Lítám v tom

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 105 min

Mam podobný pocity jako u filmu Děkujeme, že kouříte. Když jsem na začátku sledoval ty rozhovory s lidma, co dostávaj padáka, tak jsem se skvěle bavil (jsem totiž dost zlomyslnej). Potom ale to vyhazování lidí poněkud ustupuje do pozadí a začínaj se řešit vztahy. A tohle teda já moc nemusim. Aspoň je dobře, že mnou očekávanej happy end se nekonal. První hodina se mi líbila hodně, zbytek jsem prostě dokoukal, aniž bych měl chuť to vypnout. Úplnej závěr je takovej neutrální - nenadchne, neurazí. 70%(26.7.2010)

Jo, George Clooney v tom fakt lítá a musím se přiznat, že během několika málo minut, jsem v tom byl s ním. Miluju komedie, kdy hlavní postava je tak trochu hajzlík. A Jason Reitman nám už jednou dokázal, že když seženete správného herce, tak mu lidé budou fandit (viz. Děkujeme, že kouříte). A tady mu to opět vyšlo. Bylo by sice dosti zavádějící říct, že Ryan Bingham je Nick Naylor číslo dvě (i když by to bylo taky dost přesné :-)) ale přesto tu najdete dost společných rysů. Práce - jeden obhajuje tabákový průmysl, druhý vyhazuje lidi, když na to jejich šéfové nemají dost odvahy. Mají vlastní filozofii, aby si obhájili to, co dělají i to, jak žijí. A v obou filmech zazní tolik životních pravd, že je nedokážu ani spočítat. Ale co je hlavní, je to, co jsem řekl na začátku. Takovéhle filmy miluju! Nevěděl jsem, do čeho jdu, věděl jsem jen, že tam hraje George a že to má nějaké naděje na Oscarech a musím říct, že budu potěšen, pokud nezůstane jen u nominací. Jason Reitman se mi začíná zamlouvat čím dál tím víc, k čertu, už bych si měl někde sehnat to Juno. Up in the Air je film, který můžu doporučit každému, kdo má rád skvělé dialogy a nějaká ta životní moudra. Zkrátka a dobře, pokud jste viděli Děkujeme, že kouříte, tak si sežeňte i tohle a neměli byste být zklamáni. Já nejsem. Jasných 100 %.(8.1.2010)

Stará známá písnička. Reitman točí jeden film za druhým, ale kvalitě své krátkometrážní tvorby se stále ne a ne přiblížit. Tady je to o to horší, že jsem se celou dobu nemohl zbavit pocitu, že jde o poameričtěnou variaci (bez pejorativního významu, myslím tím skutečně pouze přizpůsobení na americký styl života, náladu ve společnosti apod.) na loňskou japonskou oscarovku. Akorát z toho mám pocit, že to není ani zdaleka tak upřímné jako spíše hodně chtěné, trestuhodně suché a až příliš "so serious".(10.1.2010)

