Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Severní Afrika uprostřed 2. světové války. Major Donald Craig z britských pozemních sil je v roce 1942 zachráněn ze zajetí skupinou židovských bojovníků a dopraven na velitelství plukovníka Johna Harkera. Ten mu vysvětlí, že ho jako experta potřebuje pro misi, jejímž úkolem je přejít libyjskou poušť do Tobruku a zpomalit postup nacistů tím, že vyhodí do vzduchu Rommelovy zásoby paliva. K tomuto úkolu je vytvořena devadesátičlenná společná jednotka britských speciálních sil a německých židů. Mají v plánu proniknout do Tobruku jako německý konvoj s britskými zajatci. Skupině se během cesty podaří těsně uniknout několika střetům s nacisty i italskými jednotkami. Když se ale podaří utéct dvěma zajatým nacistickým vyzvědačům, uvědomí si Harker s Craigem, že mají mezi sebou zrádce. (TV Nova)

(více)

Recenze (33)

monolog 

všechny recenze uživatele

Ne nadarmo byl Tobruk rozhodující bitvou v Africe. Rommel už nikdy později nezískal takovou převahu, jako měl před Tobrukem. Dá se říct, že jestli si Hitler vylámal zuby na Stalingradu, Rommelovi je vylámali u Tobruku. Závěrečná čtyřicetiminutovka je absolutně úchvatná bojová scéna. Než se to ale ze začátku rozjede, tak to chvíli trvá, ale pak je to úplně nádhernej představitel rodiny válečných filmů. Rocka Hudsona jsem znal už dřív, ale nikdy jsem si nedokázal spojit jméno a tvář. Samozřejmě se Amíci nevyhnuli aji několika historickým blbostem, jako třeba: Všichni víme, co nacisté vyvádějí. Na jeden takovejhle motor je potřeba 200 židů. atd. Právě že nikdo netušil, co se s židy a poláky a cigány a vůbec všemi ostatními děje. To všechno objevili až po válce, a v poválečném období také vzniklo nové slovní spojení - válečné zločiny. Ještě jedna taková maličkost. To, že všichni vojáci, kteří budou lapeni s oblečenou uniformou nepřítele budou popraveni není žádná Hitlerova novinka. To už bylo i v R-U armádě, a popisuje to skvěle Hašek ve Švejkovi. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Bitva u Tobruku znamenala definitivní porážku nacistických vojsk v Africe. Náš příběh je o Britském majorovi, který spolu se spojeneckými Židy je vyslán na nebezpečnou misi, zničit v Tobruku německé zásoby paliva. Nechybí rozpálený pouštní písek, spoustu napětí a akčních scén, odvaha, odhalení zrádce, oddanost, nechuť bojovat, ale i odhodlání. A to bez jakékoli příchuti přeplácaného patriotismu, jak jsme zvyklí v některých Amerických válečných filmech posledních let. "Tobruk" není psychologický válečný snímek, ale vydařený akční dobrodružný film s výtečným Rockem Hudsonem v hlavní roli. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsem génius na to, co se mělo udělat." Tak to já taky a navíc se umím skvěle orientovat v ději. Tento je snadný - Kanadského majora, zatčeného spolu s italskými zběhy, unesou Francouzům němečtí Židi z britské armády. Jak prosté. Pak se trošku zamotá, hodně se přemisťuje, tak nějak se klame tělem a dost to bouchá. Za mě to znamená přiměřenou spokojenost, i když zrádce byl od začátku tak křišťálově jasný. Na druhou stranu mě rozhodně zaujal kapitán Bergman s plamenometem, hláškující odsouzenec Alfie a závěrečný rozhodnutí plukovníka Harkera bylo hodně chlapácký. Tak je správné, tak to má být, dovolte mi odejít. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Bohužel jen průměrný válečný snímek z pouštní války za druhé světové. Britsko - židovské komando převlečené za Němce převážející britské zajatce jede zapálit v Tobruku zásobníky benzínu pro Rommelovy tanky. Sem tam akce, konec výborný, ale chybělo mi tam lepší prokreslení postav a trocha emocí do toho válčení. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=34ChizO_Ju0 ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Ano, přikláním se k ostatním, jedná se o standardní takový průměrný válečný film z oné doby, jakých bylo natočeno mraky..Viz třeba Play Dirty, který je ale trochu jinak zaměřen.Britské komandos s německými židy musí za 2. světové války bojovat s pouští, německými jednotkami i se zrádcem ve vlastních řadách, aby splnili úkol na této sebevražedné misi.Herecké výkony byly zdařilé, film nestrádal v napětí ani v bojové akci..Ta na konci zničením německých skladů pohonných hmot v Libyjském Tobruku byla už jen třešničkou na dortu. Fascinující byl pohled i na přístav plný tanků. Mimochodem na straně spojenců, tenkrát bojovalo asi i na padesát tisíc Čechoslováků. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Místo dobové vojenské techniky je ve filmu použita až poválečná. Objevují se tak například tanky M 48. (dydy79)

Související novinky

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (více)

Reklama

Reklama