Výlet

Some Secrets

Komedie / Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2002, 100 min

Další,ryze autorský film Alice Nellis,tentokrát o rodinném výletu kamsi na Slovensko,aby vyhověli poslednímu přání zemřelého otce.Alice Nellis opět ukazuje,jak se kolem sebe umí dívat a jak to pak umí jemně vetkat do scénáře,aby to nepůsobilo divně nebo nepatřičně.Opět na úplně jednoduchém příběhu rozehrává příběh jedné rodiny,což je skvělá příležitost zblízka se podívat na vztahy jednotlivých rodinných příslušníků mezi sebou a rozvinout je v celé šíři.Vyprávění je opět lehké,s patřičnou dávkou nadhledu,i když místy může možná působit malinko absurdně(to se ale v životě přece stává,ne?.Opět skvělé dialogy a perfektně vymyšlené situace drží pohromadě celý příběh.Pomáhá tomu také skvělá kamera a hudba.Herci jsou do jednoho skvělí a osobně vyzdvihuji Ivu Janžurovou,Igore Bareše a Naďu Kotršovou,jejíž maminka je opravdu úžasná.Je to film ze života se vším všudy,kde režisérka opět osciluje mezi dramatem a komedií a v druhé polovině filmu místy trochu zbytečně natahuje stopáž.U mě je to o trochu lepší,než"Ene bene",takže dávám výletních 80% a říkám,že tyhle rodinné sešlosti jsou vždy zkouška ohněm.(6.11.2011)

Až netradiční výlet, jehož cílem je dopravit urnu s tatínkovým popelem do jeho rodného kraje, umožní členům jedné docela obyčejné české rodiny nalézt prostor pro vysvětlování, pochopení, poznání a sdělování nepříjemných pravd...Vtipná road-movie s dobře napsanými dialogy, výbornou hudbou a přirozenými hereckými výkony. Skvělá Iva Janžurová i obě její dcery.(20.9.2008)

Alice Nellis dokáže vytvoriť majstrovské dialógy, životaschopné postavy a pulzujúce vzťahy medzi nimi v emocionálne vypätých scénach, ktorých silu občas rozdrví hrozná hudobná dramaturgia jej filmov. Výlet sa môže "pýšiť" všetkými spomenutými znakmi a nad priemer ho vyzdvihuje najmä prítomnosť (a klasicky skvelý výkon) Ivy Janžurovej.(2.9.2008)

Už to bude dávno, co tenhle film dávali v televizi a já jsem se dívala. Zdálo se mi to místy hektické a chaotické, ale ještě si většinu pamatuju, takže to svědčí o kvalitě. Alici Nelis jako mladé režisérce fandím a paní Janžurová tu byla opět dokonalá. Tohle je takový normální příběh o dost nenormální rodince, místy celkem vtipný, moc se nenudíte...(19.6.2013)

• Jansen

Další pokus o českou road movie. Slibné herecké obsazení zprvu naznačuje, že by se mohlo jednat o celkem dobrou situační komedii. Macháček ale záhy vypadne ze scény a rodinka odjíždí. Pár pokusů o černý humor, trocha sladkobolných keců a potom už jenom deprese. Scénář sice není špatný, ale řešení rodinných problémů mě tentokrát moc nechytlo. A s tím popelem mi to přišlo strašně vykonstruovaný.(28.8.2008)

• - Auta s poznávací značkou RAK v Rakovníku nikdy nejezdila. (rakovnik)

• - Natáčelo se v okolí Prahy, v Telči, Rakovníku i na Slovensku v Novém Mestě nad Váhom. (hippyman)

• - Z filmového festivalu v Paříži (2003) si Výlet odvezl tzv. Velkou cenu, jež je spojena s odměnou v podobě propagační kampaně pro vítězný film v hodnotě 100 000 eur. (hippyman)