Oddělené světy

• Dánsko

To verdener

Worlds Apart

Dánsko, 2008, 116 min

Téma vášně a trpělivosti v setkání víry s nevírou již stálo u zrodu zpracování vícera děl. Je právě TO, o čem jsem přesvědčen to jediné a pravé? Nebo mi z úzce vymezeného úhlu pohledu na svět něco podstatného uniká. Mladá dívka, jejíž víru testuje setkání s první láskou nakonec odsouvá zčásti zkostnatělá dogmata (přejatá výchovou) a vydává se svou vlastní cestou. Něčí pravda nemusí být nutně poplatná jinému, striktně a trojjedině. Film přichází s mnohaúrovňovou možností k zamyšlení… otázka hodnot, lásky k Bohu versus lásky k dítěti, témata identity, identifikace, introjektů, osobní svobody, bezmocnosti… vlastně volby, nejsou vynechána.(11.10.2011)

Hodně smutný pohled do jehovistické rodiny a vesměs i smýšlení celé komunity. Řada striktních pravidel a omezení, která si normální člověk do života dobrovolně vpustit nenechá ani za peníze. Názory o tom, že nepříjmeš cizí krev, vzdělání je zbytečné, jehovista nemůže žít s nejehovistou.. atd. ..jsou naprosto děsivé. Takhle nějak vypadá fanatismus a jelikož mám s těmito lidmi osobní zkušenost, sám to vnímám velmi citově. Rozhodně doporučuji zhlédnout, aby si člověk uvědomil, že náboženské extrémy jsou neslýchané zlo a že se denně děje na všech místech planety. Moc pěkný film a velmi poučné pokoukání. 75%(9.6.2012)

Musím říct, že jsem trochu v šoku. Sice zhruba vím, jak to u Jehovistů chodí, ale vidět to na vlastní oči - docela síla. Nechápu, že tyhle fanatiky ještě nikdo nezakázal a nikdy v životě nepochopím, co je tohle za lidi, že se dokážou zříct vlastní rodiny kvůli té jejich víře. Film ve mně zanechal velice hluboký dojem, proto dávám plné hodnocení. Oba hlavní představitelé byli velice sympatičtí a přesvědčiví. Konečně zase po nějaké době výborný film.(22.4.2012)

Jednoduchý příběh, který ale napsal sám život. On je normální, ona je Svědkyně Jehovova, milují se, ale komunita poblázněných sektářů tomu nepřeje a tak se děvče musí rozhodnout, na jakou stranu se postaví. Poměrně působivé vylíčení prostředí Jehovistů, kteří jsou schopni zavrhnout i vlastní dítě, pokud se nechová podle jejich pomateného vzorce. Sekty, které zůstaly svým myšlením kdesi ve středověku, by se měly zakázat. 80%(5.2.2010)

Film by klidně snesl 15 minut navíc, aby aby mohl jít trochu více do hloubky. Jinak ale velmi slušná rekonstrukce příběhu, který vyvolává spoustu otázek, na něž ve filmu bylo odpovězeno jen částečně... Rozhodně ale upozornil velkou měrou na fakt výmývání mozků a absolutní netoleranci vůči odlišnému. Pokud si totiž pevně stojím za svou vírou, mohu být absolutně bez obav otevřený všem ostatním... Představitelé některých náboženských směrů mají před sebou ještě dlouhou cestu k Bohu... Toto se filmu podařilo sdělit velmi decentně, přesto jasně.(23.10.2011)

• - Ačkoli je film fikcí, na řadě míst se opravdu podobá životu Tabity. Titulky v závěru snímku, které odkazují na Sářinu (Rosalinde Mynster) budoucnost, přesně reflektují Tablitin skutečný život. (Rokle)

• - V závěrečné scéně je dívka, která se na Sáru podívá a usměje, "skutečná Sára", podle které byl snímek z části natočen. Její pravé jméno je Tabita a režisér přiznává, že inspirací pro natočení filmu mu byl její článek z roku 2006, jenž si přečetl v dánských národních novinách. (Rokle)

• - Dánové tento film vyslali jako svého kandidáta na Oscara za rok 2009. Snímek se však nedostal pětice nominovaných. (Rokle)