Hory zalité krví

Scénografie:

Antonello Rubino

Kostýmy:

Jasmina Vasileva

Možná už jsem se definitivně zbláznil, ale u tohohle slasheru jsem se dobře bavil. A dokonce z vícero důvodů! Tím patrně nejzásadnějším je samotná zápletka (parta amatérských filmařů pátrá po legendárním ztraceném hororu), s níž si scénárista docela pěkně pohrál (většina zvratů v rámci možností dává aspoň trochu smysl, postavy znají subžánrová klišé, takže se nechovají vyloženě stupidně a hlavně tu neplní úlohu pouhého masa na porážku atd.). V mnohém je to samozřejmě hrozně naivní (léčba ze závislosti na tvrdých drogách zde zabere pár dní a je zprostředkována jednou krátkou montáží), klasicky béčkově hororové (herci jsou modelové, ženy ukazují prsa, vraždící scény jsou velmi brutální a krvavé) a ve finále se možná až příliš tlačí na pilu zvrácenosti (škoda, že všechna ta psychopatie postav, násilí a nechutnosti nejsou doplněny tísnivější a děsivější atmosférou), ale jako celek to drží poměrně slušně dohromady (kladem je také stopáž - pouhých 81 minut). Líbil se mi i konec, včetně mezititulkové scény, která skvěle otevírá dveře pro pokračování (ovšem doufám, že žádné nevznikne - bylo by totiž úplně zbytečné). Skalním příznivcům subžánru určitě doporučuju. A s HORY MAJÍ OČI to naštěstí nemá společného skoro nic... :) 70 %(20.4.2014)

• petero

Hixploitation/slasher kombinuje staré známe fláky ako Blair Witch Project, Cigarette Burns a Midnight Movie. Úvodná scéna chlapca strihajúceho si tvár pred zrkadlom je fakt hustá, povinný pokec uvedenia do deja spríjemnia prednosti Sophie Monk a cestu z mesta nejaké husté prestrihy (zaberá toto na niekoho, alebo to tam tvorcovia pchajú aby divák nezabudol že pozerá horor?) a ide sa do lesa. Prepad teenagerov vidlákmi ktorých prepadne Babyface (mimochodom má asi 100x viac charizmy ako nový Jason Voorhees) je len jeden z dobrých nápadov tohto filmu. Napríklad konečne sa niekto dovolá mobilom v lese, problém nastáva s udaním polohy =). Ďalší vývin situácie je už klasická schéma vrah v maske vs. obete + pár neprekvapujúcich prekvapení a skvelým nápadom s kinom plným mŕtvych divákov. A zaujímavé nápady si udrží až do poslednej scény. Dark Castle pripravil slušnú vyvražďovačku len pre fanúšikov žánru, dostatočne prešpekulovanú a drsnú.(29.9.2009)

Navzdory názvu, který je jen marketingovým tahákem, se většina hororu odehrává v lese a s Hory mají oči nemá nic společného. Režisér (fiktivní samozřejmě) Wilson Wyler v 80. letech natočil film, který byl pro svoji brutalitu stažen pěkně rychle z kin a všechny kopie zničeny. Jeden současný mladík, který má žánr explotiation v mimořádné oblibě, přemluví svou dívku a kamaráda s jeho dívkou, aby po filmu začali pátrat. Objeví tajný trailer na film a brzy najdou i režisérovu dcera, která jediná ze štábu je k nalezení. Dnes se živí jako holka u tyče, ale kamarádům prozradí, kudy vede cestička do našeho lesíčka... Ano, jak píšu, žádné hory, jen les. A krutá úmrtí, ale na ta si musíte počkat tři čtvrtě hodiny, a pak už do konce zbývá půlhodinka. A my brzy zjistíme, že pan režisér žije, ale žije ten klučina, co si pod úvodními titulky filmu u zrcadla odřezává ksicht, aby si na zkrvavené maso přišil masku, která je variací na Jasona. Film trochu připomíná Blair Witch zkříženou s Texaským masakrem motorovou pilou, a pokud nebudete natěšeni JENOM na vyvražďovačky - kterých se vám nakonec dostane - zjistíte, že film funguje dobře jako thriller (pátrání po filmu) i morální naučení. A to zní: "Pozor na přání, někdy se vám mohou vyplnit!" (A možná jde od tvůrců i o vztyčený prostřední prst všem milovníkům explotation podžánru a jejich názor, co si o nich myslí.)(5.11.2009)

Docela pohodový slasher, jehož hlavní silnou stránkou je kupodivu scénář. Nikdy jsem neviděl slasher s tak originálním a ujetě vymyšleným dějem a scénářem. Zabiják je ok, taková hora masa s krumpáčem, obstojnou maskou a docela slušným "Jasonovským charismatem" ... Jinak se ale jedná o vyložený průměr. Málo gore, slabé goreefekty, nulové napětí, krátká stopáž, nedořešený závěr, ze kterého se dalo vymáčknout opravdu hodně. Nápad s hledáním ztraceného "videonasties filmu" starého 20 let nabízí úžasné možnosti, nakonec od poloviny byly již téměř nevyužity ... Klasický průměr...(8.10.2009)

Po úvodných 15. minútach sa režisér rozhodol, že už nebude točiť erotický horor, ale horor s troškou erotiky a partia mladých (ako inak), sa konečne vydáva do lesa. Potom sa to už konečne začína podobať na horor, aj keď všetky pokusy o ľakačky zúfalo nevychádzajú.Postupne krvi pribúda, príbeh je v podstate zaujímavý a z časti aj originálny (film, ktorý žije), ale okrem pár drsných a krvavých záberov, nie je ničím výnimočný. Napriek množstvu krvi, ma film nedokázal vyľakať a ani na chvíľočku navodiť pocit strachu alebo dusnej atmosféry. Preto len slabé tri hviezdičky. Film 50%.(21.1.2010)

• - Počas nakrúcania nosil režisér Dave Parker svoje obľúbené tričko s motívom kapely Kiss. (Sociopath)

• - Natočení filmu trvalo 2 roky. (Cheeker)

• - Filmovou hudbu nahrála Česká filharmonie. (=woody=)