Zajatci bílého boha

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Steve Lichtag
  • KrajicHlad

Závažnost problematiky významně srážejí zejména dvě skutečnosti. Jediný anonymní hlas z diktafonu a jeho nikým jiným nepodložený výrok o 80 % misionářů provozujících sexuální turistiku („Eighty percent of them fuck around.“) a dramaturgicky dožehlený úspěšný "útěk" před misionářskými zloduchy usilujícími o život aktéra. Nevadilo by to, kdyby tvůrci přiznali částečné využití fikce, respektive kdyby publikum s využitím fikce počítalo. To se však nestalo. Závěr? Filmu to přidalo na popularitě a z diváků to vymámilo vášnivější, leckdy vyhroceně polarizované komentáře. Vyvstává otázka, nakolik lze dobré věci vypomáhat dobroušením reality.(30.9.2010)

Jsou neinvazní, invazní, dravé a superdravé civilizace, náboženství, technologie a společnosti. Katolická církev, která zachraňuje "zaostalé" národy, jednou možná také bude "zachráněná" islámem - jednoduše proto, že se rodí více muslimů než katolíků. Plíživá i útočná dravost je vlastní i moderním technologiím a expresivním efektnějším kulturám. Globalizace a moc jsou zkrátka nezastavitelné a pohodlí i masový pop nakažlivé. "S pocitem globalizační viny" můžeme sice oplakávat mizející kultury, ale to je asi tak všechno. Přes veškerý civilizační vývoj a výchovu pořád ve světě skrytě i zjevně přetrvává nadřazenost a podřazenost různých národů a kultur dle hesla z doby kamenné - Svého se nedotýkej, cizího mlať. Jedině tento pocit nadřazenosti umožňoval a stále umožňuje nevyzrálým, bezohledným nebo vypočítavým příslušníkům "vyspělejších" společností využívat a zneužívat lidí "zaostalých" kultur. ___ Dokument je skutečně velmi osobní a subjektivní, ale kdo dokáže zůstat objektivně nezúčastněným, když cítí opravdový soucit a strach?(4.5.2011)

• igi B.

Božská psina, svatá prostoto... Hotový vrtění bílým bohem... Stádo jak vidno kvituje s povděkem. Více bez komentáře... :-| - - - P.S. Ještě že u všeho toho drámatu byl pan Loveček a že to teda kluci přežili... %-o . . . Tomu říkám lov na bílý myši! >Invektivativně< ... %-))) - - - P.P.S. Docela chápu hodnocení a komentář uživatele Cinik(a). Byl jsem sám na vážkách... - - - - - (Poprvé viděno 4.2.2010 na ČT, hodnocenÍ mnohé, komentář zde doplněn po náhodném repete na >najatém prostoru< jako jednadvacátý - 21.4.2011)(21.4.2011)

Není to klasický dokument, který nezůčastněně popisuje realitu kolem nás, ale jde o tendenční investigativní reportáž s prvky určité umělé dramatizace (tedy aspoň mě závěr přišel silně nevěrohodný, ale třeba to tak skutečně proběhlo...). Téma je to jistě závažné a činnost Tomáše Ryšky záslužná, odhalení zločinů je však pouze na úrovni Jedna Paní Povídala, protože insider nedokázal svoji tajnou misi dotáhnout do konce jako třeba Donal MacIntyre ve svých reportážích.(22.4.2011)

Tomáš Ryšek je hrôzostrašný "storyteller", ktorému by mali doslovne zakázať, aby vystupoval pred kamerou. Nič to však nemení na fakte, že spracoval snímok, ktorý vzhľadom k téme budí obrovský rešpekt voči jeho osobe. Klobúk dolu ako nabral odvahu, riskoval svoj život aby oznámil svetu - NA! Vy kokoti špinavý, dobrosrdeční veriaci z poza mláky, toto všetko som sa o Vás a Vašich misionárskych aktivitách dozvedel. No a že to pánečku je ale svinstvo. Samozrejme, určite sa nájdu aj takí, čo mali dobre úmysly, ale ako to už býva zvykom, sú aj iní, čo majú svoje vlastné záujmy, veď "vrznúť" si s nejakým 7 ročným chlapcom, pochádzajúcim z kmeňa, ktorý oficiálne vlastne ani "neexistuje", môže byť pre pedofila rovnaká trofej, ako pre afrického lovca kly zo slona. No a tá poznámka, nepotrebujeme pracovníkov, máme 60 detí, bude rovnako ako tebe Tomino, aj mne vŕtať v hlave. Parádna lacná pracovná sila, čo poviete?(28.3.2016)