poster

Úmyslný čin (TV film)

 • USA

  Deliberate Intent

 • Slovensko

  Návod na vraždu

Thriller / Drama

USA, 2000, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kanibal
  **

  Úmyslný čin začíná a končí u nepříliš promyšleného scénáře plného nedotažeností a manipulací. Soudní drama popisuje cestu k odsouzení nakladatele, který vydal knihu, která je návodem ke spáchání dokonalé vraždy. Tvůrci jasně dávají najevo, kdo je ten hodný (oběti vraždy spáchané podle knihy) a kdo je ten zlý (nemorální nakladatel), ale opomínají doložit pádné argumenty a vůbec chybí jakákoliv páka k tomu, abychom fandili obětem a ne "pachateli". Co se týče zpracování, je klasicky televizní, dále není co dodávat. Film na vyplnění sobotního dopoledne.(4.7.2005)

 • - Knižka "Hit Man" je vo filme autentická. Pod názvom "Hit Man: A Technical Manual for Independent Contractors" ju vydal Paladin Press v roku 1983 a autor použil pseudonym Rex Feral. Vydavateľ nikdy neodhalil jeho pravú identitu, je to vraj žena z Floridy. Všetky výtlačky knižky boli zničené, keď súd uznal vydavateľstvo za vinné. Predané výtlačky ostali u svojich majiteľov. Ich počet sa odhaduje na cca 13-20 000 kusov. (Piri)

 • - Všetky mená a okolnosti sú autentické:
  James Perry bol ako vykonávateľ vrážd z roku 1993 odsúdený na trest smrti v roku 1995, lenže odvolací súd tento trest zrušil. Až na druhý pokus, v roku 2001, bol odsúdený na tri doživotné tresty vo väznici v Marylande. Zomrel vo väzbe 30. decembra 2009 na neznámu chorobu.
  Lawrence Horn bol uznaný v roku 1996 vinným z naplánovania troch vrážd a jednej vraždy sprisahaním. Bol odsúdený na doživotný trest.
  Knižka bola tiež inšpiráciou pre ďalší zločin, ktorý spáchal Robert Vaughn Jones v roku 1999. (Piri)