You Will Believe a Man Can Fly...Jeden z nejšťastnějších dnů Jasona Reitmana prý nastal, když Clooney přijal scénář psaný přímo pro něj. Ryan je záletník, notorický bachelor, který žije na oblaku číslo devět a vzrušují jej dvě výzvy: dobytí bájné hranice nalétaných mil American Airlines a sex v letové hladině FL 125. Zatímco spousta mužů má problém vyletět z rodinného hnízda, Ryan má problém dosednout na zem, je totiž doma ve vzduchu, nepolapitelný pták s křídly businessclass, jehož letištní manévry a pro ostatní otravné rituály tvoří osu jeho života. Zemská i lidská gravitace ho tak trochu odpuzují, coby zákazník je loajální až za hrob a kartičky věrného zákazníka jsou pro něj totéž, co pro ostatní fotky dětí v peněžence. Trousí za sebou cynické hlášky jako oživlý Oscar Wilde, vypadá jako Cary Grant, neuznává závazky a s elegantní arogancí dává lidem padáka. Je moderní, ale na rozdíl od jiných není otrokem technologií, na elektronické řešení personálních věcí /výpovědi, rozchody/ má naštěstí staromódní názor a přes odstup od lidí ukazuje svou lidumilnou stránku, protože osobní kontakt považuje za nenahraditelný. Koneckonců, ve filmu to schytá jenom Myspace, ale dost vypovídá můj oblíbený Clooneyho citát: “I would rather have a prostate exam on live television by a guy with very cold hands than have a Facebook page.” Asi tak. Jakmile zaútočí Reitman se třemi postavami, které reprezentují rodinné hodnoty a soudržnost, náš hrdina správně dí, že je to otázka volby, nikoli povinnost pro každého. Zatímco mladá, technologiemi nekriticky nadšená, ale naivní kolegyně mu nutí svou verzi ideálního života a chce z něj udělat sympaťáka s plány do budoucna, krásná spolupasažérka s podobně rozlítaným životním stylem představuje jeho ženské zrcadlo. Jenže u muže vypadá nezávislost sexy, u ženy působí tak trochu jako znouzectnost. Clooney koneckonců lehce reprízuje svou postavu z Coenovic veselohry Intolerable Cruelty a zároveň hraje sám sebe. V polidštěné podobě, no kidding. Ačkoli je Reitman zjevně na straně plápolajícího rodinného krbu, je ochoten poskytnout druhé straně prostor pro žraločí strategie, prázdný batoh a život " v letu" a v zásadě, byť nerad, uznává, že některá divoká zvířata zkrátka potřebují svobodu a k ochočení se nehodí. Dost o tom vypovídá třeba porovnání scén: aféra na jednu noc je roztomile cynická a skvostně stylová, svatba působí jako nucené vlečení oběti k oltáři. Největší síla Up in the Air ale není George. A vlastně ani příběh krocení zlého muže. Jsou to Jasonovy dialogy: chytré, řízné, plné narážek a ironie, konverzační humor se satirickými hroty par excellence, umění špičkování dovedené k dokonalosti, v kině se tomu zasměje každý pátý člověk, ale pro mě definitivní důkaz, že Jason Reitman mi stejně jako Sofia Coppola ROZUMÍ. Smějeme se stejným věcem, všímáme si stejných maličkostí a pokládáme podobné otázky. Někdy si splníte sen sami, někdy Vám ho splní člověk, který bydlí tisíce mil daleko a o Vaší existenci netuší.(projekce) 90%(22.1.2010)

Ne, že by celý ten film neutáhl jenom George Clooney na svém atomovém charismatu... Kdyby jeho postava existovala ve vzduchoprázdnu, pořád bych vás poslal se na něj podívat. Vtipem tady však je, že kdyby z rovnice vypadl, film by velice pravděpodobně fungoval skvěle i bez něj. Témata jako nestraný dualismus cyniky a romantiky, psychologie spojená s propouštěním zaměstnanců; břitký a svižný scénář; či jako vždy osvěžující přestupky proti hollywoodskému dekóru - to jsou věci, kvůli kterým si film zaslouží být vynášen... možná ne až do vesmíru, ale do oblak určitě. Příjemný let. 80%(2.3.2010)

• - Postavu Natalie Keener napsal Jason Reitman přímo pro Annu Kendrick poté, co ji viděl ve filmu Rocket Science (2007). (casyy)

• - Ryan Bingham (George Clooney) nosí hodinky značky Omega DeVille Hour Vision. (dyfur)

• - Když Ryan (George Clooney) připíná na tabuli fotky své sestry a jejího snoubence, je možné zahlédnou, že některé z nich mají tyto postavy pouze přilepené na fotku dané lokality. Také fotky, které pořídil samotný Ryan, měly vždy v záběru něčí ruce. Z těch, co připíná na tabuli, je nemá ani jedna. (necisty)