Výlet

Komedie / Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2002, 100 min

Civilně podaný snímek, ve kterém situace "jako ze života" nenudí a zápletka s mírně humornými a mírně psychologickými prvky nepůsobí jako schválnost. Ostatně to je důvod, proč se dívat na takový film a neztrácet svoje léta u mýdlových oper, které se snaží být taky takové (v lepším případě), ale neúspěšně. Moc se mi líbila Iva Janžurová, zajímalo by mě, jak moc se nechala inspirovat skutečnou rodinnou komunikací.(30.3.2011)

Vpustil jsem Alici Nellis k sobě do obýváku. Udělala tam pěknou paseku trvající něco přes 1,2 hodiny a s elegancí sobě vlastní odplula pryč:-) Teď VÁŽNĚ. Tenhle film mě převrátil naruby, vypral na 40 a vyždímal na 1500 otáček za minutu. Nevím co Nellis udělalal s herci, ale jejich výkony jsou naprosto famózní. A závěr graduje takovým způsobem, že se mi naskakovala husí kůže!(25.8.2008)

Jsou filmy, které Vás ohromí a přibijou do sedadla na první "pokuk" a pokud je vidíte víckrát, na to prvotní oslnění nikdy nezapomenete. A pak jsou filmy, které zkouknete, jsou příjemné, ale máte pocit, že znova už je vidět nepotřebujete. Film Výlet jsem zhlédla v kině těsně po premiéře, řekla si fajn, dala mu tři hvězdičky a skoro na něj zapomněla. Teď jsem ho viděla - a to v TV! - podruhé a musím jednu hvězdičku přidat. Proč? Možná už jsem se tak nepídila po příběhu - který, aspoň dle mne, není tak podstatný - možná že jsem trochu zestárla, takže už víc chápu postavu Ivy Janžurové, možná mi víc došlo přísloví I CESTA MŮŽE BÝT CÍL, možná.... ale co - možná zkuste dát druhou šanci tomuhle nenápadnému filmu taky a uvidíte!(16.7.2007)

• Véronique

Je mi to líto - už jen kvůli mé oblíbené Ivě Janžurové, ale film byl jako "žvýkačka". Dlouhý a nudný... Námět sice nevšední, ovšem samotné zpracování už tak trochu pokulhává. Film nemusí být akční, aby se divák nenudil, ale tady by se nějaká ta akce možná hodila - vše plynulo tak nějak samozřejmě, poklidně. Avšak způsobem, který mě nenadchl. 40%(25.8.2008)

Cesta k vsypu, celkem podle Besipu, při které se někdy až moc na sílu tmelí, dělí a zjevují pravdy, takže až se nakonec do ovzduší rozptýlí (zbylý) popel, vzduch bude de facto čistější.. Přiměřeně hořké, dobře zahrané, inteligentně napsané (vyjma trapné scény s celníky či pasáže ze změněného Nového Mesta, jenž zbytečně naruší do té doby fungující úzce sevřené schéma rodinné degustace čistého vína). Anglicko-jazyčná hudba mi přišla jako rušivý element a zbytečná úlitba festivalovým ambicím..(7.7.2015)

• - Film byl oceněn dvěma Českými lvy: Scénář (Alice Nellis) a Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Iva Janžurová). (M.B)

• - Auta s poznávací značkou RAK v Rakovníku nikdy nejezdila. (rakovnik)

• - Film získal v říjnu roku 2002 cenu na MFF ve španělském San Sebastianu. Cenu v kategorii A pro nejlepší mladé režiséry získala a osobně převzala Alice Nellis. (hippyman)