Zákon gangu

• USA Sons of Anarchy (více)
Rozhovor 1 - Kim Coates
USA, (2008–2014), 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Tvůrci:

Kurt Sutter

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera (více)

Série(7) / Epizody(92)

SoA je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městě Charming u mexických hranic. Gang vedený Clayem (Ron Perlman) a jeho nevlastním synem, hlavním hrdinou, Jaxem (Charlie Hunnam). Živí se převážně obchodem se zbraněmi. Seriál mapuje působení gangu, obchody se zbraněmi, Jaxovy pochyby o směřování gangu, osobní spory mezi členy, do kterých zasahuje v neposlední řadě rodina. Největší hrozbou pro SoA je však agentka ATF a místní zástupce šerifa. (Sonnik)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (13)

Zákon gangu (2008)

Leoneho hrdinovia nosili dlhé kabáty, Tarantinovi obleky, Sutterovi kožené motorkárske vesty s nápismi a hodnosťami gangu. Rodina na prvom mieste. Rodina je klub. Krédo motorkárskeho klubu Sons of Anarchy dodržiavajú jeho členovia svedomito. Dôraz na rodinu ako z Godfathera, aj chlad, keď sa zúčtovanie s nepriateľmi berie ako obchod. Hlavný hrdina sa snaží o nápravu a hľadá cestu von z prostredia násilia, rieši potrebné morálne rozpory, ktoré seriál ponúka. Toto dielo vsádza hlavne na motorkársku drsnosť a družnosť gangu (ktorý jeho členovia láskyplne nazývajú klubom) a ide mu to výborne. Svoju úroveň si Sons of Anarchy udržiava, scenáristicky (jedna udalosť spustí logické domino ostatných) a herecky šlape, niekedy siaha až k najlepšiemu, čo som z daného žánru videl. V seriáli je rafinovane vytvorená pavučina vzťahov, v ktorej jemné zabrnkanie na na niektoré vlákno dokáže vyvolať mohutnú odozvu zo všetkých možných strán - v tomto ide pre mňa o dominantu, čo sa reakcií na udalosti týka. P. S.: Dominant na poli soundtrackov. ()

Série 1 (2008) (S01)

Cítiť slobodu, pohŕdanie zákonom a vôňu benzínu. Prvá séria predstavila postavy a prostredie, nikam sa nenáhlila, nechala veci voľne plynúť. Séria postavy (až na výnimky) šetrí, opiera sa aj o humorné príhody, no hneď v druhej sérii sa to zmení a začne sa to drsne meniť. Treba dať šancu aj ďalším sériam a epizódam, lebo táto séria je v porovnaní s nadchádzajúcimi ešte veľmi nevinná. Ako keď porovnáte relatívne neškodné postrkovanie detí na pieskovisku a apokalypsu. ()

Spi sladce (2008) (S01E12)

Klasická epizóda Sons of Anarchy, ktorá predstavuje intrigy ústiacie v napínavú akciu idúce ruka v ruke s uvoľnenou atmosférou motorkárskeho gangu. V tejto časti z emócií a hodnôt dominujú strach a zrada. Pri White Angel od Lions Vám naskočia zimomriavky. ()

Rodinná večeře (2009) (S02E08)

Chuckyho triumfálny návrat na scénu nemohol byť veľkolepejší. Primerane dávkovaná akcia, neústupnosť, hnev, smútok aj radosť. Rozkoly sa prehĺbili a vyústili v nepriechodnú bariéru. ()

A co teď? (2010) (S03E01)

Fajn epizóda, ale nemám rád, keď zomrie hodnotná postava len preto, že scenáristi pre ňu nevedia nájsť v aktuálnej sérii uplatnenie a rozvíjať ju. Jej smrť mohla byť napätým vygradovaním určitého, dlho sa prehlbujúceho problému, a nie len náhodnou zrážkou autom, navyše od neznámych nepriateľov, čo vo mne žiadne emócie nad smrťou postavy nevyvolalo. Len znechutenie nad takýmto počinom scenáristov. ()

Čistič (2010) (S03E03)

Bachman hraný Stephenom Kingom nie je Winston Wolfe, ale poteší. ()

Prsten (2010) (S03E13)

Mindfuck. Logické vyvrcholenie predchádzajúceho diania. Doteraz najemočnejšia (clivá hudba) a najlepšie natočená epizóda. ()

Out (2011) (S04E01)

Fresh start. Nové priority, nový šerif, štátny návladný, nekompromisné zúčtovanie. To všetko nasnímané lepšou kamerou ako v predošlých sériách. ()

Booster (2011) (S04E02)

Danny Trejo. Konečne. Vyzerá to na jeho najrešpektovanejšiu a najvážnejšiu postavu. Seriálu dodal novú krv svojou horkokrvnosťou a nemilosrdnosťou. Pútavejšia akcia ako predtým, nové nečakané uhly kamery, dokonca vydarená adrenalínová, aj keď krátka autonaháňačka. ()

Dorylus (2011) (S04E03)

Kamera je bližšie k tváram hercov, ich hlavy zaberajú väčšiu časť obrazu ako doteraz, čím sa vytvára bližší vzťah k postavám. Do žánrov by sa mal pridať odteraz už aj akčný. Hlášky, indiáni a ich mravce, potýčky s treťotriednymi gangmi, postavy využité na maximum (v hlavnej úlohe pre mňa hlboký chraplák Williama Luckinga) vytvárajú dojem kvality a sľubujú najnadupanejšiu sériu doteraz. Záverečné ťažké hlasovanie nechá vďaka kamere zaberajúcej hercov jednotlivo vyniknúť každú z postáv a ending song tradične umocní už bez tak perfektný zážitok. ()

Laying Pipe (2012) (S05E03)

Zaobchádzanie s postavami podobné ako v To Live and Die in L. A. Najkrutejšia smrť významnej postavy v seriáli vôbec (3. epizóda série!!!), bohužiaľ zjemnená riešením dejových liniek Gemmy a Tary. Táto epizóda sa mala celá odohrávať LEN vo väzení. ()

Los Fantasmas (2013) (S06E08)

Jedna z najlepších réžií seriálu (v podaní Petera Wellera) s nezabudnuteľnými scénami a zábermi chorobne chladnokrvného Juica; brutálneho zrazenia človeka; Unsera a Gemmy za jazdy v aute ako zo 60. rokov; Jaxa samého vo svojom dome. Herecky a scenáristicky tradične vysoký štandard s dojemným záverom nad kolískou. ()

Suits of Woe (2014) (S07E11)

Bublina praskla. Domček z karát sa zrútil, vzťahy sa rozpadli a pravda ako vždy vyplávala na povrch. Emócie vybuchli, čo následne vyústilo v hŕstku zbrklých činov. Bez jediného výstrelu sa dá napätie krájať, dokonca strúhať vrstvu po vrstve. A vševediaci, cynický truth teller Juice bez budúcnosti čakajúc na nevyhnuteľné so šialeným výrazom si to užíva hádankami v kultových hláškach. Jeho pasáž som si musel niekoľkokrát za sebou prehrať. Záver s tabuľou miest je tak poetický, až vytvorí dojem surrealizmu a na sekundu pouvažujete, či to nemá na svedomí Lynch. ()

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (více)

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

01.12.2021

Kurt Sutter, scenárista a tvůrce kultovního seriálu Zákon gangu, oznámil nový seriál. Ten tentokrát vytvoří pro streamovací službu Netflix, ponese název The Abandons a bude se jednat o westernové… (více)

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)