Mumbai Meri Jaan

• Indie

मुंबई मेरी जान

Indie, 2008, 141 min

Vůbec se nedivím, že to na Filmfare dostalo cenu kritiků. Čisté komorní drama bez veselejších žánrových příměsí v Bollywoodu nevzniká každý den a (post)moderní koncepce nenásilného proplétání osudů několika lidí evidentně stále zabírá, kór když je to po filmařské stránce profesionální práce. Ale vadí mi, že film zůstal v mnohém stát na půli cesty. Zcela evidentně není tím, čím mohl být a čím nejspíš být chtěl. Chce vyprávět o niterných pocitech postav, ale nedává divákovi možnost do nich proniknout a nechtěně sklouzává k obecným a v indické kinematografii mohutně přetřásaným problémům, díky čemuž je hlavně vyustění jednotlivých příběhů velkým zklamáním. Tak třeba existencionálními trably zmítaný konstábl Tukaram nakonec dojde jen k primitivní morální poučce "řešící" rozkoly mezi muslimy a hindy...Ehm... Snímku také úplně nesvědčí dosti nesebevědomá Kamatova režie, stěží schopná vytvářet emocionálně vypjaté situace (samotná scéna útoku je sice plná krve a pláče, ale působí maximálně odtažitě a cynicky chladně) a pohybující se převážně ve sférách čiré řemeslnosti.(14.7.2009)

Pět realistických příběhů, které se odehrávají na pozadí teroristických útoků na vlaky v Mumbaji. Zvláště Irfan Khan stojí za vidění. Ostatně jako téměř vždy. Tentokrát v roli zoufalce, který si zvedá náladu a sebevědomí ohlašováním fingovaných pumových útoků.(24.8.2008)

Rozpočet INR 80miliónovTržby USA $16,407Tržby Celosvetovo $1,203,043(10.12.2009)