Komunismus a fotbal (TV film)

Communism and Football

Dokumentární

Velká Británie, 2005, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

Pozoruhodný dokument o vlivu komunistického režimu na takovou aktivitu, jakou je fotbal. Ovlivňování výsledků a hráčů, anulování v okamžiku, kdy nevyhrálo družstvo Dynamo Moskva, jehož čestným předsedou byl sám Berja (tzv. krvavý trpaslík). Neposlechnutí "doporučení" jaké družstvo má vyhrát znamenalo pro mnohé a slavné hráče nejen předčasný konec jejich kariéry. Přestože nejsem fotbalovým fanouškem, tak mě tento dokument opravdu oslovil.(28.10.2008)

aneb jak (nejen) sovětští třešničkáři zlikvidovali obrovský talent. Jako dokument průměr.(5.8.2009)

Rusko 30. let, Maďarsko let 50. a mužstva rozděleného Německa v letech 70. A nejen to. Nepříliš známá fakta jistě zaujmou i fotbalové odborníky. Ve Stalinově éře byly moskevské kluby spjaty s mocnými organisacemi: nad Dynamem držela ochrannou ruku KGB, nad CDKA (nyní CSKA) armáda, Lokomotiv vlastnily železnice a Torpedo zase automobilka ZiL. Nikolaj Starostin a jeho bratři založili oposiční Spartak, a protože konkurovali i Dynamu, Lavrentij Beria musel zasáhnout... Grocsis následně vypráví o zřejmě regulérním, leč neuznaném Puskásově gólu v posledních minutách finále MS 1954 proti NSR, které Maďaři ve své zlaté éře překvapivě prohráli 2:3. Nespokojený lid pak vyšel do ulic a byla to vlastně taková předehra šestapadesátého, kdy do Maďarska vtrhla Rudá armáda. U nás neznámého Strelcova (po němž je v ruštině pojmenovaná přihrávka patičkou či stadion Torpeda Moskva – nyní už FK Moskva) si prý v Rusku cení nad Jašina, dokonce je zde přirovnáván k Pelému. I jemu však sovětské politické špičky zhatily kariéru (a nároďák SSSR tak připravily o potenciální úspěchy)... K fanouškům Herthy Berlín po rozdělení města doléhala atmosféra zápasů toliko přes nechvalně proslulou zeď... Někdo možná bude postrádat více záběrů ze hry, tady však jde především o "hru" zákulisní...(1.9.2008)

Přínosný dokument o provázanosti politiky a fotbalu v SSSR. 74%.(3.7.2018)

Zajímavý dokument, který ukazuje, jaký obrovský význam měl pro některé lidi fotbal již v minulosti.(16.5.2011)

Sledoval jsem tento dokument s otevřenými ústy, ale od autorů jsem čekal, že se na téma podívají z vícero pohledů. Přeci jen je to téma hodně silné, protože fotbal je nejoblíbenějším sportem na světě. Rozhodně by si to zasloužilo pokračování a nahlédnutí do ostatních zemí tehdejšího komunistického bloku.(24.5.2018)