Reklama

Reklama

Zajatci bílého boha

  • USA Prisoners of a White God (festivalový název)
Česko, 2008, 52 min

Režie:

Steve Lichtag

Hudba:

Pavel Kotzian

Hrají:

Ladislav Cigánek (vypravěč)
(další profese)

Obsahy(1)

Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána. Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Spoilery! Všude, kde je na jednom místě hodně dětí pod dozorem dospělého, který má nikým nekontrolovanou moc, zákonitě bude docházet k obchodování s dětmi a jiným zvěrstvům. Navíc Thajsko je podobnými praktikami vyhlášení. Tentokrát pod záštitou křesťanství. Krásná ukázka, že církev je prohnilá až do morku kostí a do jejich řad se velmi snadno dokáží dostat nejrůznější zvrácená individua. Děti Akhájů, kteří nemají ani žádné oficiální občanství jsou velmi snadným cílem. Tomáš mi byl zpočátku velmi nesympatický, ale postupem času si na něj člověk zvykne. Navíc snad každý divák musí obdivovat jeho odvahu a odhodlání, když se mu podařilo infiltrovat opravdu hluboko do misijních kruhů a vyústilo to až v hon na jeho hlavu. Jako dokument mě to příliš neoslovilo, nicméně závěr je skutečně nervy drásající a přínos dokumentu je obrovský, protože jím Tomáš pravděpodobně zachránil nejedno dítě, které se tak vyhne spárům pedofilů. Je to sice jen kapka v moři, ale i to se počítá. [70 %] ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Božská psina, svatá prostoto... Hotový vrtění bílým bohem... Stádo jak vidno kvituje s povděkem. Více bez komentáře... :-| - - - P.S. Ještě že u všeho toho drámatu byl pan Loveček a že to teda kluci přežili... %-o . . . Tomu říkám lov na bílý myši! >Invektivativně< ... %-))) - - - P.P.S. Docela chápu hodnocení a komentář uživatele Cinik(a). Byl jsem sám na vážkách... - - - - - (Poprvé viděno 4.2.2010 na ČT, hodnocenÍ mnohé, komentář zde doplněn po náhodném repete na >najatém prostoru< jako jednadvacátý - 21.4.2011) ()

Reklama

Aelita 

všechny recenze uživatele

Jsou neinvazní, invazní, dravé a superdravé civilizace, náboženství, technologie a společnosti. Katolická církev, která zachraňuje "zaostalé" národy, jednou možná také bude "zachráněná" islámem - jednoduše proto, že se rodí více muslimů než katolíků. Plíživá i útočná dravost je vlastní i moderním technologiím a expresivním efektnějším kulturám. Globalizace a moc jsou zkrátka nezastavitelné a pohodlí i masový pop nakažlivé. "S pocitem globalizační viny" můžeme sice oplakávat mizející kultury, ale to je asi tak všechno. Přes veškerý civilizační vývoj a výchovu pořád ve světě skrytě i zjevně přetrvává nadřazenost a podřazenost různých národů a kultur dle hesla z doby kamenné - Svého se nedotýkej, cizího mlať. Jedině tento pocit nadřazenosti umožňoval a stále umožňuje nevyzrálým, bezohledným nebo vypočítavým příslušníkům "vyspělejších" společností využívat a zneužívat lidí "zaostalých" kultur. ___ Dokument je skutečně velmi osobní a subjektivní, ale kdo dokáže zůstat objektivně nezúčastněným, když cítí opravdový soucit a strach? ()

Naslund 

všechny recenze uživatele

Moc pěkný dokument o tom, jak se zachází se soběstačnými menšinami v Thajsku a Laosu. A to navzdory tomu, že se režisér uchyluje k něčemu, co v dokumentech opravdu nemám rád... vlastním fakta názorům a manipulaci ukazováním veselých / zbídačelých dětí. Na druhou stranu je tu spousta velice zajímavých nedostupných informací a tak napínavý konec, který by mohla závidět spousta akčních filmů. Thajsko jsem považoval již za poměrně vyspělou zemi, ale po shlédnutí dokumentu to beru zpět. Očividně je řešení otázek menšin něčím, co tamní vlády zcela ignorují. V případě Laosu by mě ještě zajímalo porovnání s životem dalších obyvatel, protože bych viděl, že Akhové nějak zapadnou do průměru, a že na lepší podmínky stát ještě nemá. Thajsko problém neřeší, protože se řeší sám. Nelíbí se mi názor, že globalizace je pro ty lidi špatná. Jen špatně prováděná. Kdyby stát dokázal řídit Thajský způsob s tím, že by zaměnil víru za poctivou školu bez náboženského ovlivňování, a zabránil zneužívání systému, tak by rychle vylezla spousta vzdělaných lidí, kteří by se mohli vrátit zpět do vesnice a časem ji přeměnit v běžnou thajsky mluvící vesnici a vesničané by tak časem začlenili do společnosti. A jestli není jejich současný život lepší, než ten po začlenění? V obou případech musí dřít, aby se uživili, ale nyní se okrádají o mnoho výhod, které plynou ze společného soužití větších skupin lidí... lepší lékařská péče, rozmanitější zboží a druhy zábavy atd... nevím, co by mělo být špatného na poskytnutí přehledu o okolním světě. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama