poster

Komunismus a fotbal (TV film)

 • Velká Británie

  Communism and Football

Dokumentární

Velká Británie, 2005, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

 • borsalino
  ****

  Pozoruhodný dokument o vlivu komunistického režimu na takovou aktivitu, jakou je fotbal. Ovlivňování výsledků a hráčů, anulování v okamžiku, kdy nevyhrálo družstvo Dynamo Moskva, jehož čestným předsedou byl sám Berja (tzv. krvavý trpaslík). Neposlechnutí "doporučení" jaké družstvo má vyhrát znamenalo pro mnohé a slavné hráče nejen předčasný konec jejich kariéry. Přestože nejsem fotbalovým fanouškem, tak mě tento dokument opravdu oslovil.(28.10.2008)

 • drexik
  ***

  aneb jak (nejen) sovětští třešničkáři zlikvidovali obrovský talent. Jako dokument průměr.(5.8.2009)

 • duddek
  ****

  Rusko 30. let, Maďarsko let 50. a mužstva rozděleného Německa v letech 70. A nejen to. Nepříliš známá fakta jistě zaujmou i fotbalové odborníky. Ve Stalinově éře byly moskevské kluby spjaty s mocnými organisacemi: nad Dynamem držela ochrannou ruku KGB, nad CDKA (nyní CSKA) armáda, Lokomotiv vlastnily železnice a Torpedo zase automobilka ZiL. Nikolaj Starostin a jeho bratři založili oposiční Spartak, a protože konkurovali i Dynamu, Lavrentij Beria musel zasáhnout... Grocsis následně vypráví o zřejmě regulérním, leč neuznaném Puskásově gólu v posledních minutách finále MS 1954 proti NSR, které Maďaři ve své zlaté éře překvapivě prohráli 2:3. Nespokojený lid pak vyšel do ulic a byla to vlastně taková předehra šestapadesátého, kdy do Maďarska vtrhla Rudá armáda. U nás neznámého Strelcova (po němž je v ruštině pojmenovaná přihrávka patičkou či stadion Torpeda Moskva – nyní už FK Moskva) si prý v Rusku cení nad Jašina, dokonce je zde přirovnáván k Pelému. I jemu však sovětské politické špičky zhatily kariéru (a nároďák SSSR tak připravily o potenciální úspěchy)... K fanouškům Herthy Berlín po rozdělení města doléhala atmosféra zápasů toliko přes nechvalně proslulou zeď... Někdo možná bude postrádat více záběrů ze hry, tady však jde především o "hru" zákulisní...(1.9.2008)

 • ghatos
  ****

  Přínosný dokument o provázanosti politiky a fotbalu v SSSR. 74%.(3.7.2018)

 • Radim1.
  *****

  Zajímavý dokument, který ukazuje, jaký obrovský význam měl pro některé lidi fotbal již v minulosti.(16.5.2011)

 • saintanwar
  ***

  Sledoval jsem tento dokument s otevřenými ústy, ale od autorů jsem čekal, že se na téma podívají z vícero pohledů. Přeci jen je to téma hodně silné, protože fotbal je nejoblíbenějším sportem na světě. Rozhodně by si to zasloužilo pokračování a nahlédnutí do ostatních zemí tehdejšího komunistického bloku.(24.5.2018)