Lítám v tom

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 105 min

Film, který dokazuje, že lehké poletování kolem nedefinovaného vztahu může být přemýšlivější a lidštější, než utrápené hloubání ve dnech štěstí a neštěstí. "Lehkost" zde totiž neznamená "povrchnost", naopak film skrze jemnou satiru a všední feeling poodkrývá hluboké, ale "bezbolestné" zamyšlení se nad životem v jeho nejvyzrálejší podobě... Nad tím, co pro člověka práce, sny a vztahy skutečně znamenají, nad tím, jestli je správné jedno obětovat pro druhé, popř. jak daleko zajít pro získání těchto hodnot. Zvláštní je, že jakkoliv bizarní a netradiční Ryanův způsob života je, jeho (filmová) postava působí jako nefalšovaný člověk, přičemž zároveň funguje i jako symbolika polemizování o člověku... Tento scénář se skutečně povedl a decentní Reitmanovo vedení spolu s excelujícími herci mu dodává punc prvotřídnosti. 9/10(7.1.2010)

Jo, George Clooney v tom fakt lítá a musím se přiznat, že během několika málo minut, jsem v tom byl s ním. Miluju komedie, kdy hlavní postava je tak trochu hajzlík. A Jason Reitman nám už jednou dokázal, že když seženete správného herce, tak mu lidé budou fandit (viz. Děkujeme, že kouříte). A tady mu to opět vyšlo. Bylo by sice dosti zavádějící říct, že Ryan Bingham je Nick Naylor číslo dvě (i když by to bylo taky dost přesné :-)) ale přesto tu najdete dost společných rysů. Práce - jeden obhajuje tabákový průmysl, druhý vyhazuje lidi, když na to jejich šéfové nemají dost odvahy. Mají vlastní filozofii, aby si obhájili to, co dělají i to, jak žijí. A v obou filmech zazní tolik životních pravd, že je nedokážu ani spočítat. Ale co je hlavní, je to, co jsem řekl na začátku. Takovéhle filmy miluju! Nevěděl jsem, do čeho jdu, věděl jsem jen, že tam hraje George a že to má nějaké naděje na Oscarech a musím říct, že budu potěšen, pokud nezůstane jen u nominací. Jason Reitman se mi začíná zamlouvat čím dál tím víc, k čertu, už bych si měl někde sehnat to Juno. Up in the Air je film, který můžu doporučit každému, kdo má rád skvělé dialogy a nějaká ta životní moudra. Zkrátka a dobře, pokud jste viděli Děkujeme, že kouříte, tak si sežeňte i tohle a neměli byste být zklamáni. Já nejsem. Jasných 100 %.(8.1.2010)

Lítám v tom je jednak hořká a poněkud cynická romance, jednak psychologická sonda do myšlení dnešní americké střední třídy a v neposlední řadě drama o hroucení se proslulého amerického snu ve stylu Americké krásy. Byl bych opatrný na řazení snímku do škatulky komedie, protože kdo bude přistupovat k tomuhle filmu jako k odlehčené zábavě, bude nutně zklamaný. Pokud se ve snímku objevují komické tóny, pak vyplývají většinou z absurdity a kontrastů viděného. Vlastně jediný moment, kde se kino srdečně zasmálo, byla situace, kde mladá zaměstnankyně a o pár let a řadu zkrachovalých vztahů starší a zkušenější manažerka líčí své požadavky na partnera. Jde o příběh ostříleného zaměstnance firmy zaměřené na propouštění nadbytečných zaměstnanců amerických firem. Hrdina je přesvědčivě a přímo famózně zahraný Georgem Clooneym, který se může spolehnout na podobně výborné výkony svých spoluhráčů. Překvapením byla pro mě Vera Farmiga jako jeho milenka. Snímek to určitě není bezchybný, má trochu kolísavé tempo, hudební motivy mají poněkud vlezle sentimentální charakter a především Jason Reitman postrádá odvahu zbořit ten americký mýtus od základů. To je vidět zejména na smířlivém konci i s výpověďmi propuštěných na kameru, kde se objevuje naděje. Možná to chtělo tak 10-15 % drzosti a nekompromisnosti Michaela Moora. Na druhou stranu, kolik podobně zásadních a v rámci možností upřímných výpovědí ve filmovém světě najdeme? Celkový dojem: 90 %. Mimochodem, ten konec romance jsem tak trochu očekával, stalo se mi něco podobného...(1.2.2010)

Mihne se kolem jako letadlo a zanechá za sebou kondenzační páry hezkých frází, učebnicových pravd a povzbudivých výroků. Stačí pohyb Clooneyho obočí a svět se zdá být laskavým místem, kde i největší ztráta má své kladné stránky. Jenže podobně jako hrdina Ryan i Reitmanův film nabízí především ošetřené motivační poplácání – sice mě nikterak neurazilo, ale popravdě, lítal jsem úplně mimo.(18.1.2010)

Veľmi milá žánrovka, ktorá si úplne vystačila s chytľavými hercami, nadmieru uspokojivým scenárom a sympatickým nadhľadom. Občasné emocionálne prejavy Anny Kendrick dodali snímke potrebnú šťavu a na pár nudných scén som sa bavila od začiatku do konca. Taktiež mi imponovala na prvý pohľad ľahostajná Vera Farminga, ktorej postava je vystavaná na vtipne ladenom princípe, zatiaľ čo na konci sa dočká nemilého prekvapenia nielen George Clooney. :-)(20.7.2010)

• - Jason Reitman začal s kompletací scénáře již v roce 2002, kdy byla americká ekonomika v rozkvětu. Mezitím se mu naskytla šance k natočení Děkujeme, že kouříte (2005) a Juno (2007), proto snímek natočil až v roce 2009. Nechal se slyšet, že film tak díky ekonomické krizi vyznívá zcela jinak. (HellFire)

• - Ve skutečnosti Americké aerolinie neposkytují žádná zvláštní privilegia po odlétání 10 milionů mil (16 093 440 km). Nicméně všechny významné společnosti s pravidelnými leteckými trasami vydávají speciální statusy po odlétání 1 milionu mil (tedy 1 609 344 km). Ke konci roku 2009 je odhadováno, že tohoto statusu dosáhlo na celém světě alespoň u jednoho dopravce 400 000 zákazníků. (HellFire)

• - Roli Natalie si mohly zahrát Ellen Page nebo Emily Blunt. (HellFire)