Mladá rodina s dvěma dětmi obývá miniaturní jednopokojový byt na sídlišti, bez naděje na cokoliv lepšího. Do velkého vedlejšího bytu se přistěhuje nový nájemník, který vypadá velmi distingovaně, tajemně a intelektuálsky (Milan Lasica). Po večerech navíc velmi volnomyšlenkářsky. Nešťastní Syslovi, kteří nemohou najít ani chvíli, ani prostor pro své soukromí, jen bezmocně naslouchají zvukům odvedle. Jednoho dne však otec (Marián Zednikovič) nešťastnou náhodou udělá do zdi díru, díky níž může procházet do sousedova bytu. On a postupně i celá rodina začnou objevovat nový svět – zdánlivě svět všeho, na co se Syslovi neodvážili pomyslet ani v nejsmělejších snech. Z prolínání obou prostorů i napětí z odhalení, mizení lidí v jednopokojovém bytě atd. vznikají komické situace vycházející z postřehů z nejvšednějšího rodinného života. Pod kůži se však zadírá i úvaha o lidské svobodě a prostých lidských touhách. (Česká televize)

genetique

Vždy bola sila či už v slovenskej alebo v českej produkcii z jednoduchého, príjemného nápadu a námetu stvoriť takúto podarenú zábavičku a teda kvalitný film. Kde sú tie časy. Priam dokonalí slovenskí herci ešte súčasnej generácie, nadľahčené hlášky z každodenného života, nenanútené výrazy robia pre mňa z filmu spomienkovú záležitosť. 80%. ()

NinadeL

Na Rapoše až nečekaně stravitelné, žel nebýt Lasici a Satinského, tak u toho i tak pojdu. Protože tam, kde se dobře rozehrála alespoň Bydžovská, musela okamžitě kontrovat Katarína Šugárová, kámoška z Fontány. ()

Falko

70%. Ani sa mi nechce pocitat na prstoch, kolko rokov som tuto komediu nevidel, lebo tolko prstov na rukach ani nemam :-) S chutou som sa opät zasmial na rodinke, ktora sa potajomky vkradala susedovi Lasicovi do bytu cez dieru v stene, ked on bol na roznych sluzobnych cestach. Priznam sa, ze teraz po tolkych rokoch to uz nebolo to prave orechove, ako ked to davali v telke na Silvestra koncom 80-tych rokoch, ale opät som sa pobavil. Skoda, ze nas Marian Zednikovic opustil uz v roku 2007 a pan Satinsky v roku 2002, boli to skveli herci... 07.08.2009 ____________ Marián Zednikovič - (Svätopluk Sysel) +++ Zuzana Bydžovská - (Oľga Syslová) +++ Milan Lasica - (Dr. Mahm) +++ Andrej Hryc - (Hadži Rawall) +++ Július Satinský - (Vyšetrovateľ) +++ Jiří Menzel - (Zverolekár) +++ Miro Noga - (Gabo) +++ Hudba: Dušan Rapoš, Jozef Slovák +++ ()

Rex Mundi

Čo dobrá, vynikajúca komédia s mnohými nezabudnuteľnými momentami a hláškami. Fantastické trio Zednikovič, Bydžovská a Lasica v kolotoči vtipných šľahov od chorého hada, kačičky vo vani, cez rómske péro uprostred sídliska až po sitárovú hudbu a melanchóliu každodenného života. Bodaj by ju niekedy zopakovali v televízii, hneď si ju nahrám - v časoch keď bola v TV doma, sme ešte nevedeli, že neskôr bude táto perla slovenskej kinematografie taká vzácna. ()

MM_Ramone

Slovenský režisér Dušan Rapoš je nehorázny babrák. Jeho filmy nestoja za veľa. Tie jeho hlúpe "Fontány pre Zuzany", elánovská "Rabaka" či trápna anti drogová dráma "Suzanne" mi boli vždy na smiech. Hlúposti. A čím je starší, tým sa prepadáva do väčšieho a smradľavejšieho odpadu. Avšak v roku 1986 sa mu podarilo akousi podivnou náhodou natočiť napaditú, sviežu, vtipnú komédiu. Snímok "Utekajme, už ide" sa stal a zrejme už aj navždy zostane jeho vrcholným dielom. *** ()

troufalka

Napřed se to jevilo jako taková běžná taškařice z 80. let, ale nakonec mě to dostalo přesnými hereckými výkony a nenápadným šarmem. ()

