Hezké holky, jedna jako druhá

Pretty Maids All in a Row

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1971, 91 min

• nmafan

Chudák Rock Hudson. Jako studiová hvězda ze "staré" holywoodské éry neměl asi na počátku sedmdesátých let příliš nabídek k filmování, a tak přijímal role i v takovýchhle obskurnostech. Aby nedošlo k mýlce - mám rád některé lehce ujeté, netradiční či třeba přímo béčkové filmy. Ale tohle je od začátku do konce přehlídka absolutní režisérské a scénáristické bezradnosti a filmařského amatérismu, jež po většinu času působí dojmem pornofilmu, z něhož někdo vystříhal "klíčové" scény. Tarantina by za takovéhle tipy neměli v anketě Sight & Sound příště připouštět k hlasování...(1.6.2013)

„Sex je náš dělá dobře mně i Tobě, otčenáš bejby odříkej až v hrobě“.... Pubertálnímu mladíkovi jménem Ponc (nevědomky) vystavuje na obdiv svá pevná ňadra resp. zadeček, nová třídní učitelka A. Dickinson a tak si odskakuje upustit přebytečnou...páru, na WC. Než se tak stane, objevuje ve vedlejší kóji zavražděnou spolužačku. Jako by to už tak nestačilo, byla navíc i vynikající roztleskávačkou. To je však pouze začátek jedné velké série vražd. Vraha je samozřejmě potřeba vypátrat a kdo jiný by se měl vyšetřování ujmout, než slovutný inspektor Kojak. Jedním z podezřelých by mohl být i místní oblíbený učitel-novodobý Jan Ámos Komenský, pokračující v mistrových myšlenkách. Zejména té stěžejní, „škola hrou“, kterou se samozřejmě i sám řídí. Než se však přiblíží (jeho) definitivní ortel, bude muset stihnout Ponce vyléčit z „ejaculatio praecox“ a vychovat si svého následovníka. Vzdělání (sexuální osvěta) je totiž nutná šířit dál... Upřímně nechápu místní odpady a pohoršenost. Slovy R. Hudsona resp. M. „Tiger“ McDrewa, celý trik je v tom, udržet si zdravý nadhled. Osobně mám naopak pro Tarantina plné pochopení. 80%[Pokud patříte mezi tu hrstku, co večer nemůže dlouho zabrat a tak si počítá do omrzení ovečky, ručím vám za to, že tentokrát sáhnete spíše po kozičkách. Pokud ani to nezabere, zkuste společenské hry aneb nepodceňujte sílu šachů. Ostatně, své o tom už věděl, i ten nejpovolanější ].(31.1.2014)

Hlavní náctiletý hrdina chodí na střední školu plnou krásných náctiletých dívek. Protože se film odehrává kolem roku 1970, všechny dívky zásadně nenosí podprsenku, jsou otevřené sexuální svobodě, nosí minisukně a po ramenou jim padají dlouhé vlasy. Nedivím se pak hlavnímu hrdinovi, že ztrácí koncentraci na učení a připadá si jako na mučícím křesle. Korunu tomu nasadí jeho nová třídní, která je milá a krásná blondýna. Nechtěně do našeho chlapce naráží svým poprsím a vystavuje ho pohledům do jejího výstřihu. Takovou dusnou erotickou atmosféru nelze zažít ani v tropech zavřený ve skleníku. Jenže na škole se stane vražda a začíná vyšetřování. Hlavním podezřelým se stává učitel tělocviku, který se nestará jen o tělovýchovu mladých dívek...Úžasný film, musím ocenit sexistický pohled na celou střední školu, krásné dívky a těm vévodí třídní učitelka (Angie Dickinson!). Jemně lechtivé a zároveň to je detektivka + opět nádherná lehká chudba od Lalo Schifrina. Quentin Tarantino má tento film ve svých top 10 filmech (a já se vůbec nedivím).(3.1.2013)

Krapet bizarní černá komedie z prostředí americké střední školy. Hlavní hrdina má určité sexuální problémy, což na škole plné krásných mladých holek není to pravé ořechové. Ale to jen do chvíle, kdy objeví na záchodech mrtvou spolužačku. A obětí přibývá. Vadim, jak známo, postavil své filmy zejména na fetišizujícím zobrazování něžného pohlaví. Pretty Maids All in a Row jsou jeho prvním americkým filmem a je zřejmé, že zde dostal docela hodně tvůrčí svobody. Na pozadí milostného trápení adolescentního jelimána tak vlastně sledujeme, jak se žádný muž není schopen ubránit elektrizujícímu sexuálnímu napětí na střední škole, ať už je to student nebo kantor a je jedno, zda se tak děje ze strany studentek nebo sexy učitelek. Ale jedním si musíme být jistí, mužský machismus vždy zvítězí a nebohé dívky budou odklizeny. Ona nadvláda Muže a hloupost a naivita Ženy se odehrává skutečně mezi řádky, v náznacích, ale tím více činí film surovější. Je jasné, že za něco takového by Vadima v dnešní době většina feministek vykastrovala polévkovou lžící a po právu. Nutno říct, že většinou však míří úplně mimo terč a film není většinou ani vtipný (kromě jakéhokoliv výstupu Roddyho McDowalla) ani břitký, jen velice zneklidňující, právě co se týče vykreslení vztahu mužů a žen. ... A ano, tento film považuje Quentin Tarantino za jeden z deseti nejlepších filmů všech dob. Chápu proč.(16.8.2012)

• Visáč

Naprostá blbosť, ktorá vypadá, jak keby ju režíroval nejaký debutant, ktorý sa zviezol na vlne Nového Hollywoodu s Hopperom, Bogdanovichom a spol. Z hviezdnej hereckej partie sa blysli MILFka Dickinson a Kojak Savalas, ale napr. takému Rockovi Hudsonovi dnes už nikto heterosexuálneho sukničkára nezbaští.(2.12.2013)

• - Playboy v dubnovém čísle roku 1971 publikoval článek o tomto filmu, který napsal režisér Roger Vadim. Obsahoval 9 stránek, na kterých byly herečky Angie Dickinson, Gretchen Burrell, Aimee Eccles, Margaret Markov, dále Playboy zajíček Joyce Williams a další. (MrPierc)

• - Svůdná dívka Sonny (June Fairchild) nahraje vzkaz na magnetofon pro učitele Tigera (Rock Hudson) s oslovením „Hi Tiger, my little short quick snack“. O několik minut později si student Ponc (John David Carson) vzkaz celý přehraje, ale úvod je již pouze „Hi Tiger“. (MrPierc)

• - Quentin Tarantino zařadil tento film do žebříčku svých 10 největších filmů všech dob. Seznam byl zveřejněn v časopise Sight & Sound v roce 2012. (MrPierc)