Tobruk

Tobruk

Válečný / Drama / Dobrodružný

USA, 1967, 107 min

Ano, přikláním se k ostatním, jedná se o standardní takový průměrný válečný film z oné doby, jakých bylo natočeno mraky..Viz třeba Play Dirty, který je ale trochu jinak zaměřen.Britské komandos s německými židy musí za 2. světové války bojovat s pouští, německými jednotkami i se zrádcem ve vlastních řadách, aby splnili úkol na této sebevražedné misi.Herecké výkony byly zdařilé, film nestrádal v napětí ani v bojové akci..Ta na konci zničením německých skladů pohonných hmot v Libyjském Tobruku byla už jen třešničkou na dortu. Fascinující byl pohled i na přístav plný tanků. Mimochodem na straně spojenců, tenkrát bojovalo asi i na padesát tisíc Čechoslováků.(28.2.2008)

Ne nadarmo byl Tobruk rozhodující bitvou v Africe. Rommel už nikdy později nezískal takovou převahu, jako měl před Tobrukem. Dá se říct, že jestli si Hitler vylámal zuby na Stalingradu, Rommelovi je vylámali u Tobruku. Závěrečná čtyřicetiminutovka je absolutně úchvatná bojová scéna. Než se to ale ze začátku rozjede, tak to chvíli trvá, ale pak je to úplně nádhernej představitel rodiny válečných filmů. Rocka Hudsona jsem znal už dřív, ale nikdy jsem si nedokázal spojit jméno a tvář. Samozřejmě se Amíci nevyhnuli aji několika historickým blbostem, jako třeba: Všichni víme, co nacisté vyvádějí. Na jeden takovejhle motor je potřeba 200 židů. atd. Právě že nikdo netušil, co se s židy a poláky a cigány a vůbec všemi ostatními děje. To všechno objevili až po válce, a v poválečném období také vzniklo nové slovní spojení - válečné zločiny. Ještě jedna taková maličkost. To, že všichni vojáci, kteří budou lapeni s oblečenou uniformou nepřítele budou popraveni není žádná Hitlerova novinka. To už bylo i v R-U armádě, a popisuje to skvěle Hašek ve Švejkovi.(12.2.2006)

Bohužel jen průměrný válečný snímek z pouštní války za druhé světové. Britsko - židovské komando převlečené za Němce převážející britské zajatce jede zapálit v Tobruku zásobníky benzínu pro Rommelovy tanky. Sem tam akce, konec výborný, ale chybělo mi tam lepší prokreslení postav a trocha emocí do toho válčení. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=34ChizO_Ju0(20.5.2010)

Valecny Tobruk je vdecne tema a uz jsem si myslel, ze tohle bude jen dalsi verze Sahary, coz se nastesti nepotvrdilo. Fiktivni pribeh o utajenem utoku na palivove nadrze v Tobruku byl zajimavy a vyuziti nemeckych zidu ve sluzbach Jejiho velicenstva rovnez. Peppard se svym hranym nemeckym prizvukem mile prekvapil, naopak anglani byli dost takovy moc anglansky a spiona jsem odhalil hned, bylo trapny, ze na to nikdo z nich neprisel.(6.11.2017)

Celkom solídny vojnový film so zaujímavou zápletkou. Tajná operácia Britov a nemeckých Židov, ktorá sa v závere zvrtáva na pompéznu vojnovú megaakciu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani dnešné filmy. Fakt sa na ňu dobre pozeralo. Herecké obsadenie nie je taká sláva, asi preto to nevysoké tunajšie hodnotenie, ale na druhej strane ani neurazí. Chýba možno trochu väčší dôraz na drámu a vykreslenie charakterov, na druhej strane zaoberá sa hlavne vojnovou operáciou bez nejakých zbytočných dejových odbočiek, romantiky a podobne.(3.2.2019)

• - Místo dobové vojenské techniky je ve filmu použita až poválečná. Objevují se tak například tanky M 48. (dydy79)