Reklama

Reklama

Obsahy(1)

1. júla 2006 si svet pripomenul 90. výročie prvého dňa bojov na rieke Somme, jeden z najkrvavejších dní vojenskej histórie ľudstva. Do tohto dňa ešte nikdy nezahynulo počas jediného dňa toľko vojakov: väčšina z 20 000 mŕtvych padla ešte počas prvej hodiny trvania bitky. Tá zároveň znamenala obrat v dejinách, pretože spájala moderné bojové technológie s brutalitou typickou pre dávno minulé éry, ktorá nebola v okolnostiach 20. storočia pochopiteľná. Statoční patrioti odhodlane bojovali za niečo, čo považovali za dôležité a hodné vlastných životov, no ich vojenskí a politickí velitelia, chladní a nemilosrdní stratégovia, ich využívali ako živú potravu pre delá. Televízny film spracováva udalosti z pohľadu príbehov jednotlivcov, avšak nezabúda ani na fakty, na ktorých dianie v osudný deň stálo. (Incantator)

(více)

Recenze (2)

Hanys_ 

všechny recenze uživatele

Troška historických faktů: 1. července 1916 proběhl první den bitvy na Sommě, který byl nejkrvavějším ve válečné historii, když v jediném dni zahynulo neuvěřitelných 20 000 vojáků, většina během první hodiny..Polodokumenty v lásce moc nemám, protože jako tv film většinou za moc nestojí a na dokument tam zase postrádám víc informací. Tady tomuhle nebylo jinak. Pár informací sice padne, ale vše je podáváno takovou tou nudnou tv formou. ()

S120 odpad!

všechny recenze uživatele

Naprosto nechápu důvody vzniku podobných pořadů - proč tvůrci nenatočí buď film o Sommě a nebo dokument. Tento prakticky nedefinovatelný paskvil je úplně na nic. Dále k obrovské škodě z celého pořadu dýchá tak obrovská neznalost faktů a omezenost autorů, že je to smíš k smíchu. A to by si bitva na Sommě opravdu nezaslouží - přestože autoři nemají pravdu v tom, že by v žádné jiné bitvě nepadlo víc vojáků za jeden den, pro Velkou Británii bitva představovala masakr. O to víc mě překvapuje, že nenatočí nějaký kvalitní dokument a do světa pouštějí takovéto odpady ... ()

Reklama

Reklama