Lacike

Wang (Damian Lau) prichádza do HK zabiť miestneho veľkého zlého obchodníka z diamantami (Chang Yi), kvôli krivde z minulosti. Lenže sa mu to nepodarí a obchodníkov poskok prizabije jeho. Tesne predtým ale prezradí, že zanechal kompromitujúce informácie o obchodníkovi u svojho kamaráta z detstva Leung Cheng-yee (Leung Kar Yan). V tom momente sa pre Leung Cheng-yee začne peklo na zemi, keďže v snahe zahladiť stopy obchodníkové gorily (Michael Chan Wai Man, ktorý neváha zmlátiť aj malé decko a prejsť autom jeho matku a zjazvený Philip Ko) postupne vyhladzujú jednu blízku Leung Cheng-yeeho osobu za druhou až ho to dožerie, predvedie sexy tréningovú montáž, nechá si narásť svoju legendárnu briadku a vo finále im to všetko spočíta. Lenže dovtedy si toho dosť psychicky a aj fyzicky vytrpí. Atmosféra a aj dej ma dosť blízko k depresívnym drsným akčniakom Ringo Lama v ktorých si toho hrdina tiež vždy dosť veľa vytrpel. Pre Leung Kar Yana to bola asi srdcovka v ktorej sa chcel naplno predviesť. Mal na starosti hlavnú úlohu, scenár, réžiu, choreografiu bitiek. Proste všetko podstatné. Akčné scény stoja za to. Bitky sú brutálne a poriadne bolestivé. Leung Kar Yan predvedie aj kopu pôsobivých kaskadérskych kúskov, ktorá sa vyrovnajú Jackie Chanovým šialenostiam. Rôzne skoky a pády. Sklamaním sú len naháňačky natočené pri pomalej rýchlosti a následne komicky zrýchlované. Trochu mi film pripomenul aj sériu Mad Max. Jednak obrneným divným autom, ktoré by sa do tej série hodilo a zároveň bitkou v ohrade s gangom nejakých šialených sfetovaných zabijákov. Trochu ma Leung Kar Yanova postava sklamala, keď potom čo zachráni jednu postavu, tak ju nechá v nemocnici bez dozoru a samozrejme ju zabijú. Blbý ťah. No a finálne skoncovanie s poslednými dvoma zloduchmi je tak strašne uponáhlané, že som si ho ani nevychutnal. Proste prásk a hneď na to záverečné titulky. Takže celkovo to je nadpriemerný drsný film, ktorý stále stojí za to, ale rozhodne nie je dokonalý. Ma aj hluché miesta, inokedy je zase až príliš uponáhľaný a celkovo je tempo nevyrovnané. Ale tie bitky sú fakt super. 7/10. ()