nejakem vychovateli nenatocil.(2.8.2013)

• - Ve filmu si spolu zahráli manželé – scenáristka Irena Charvátová a představitel hlavní role Jiří Hálek. (sator)

• - Snímek se odehrává v reáliích města Havířova, a to jak exteriéry, tak interiéry. (sator)

• - Poslední film Moniky Hálové. (M.B)