Kouzelný dům (TV film)

Drama / Mysteriózní

Československo, 1970, 65 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (5)

• Kulmon

Tahle televizní verze musí zvednout mandle každému, kdo viděl skvělý Vávrův film stejného jména.(10.4.2009)

Vávrův film je ve všech ohledech zdařilejší, také zásluhou vynikající kameramanské práce, ale ani televizní nastudování pod režijním dohledem Jaroslava Balíka nelze pokládat za špatné, neřkuli mizerné dílo. Postavy jsou sice jen lehce nahozené, jakoby neurčité a tápající, ovšem díky tomu potom zbývá prostor pro strohé, syrové vyústění, které Vávrův film v rozporu se stejnojmennou literární předlohou zcela ignoruje. A přestože celý ten poněkud krkolomný příběh o dívce se ztracenou pamětí působí zašlým, antikvárním dojmem, herecké výkony Mileny Dvorské, Luďka Munzara a především Ilji Racka v roli duševně narušeného Viléma jej povyšují na mimořádné umělecké dílo, stojící tak trochu macešsky ve stínu slavnějšího předchůdce.(21.12.2016)

Marthosova recenze se mi líbí, pokud vynecháme porovnání s Vávrovým filmem, mohu se k ní připojit. Na Vávrovu adaptaci se podívám ještě tento nebo další týden. Přitom metodu porovnávání stejně nepovažuji za jistou ani vhodnou cestu k ocenění jakéhokoli uměleckého díla. I zde zřejmě budou prostředky i cíle, umělecké ambice i "plnění požadavku doby" dost rozdílné. Munzarův herecký výkon považuji za zásadní. Myslím tím herectví v každém pohybu, gestu, záchvěvu ústních koutků. Munzar si osvojil atmosféru "kouzelného domu", která léči i zraňuje, dovádí ke klidu i šílenství, a stal se její součástí. Locus communis - locus dolenti (společné místo - bolavé místo). Tahle stará dobrá škole je pryč, všechno se vesměs odehrává v tak zběsilém tempu, že snažit se o něco takového nemá prostě smysl. Herectví přešlo z niterné na téměř výlučně expresivní, akční formu (za všechny např. Ivan Trojan). Doba, které je zapotřebí k tomu, aby se něco dostalo zevnitř ven, prostě není k dispozici. České a slovenské televizní inscenace jsou možná posledním místem, kde na to čas ještě byl. Pozn.: ČSFD sice uvádí, že se jedná o televizní film, avšak neuvádí jej v položce "žánr". Zda TV-film do ní patří může být sporné, ale rozhodně se jedná o specifický útvar – mohlo by to pomoci např. při vyhledávání nebo sestavování žebříčků.(1.1.2017)

Oproti "původnímu" filmu ztrácí tento snímek na všech frontách. A to i přesto, že L. Munzar i Milena Dvorská předvádí velice slušné herecké výkony. Bohužel však televizní zpracování nedokázalo úplně přesně vystihnout atmosféru.(27.12.2016)

• Pitryx

No tak jsem měl štěstí, že jsem před hodinou viděl předchůdce tohoto nepovedeného remaku. Zatímco film staví více na příběhu, tento více na psychologii postav. Tedy hlavně Marie. A tato psychologie si vyrobila záběry někde v pískovně a pod vysokým napětím. To by až tak nevadilo, přirovnání hrdinčina nitra k poušti beru, ale tu kakofonii k tomu už ne. Možná zapadla do atmosféry, ale mi to rvalo uši. Asi vznikla opět po známosti, režisér má známého bez peněz, a tak mu dá vydělat několika pazvuky. Ona bohužel celá inscenace se bere tím psycho směrem a příběh u ní zůstává silně v pozadí. Není to zas tak velká škoda. Herci si odříkali, co měli, a snad mimo pana Prachaře nestojí za zvláštní zmínku.(28.12.2017)