Mladá rodina s dvěma dětmi obývá miniaturní jednopokojový byt na sídlišti, bez naděje na cokoliv lepšího. Do velkého vedlejšího bytu se přistěhuje nový nájemník, který vypadá velmi distingovaně, tajemně a intelektuálsky (Milan Lasica). Po večerech navíc velmi volnomyšlenkářsky. Nešťastní Syslovi, kteří nemohou najít ani chvíli, ani prostor pro své soukromí, jen bezmocně naslouchají zvukům odvedle. Jednoho dne však otec (Marián Zednikovič) nešťastnou náhodou udělá do zdi díru, díky níž může procházet do sousedova bytu. On a postupně i celá rodina začnou objevovat nový svět – zdánlivě svět všeho, na co se Syslovi neodvážili pomyslet ani v nejsmělejších snech. Z prolínání obou prostorů i napětí z odhalení, mizení lidí v jednopokojovém bytě atd. vznikají komické situace vycházející z postřehů z nejvšednějšího rodinného života. Pod kůži se však zadírá i úvaha o lidské svobodě a prostých lidských touhách. (Česká televize)

Pitryx odpad!

No komedie u které se třicet minut od začátku ani nepousměju, hm hm... Ale tohle komedie byla, podle všech. Mně to jako komedie vůbec nepřišlo. Koukal jsem na to jako tele a stále nechápal co s to k čertu děje a čemu se mám smát. Nakonec jsem to vzdal, nechal film běžet a dělal jinou činnost. Snímek jsem dokoukal jen jedním okem. 201110248156/8318 +++++++++++++++++++++ Skoro souhlas, jen jedna hláška pana Menzela, jinak opravdu nic k zasmání, potřetí netřeba. ()

Falko

70%. Ani sa mi nechce pocitat na prstoch, kolko rokov som tuto komediu nevidel, lebo tolko prstov na rukach ani nemam :-) S chutou som sa opät zasmial na rodinke, ktora sa potajomky vkradala susedovi Lasicovi do bytu cez dieru v stene, ked on bol na roznych sluzobnych cestach. Priznam sa, ze teraz po tolkych rokoch to uz nebolo to prave orechove, ako ked to davali v telke na Silvestra koncom 80-tych rokoch, ale opät som sa pobavil. Skoda, ze nas Marian Zednikovic opustil uz v roku 2007 a pan Satinsky v roku 2002, boli to skveli herci... 07.08.2009 ____________ Marián Zednikovič - (Svätopluk Sysel) +++ Zuzana Bydžovská - (Oľga Syslová) +++ Milan Lasica - (Dr. Mahm) +++ Andrej Hryc - (Hadži Rawall) +++ Július Satinský - (Vyšetrovateľ) +++ Jiří Menzel - (Zverolekár) +++ Miro Noga - (Gabo) +++ Hudba: Dušan Rapoš, Jozef Slovák +++ ()

Kimon

V době vzniku této komedie jistě nanejvýš ožehavé aktuální téma problémů mladých rodin ohledně bytových podmínek. Po letech se tomu zasmějeme, ale tehdy nám jistě do smíchu nebylo. Dnešní Sysel by už ovšem neřešil svůj bytový problém tak, jako v tomto filmu Sysel s rodinkou ustrašeným "přechodným nájmem". Dnešní Sysel (ten sebevědomý a bezohledný) by se do bytu rovnou nastěhoval natrvalo se sfalšovaným dekretem. Pak spolu se zkorumpovanou policií a ještě lépe vlivným bezcharakterním advokátem a politikem by ubohého "kúzelníka" nacpal do košíku s hadem a vystrčil na ulici. :-) ()

sator

Čas od času si pouštím, jeden z nej 80 let...Film není jen komedie je tam hodně melancholických tonů... ta scéna ve výtahu ze Šimonem vauuuu... Stejnojmenná kniha "Utekajme, už ide! " která diváka vybízí ke koupi na základě zhlédnutí filmu nemá s filmem nic společného, jedná se o antologii scifi povídek z roku 2011,kdy ta úvodní s názvem "Utekajme už ide" je  zombie-horor odehrávající se v ulicích Bratislavy a v útrobách hokejového stadiónu během MS v hokeji. ()

BoredSeal

Opravdu zvláštní, dalo by se říct komedie? Zábavný nápad a satira na poměry v panelácích, kterou obohacují dobří slovenští herci. Celý film má zvláštní meditační atmosféru a když člověk uvidí panelové sídliště, výtahy a sousedky, chytne ho nostalgie, nemluvě o klasických slovenských hercích, kterým tady vévodí Milan Lasica. Překvapením je jméno režiséra, který se později vrhnul na něco kompletně jiné záležitosti... ()

• Marián Zednikovič (Svätopluk Sysel) spieva vo filme taliansku pieseň "Il bianco e dolce cigno". Táto pieseň pochádza z knihy Jacoba Arcadelta z roku 1539. (Raccoon.city)
  • V jednej z dobových recenzií (Scéna, rok 1987) upozorňuje autor na slová „pokus o inteligentný humor“, ktorými režisér Rapoš charakterizoval svoj film. Režisér ďalej uviedol: „Nebol to film o bytových problémoch, ale o prekopaní sa do iného sveta – úniku zo sveta socializmu do kapitalizmu. Všetkým bolo jasné, o čo ide, ale film bol vymyslený veľmi rafinovane, a tak ho nemohli napadnúť. Navonok išlo totiž o ‚bytovú komédiu‘.“ (Raccoon.city)
  • Oddelenie kultúry ÚV KSS zastavilo výrobu filmu a poukázalo na to, že je v ňom veľa "duchárčiny" a je formálne vzdialený princípom socialistického realizmu. Andy Hryc, ktorý hral indického mága, nakoniec vybavil dokončenie filmu cez tajomníka ÚV KSS, ktorý bol jeho sused. (Raccoon.city)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Semináru slovenského filmu, Nitra

Semináru slovenského filmu, Nitra

24.10.2009

5. - 8. 11. 2009 sa v Nitre (Aula UKF v Nitre) uskutoční II. ročník Semináru slovenského filmu. Seminár slovenského filmu bude tento rok pri príležitosti dvadsiateho výročia novembrovej revolúcie… (více)