Výlet

Some Secrets

Komedie / Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2002, 100 min

• HH

Nuda, nuda, šeď, šeď... Nelíbilo se mi to z následujících důvodů: špatná hudba (hlavně jsem nepochopil, proč jsou texty v angličtině), nenápaditá kamera i střih, překvapivě špatné herecké výkony a nudné dialogy, vtipných či jinak zajímavých míst má tento film povážlivě málo. Navíc se děj dá díky své průhlednosti a naivnosti předpovídat dopředu. Škoda!(2.1.2004)

• viperblade

Nestačím se divit, jak je zde tenhle film obdivován. Opravdu nechápu, co všichni vidí např. na scénáři, který by se dal charakterizovat starým příslovím "Ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou." Jediné, co stojí za zmínku, jsou skvělé výkony Igora Bareše (jeho monolog před koncem by se měl vytesat do kamene!) a Ivy Janžurové. Nebýt těchto dvou, sotva najdu nějakou pozitivní věc na tomhle snímku, který se tváří, že je ze života, a přitom v něm není jediná postava, která by neměla starosti. Ne, nemám před očima růžové brýle a ano, chápu, co tím režisérka a scénáristka Nellis chtěla říct, ale takhle černobíle podané se mi to prostě nelíbí. A to ani nemluvím o tom, že ten film má asi 50 konců. Vždy jsem měl pocit, že tohle by byl super konec, ale film pokračoval dál, za pět minut jsem si řekl „Tak teď, to by byl super závěr…“ a zase pokračoval. Jakoby ani sama Alice nevěděla, kudy kam a vždy se na poslední chvíli rozhodla přidat minuty navíc. Sorry, ale tenhle Výlet si už fakt nedám. 40 %.(1.4.2011)

Alice Nellis dokáže vytvoriť majstrovské dialógy, životaschopné postavy a pulzujúce vzťahy medzi nimi v emocionálne vypätých scénach, ktorých silu občas rozdrví hrozná hudobná dramaturgia jej filmov. Výlet sa môže "pýšiť" všetkými spomenutými znakmi a nad priemer ho vyzdvihuje najmä prítomnosť (a klasicky skvelý výkon) Ivy Janžurovej.(2.9.2008)

Tady to Alice Nellis skutečně vychytala. Ačkoliv je otázka nakolik je to její zásluha a nakolik těží z (jak jinak než) vynikajícího výkonu Ivy Janžurové v interakci s jejími skutečnými dcerami. Igor Bareš se taky nenechal zahanbit, a zalidněnost zvláštními postavičkami je přesně taková, jaká by vás napadla u sloganu "Road movie po česku, po žensku". Kdybyste si ten slogan měli představit v tom nejlepším smyslu, samozřejmě:) Mně to víc než vyhovovalo. 80%(20.6.2014)

Tohle byl první film, který jsem viděl a který byl dílem režisérky Alice Nellis. Od té doby se těším na každý další její počin a dosud jsem se nikdy nezklamal. Toto byl herecký koncert ženského "janžurovského" klanu, podpořený skvělým výkonem Igora Bareše. Zápletka, která není úplně standardní, a k tomu cesta, která se stává cílem. Konec. Katarze. Mrazení. Tleskám.(9.2.2006)

• - Auta s poznávací značkou RAK v Rakovníku nikdy nejezdila. (rakovnik)

• - Film získal v říjnu roku 2002 cenu na MFF ve španělském San Sebastianu. Cenu v kategorii A pro nejlepší mladé režiséry získala a osobně převzala Alice Nellis. (hippyman)

• - Film byl oceněn dvěma Českými lvy: Scénář (Alice Nellis) a Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Iva Janžurová). (M.B)