Zajatci bílého boha

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Steve Lichtag

Ladislav Cigánek (vyp.)

Taký maly docu- ment silnejšieho kalibru. Skor výpoveď o tom aká banda vy***ana su tzv.misionari (česť výnimkám ),za akym účelom chodia "pomáhať" a srať sa do života malého národa niekde v Ázii. A cirkev ma v tej "svätenej vode" namačane prsty po posledný článok. Docu- mixnuty s cestopisom a zaujímavými faktmi.(16.7.2015)

Jsem netušil, že z tak mála natočeného materiálu se dá sestříhat dokument, který navíc pálí pouze jenom z jedné strany. A celá ta stylizace do Janka Kroupy celému dokumentu ani v nejmenším neprospívá. Témat mají Zajatci bílého boha na desetihodinový film, ve výsledku však všechno vyznívá až příliš do ztracena. Nerad bych tím samozřejmě shazoval aktivity Tomáše Ryšky, který dokázal dotáhnout aspoň pár věcí do úplného konce, jen se mi zdá, že tenhle dokument je tak poněkud bezradný a plytký.(16.3.2011)

• wampilenka

Nešťastně zpracovaný dokument. Nepochybuji, že si T. Ryšek prožil krušné a smutné chvilky, ale ta jejich dramatizace ... tv nova-povodňové zpravodajství hadr. Krom toho způsob, jak o problému mluví, jakým prezentuje sebe, a hlavně, jak míchá páté přes deváté, znevažuje samo téma a příliš nepomáhá problém řešit.(31.5.2012)

Viděla jsem náhodou nedávno v televizi dokument o americkém bláznovi (Tomášovu kamarádovi), který bojuje za lid Akha. Z celého dokumentu jsem ale přesně nepochopila o "vo co tam vlastně go". Až Tomáš mi to polopaticky vysvětlil - díky za tyhle blázny, kteří svět sice asi nezmění, ale tím, že vše zdokumentují, veřejným míněním často značně pohnou a dají věci do pohybu.(28.3.2009)

Moc pěkný dokument o tom, jak se zachází se soběstačnými menšinami v Thajsku a Laosu. A to navzdory tomu, že se režisér uchyluje k něčemu, co v dokumentech opravdu nemám rád... vlastním fakta názorům a manipulaci ukazováním veselých / zbídačelých dětí. Na druhou stranu je tu spousta velice zajímavých nedostupných informací a tak napínavý konec, který by mohla závidět spousta akčních filmů. Thajsko jsem považoval již za poměrně vyspělou zemi, ale po shlédnutí dokumentu to beru zpět. Očividně je řešení otázek menšin něčím, co tamní vlády zcela ignorují. V případě Laosu by mě ještě zajímalo porovnání s životem dalších obyvatel, protože bych viděl, že Akhové nějak zapadnou do průměru, a že na lepší podmínky stát ještě nemá. Thajsko problém neřeší, protože se řeší sám. Nelíbí se mi názor, že globalizace je pro ty lidi špatná. Jen špatně prováděná. Kdyby stát dokázal řídit Thajský způsob s tím, že by zaměnil víru za poctivou školu bez náboženského ovlivňování, a zabránil zneužívání systému, tak by rychle vylezla spousta vzdělaných lidí, kteří by se mohli vrátit zpět do vesnice a časem ji přeměnit v běžnou thajsky mluvící vesnici a vesničané by tak časem začlenili do společnosti. A jestli není jejich současný život lepší, než ten po začlenění? V obou případech musí dřít, aby se uživili, ale nyní se okrádají o mnoho výhod, které plynou ze společného soužití větších skupin lidí... lepší lékařská péče, rozmanitější zboží a druhy zábavy atd... nevím, co by mělo být špatného na poskytnutí přehledu o okolním světě.(18.8.2009)