Visitors

• Německo

Der Besucher

The Visitor

Finsko / Estonsko / Německo / Velká Británie, 2008, 100 min

Ja neviem. Niečo zvlášte v tom bolo. Niečo zaujmavé. Ani ten pomalý dej mi nevadil. Ale mám príliš veľa otázok na ktoré mi nikto nezodpovie. Naozaj neviem čo si mám o tom filme myslieť. A Lucahr ho asi nevidela keď do obsahu napísala "věci dostanou rychlý spád". Nedostanú. Všetko je pomalé, dlhé zábery, skoro žiadne slová (ak si to pozriete bez tituliek, o nič neprídete). Ocenenia na Jussi 2010: Tuomo Hutri za kinematografiu a Mervi Junkkonen za strih. A ďalšie štyri nominácie. Tuomo Hutri a režisér J.-P. Valkeapää získali aj ocenenie na Göteborg Film Festival 2009.(4.8.2010)

Zatraceně zvláštní snímek, o kterém prostě nevím co si mám myslet, jak si ho vysvětlit. A k tomu mi nepomohlo ani osobní uvedení filmu jeho hlavním představitelem. Téměř beze slov, plni zvláštních a velmi "živých" obrazů jsme sice k nějakému výsledku došli, ale ten je v mém případě zatím stále ještě tímto způsobem neinterpretovatelný, avšak něčím přitahující a doufám, že se mi ještě naskytne možnost proniknout mu hlouběji pod kůži (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

ARTFILM 2009... Obrovské audio-vizuálne obžerstvo s obmedzenými prostriedkami a na obmedzenom priestore - áno... Obsahová symbolistická bublina letiaca slimačou rýchlosťou od nikadial nikam - dvakrát áno - alebo som nevnímavý ignorant? - odpoveď je rovnaká akú mal Vitalyi Bobrov (predstaviteľ chlapca) na väčšinu otázok, ktoré mu boli kladené po predstavení: "I really don't know"... (▼)(26.6.2009)

• decay

Nevadia mi filmy, ktorých dej sa rozpráva pomaly, ale nesmú im chýbať určité prvky, ktoré ich urobia zrozumitelnejšími, a ktoré musia byť zároveň podané divákovi v pravý čas. A to je to, čo tomuto filmu chýba najviac. Síce Vám necháva priestor pre vlastnú interpretáciu, ale v skutočnosti sa nie je čoho chytiť. Je to dané príbehom, ktorý je síce jednoduchý, ale pri množstve nedopovedaných skutočností sa interpretácia ocitá len v spleti domienok, a tým robí film neprehľadným. Na základe tohto aj symbolika vyznieva naprázdno. Film sprevádzajú zvuky, ktoré mi pripadali príliš hlučné, akoby afektované a vyznievali dosť prvoplánovo. Kamera je dobrá, herecký výkon hlavného hrdinu s absenciou akéhokoľvek rozprávania výborný. Horšie je to s Pavlom Liškom, ktorý sa mi na to proste nehodil. Napriek všetkým výtkam odporúčam zhliadnúť.(28.6.2009)

Ty jo, bomba, nečekal jsem tak hezký a zajímavý příběh. Hlavně pan Liška velmi překvapil. Ale kde jinde si zahrát, když čechům ty filmy v poslední době moc nejdou, že? Pääsossa: Pavel Liška. CITÁT - Nějakou dobu tady s námi bude........ Až v osmnácté minutě se v příběhu poprvé promluví. Okolo 30 minuty zjistíte podstatu a pak celý příběh čekáte na rozuzlení. Ale nebudete se vůbec nudit. Vizuálně je stále na něco koukat. Bavte se, užívejte si severskou pohostinnost a hlavně pana Lišku. CITÁT - Jak jsem tady dlouho?.......(24.7.2014)

• - Natáčení probíhalo převážně ve Finsku, ale také v Estonsku a Německu. (Terva)

• - Ve filmu se poprvé promluví až v 18. minutě. (Terva)