Anderton

Utekajme domov, už to ide zase v telke! Kedysi veľmi divácky úspešná komédia (aspoň v televízii), ktorú videl snáď každý správny Slovák. Videl som ju zo zvedavosti v aj o niečo staršom veku, kvôli oprášení nostalgických spomienok a populárnym hercom. Už mi to tak vtipné, ako za mladi, nepripadalo, čo ale neznamená, že je to možno najlepší film Dušana Rapoša. Všetci vieme, ako dopadol a že si to chlapík ani neprizná. ()

dopitak

Elegantně skrytá poetika! Decentně podaný příběh, při němž se bude vrtět každý, kdo nemá rád porušování pravidel (sousedovi se do ledničky opravdu neleze!). Bydžovská milá, Hryc zábavný, Zednikovič postupně propadající šarmu žen. Menzel, Satinský, erotika. Paneláky a cikánský způsob, jak bydlet na sídlišti. ()

Kimon

V době vzniku této komedie jistě nanejvýš ožehavé aktuální téma problémů mladých rodin ohledně bytových podmínek. Po letech se tomu zasmějeme, ale tehdy nám jistě do smíchu nebylo. Dnešní Sysel by už ovšem neřešil svůj bytový problém tak, jako v tomto filmu Sysel s rodinkou ustrašeným "přechodným nájmem". Dnešní Sysel (ten sebevědomý a bezohledný) by se do bytu rovnou nastěhoval natrvalo se sfalšovaným dekretem. Pak spolu se zkorumpovanou policií a ještě lépe vlivným bezcharakterním advokátem a politikem by ubohého "kúzelníka" nacpal do košíku s hadem a vystrčil na ulici. :-) ()

jhrasko

Originálne jednoduchý & jednoducho originálny scenár, skvele vedení herci, výborná pointa. Alfa & Omega. Čo chýba súčasnému slovenskému filmu ???!!! TO-TO ! ()

corpsy

Genialita sama o sebe. Námet, ktorý asi let tak niekto nevymyslí. Perfektné herecké výkony, a spústa nezabudnuteľných scén ( vo výťahu ). Slovenská komédia s minimálnou konkurenciou. ()

Cimr

Myslím, že malý byt Syslových mohl být divákovi lépe představen, abychom se v něm orientovali. Snad mohl být v souladu s žánrem ještě menší. Je tu několik scén spíš podivných, než vtipných (soused zešedne strachy ve výtahu, létající otec), také filosofování na téma úděl mravenců apod. je trochu rozpačité. Jinak jde ale o velmi příjemnou komedii s hořkými podtóny. Socialistické živobytí je tu po všech stránkách zobrazeno opravdu tísnivě. ()

Ridick

no ja sa cudujem, ze rapos bol schopny natocit nieco tak nadpriemerne, ale napriek tomu na moju dobu aj nudne...akurat ubehlo niekolko tyzdnov, co m. zednikovic umrel a az teraz som zistil, ze to bol vskutku nadany herec..o lasicovi ani tocit nebudem, lebo on je klasa najvacsieho rangu...trosku je dej pritiahnuty za vlasy, ale ta podstata rozpadu rodiny z dovodu vidiny obohatenia je jasne viditelna...suma sumarum: som spokojny... ()

slunicko2

Socialistická komediální nuda. 1) Pokud tuto komedii, jak píše komentátor Anderton, "videl snáď každý správny Slovák", pak mě zajímá, jestli to platí i o Češích. Zařadil jsem se mezi ty nešťastníky a musím říci, že mě to nijak netěší. 2) Vlastně jediné, co si pamatuji, je 35letý Marián Zedničkovič v těsných džínách (otec Sysel). ()

BoredSeal

Opravdu zvláštní, dalo by se říct komedie? Zábavný nápad a satira na poměry v panelácích, kterou obohacují dobří slovenští herci. Celý film má zvláštní meditační atmosféru a když člověk uvidí panelové sídliště, výtahy a sousedky, chytne ho nostalgie, nemluvě o klasických slovenských hercích, kterým tady vévodí Milan Lasica. Překvapením je jméno režiséra, který se později vrhnul na něco kompletně jiné záležitosti... ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Semináru slovenského filmu, Nitra

Semináru slovenského filmu, Nitra

24.10.2009

5. - 8. 11. 2009 sa v Nitre (Aula UKF v Nitre) uskutoční II. ročník Semináru slovenského filmu. Seminár slovenského filmu bude tento rok pri príležitosti dvadsiateho výročia novembrovej revolúcie… (více)