Francouzský film dle skutečného životního příběhu paní Zlatinové, která pod krycím dětským domovem chránila a opatrovala desítky židovských dětí na statku. Tragický osud je jasný od počátku, protože historická linie se střídá s linií z osmdesátých let s procesem s Klausem Barbiem alias lyonským řezníkem, kde ta dáma svědčila. Nejedná se o nic syrového, brutálního , působí to dost televizně sterilně a na city to útočí tak nějak jako na ženské publikum 40+, ale přesto mne to jako filmového fandu daného tématu zaujalo. Malým plusem je i účast hromady českých herců, protože já tenhle film objevil díky rozhovoru Michala Isteníka ( hospodský Eda z Mostu!), ve Všechnopárty, který si tady střihl svou první roli - esesáka, který za křiku "Halt!" střílí z okna po mladíkovi, který při razii utíká ze statku.(17.2.2019)

Zhruba před rokem jsem viděla skvělý televizní film Republika dětí. Opět televizní film, opět Francie, opět úžasně citlivé ztvárnění. Krásná francouzská odpověď na Schindlerův seznam. Film dojemný a přitom pevný v kramflecích. A já několik hodin po zhlédnutí marně hledám slova, kterými popsat svůj zážitek.(1.6.2013)

Tématický zaujímavé, no príliš dlhé a vôbec nie originálne. V podstate prvá časť sa dá skrátiť na tak 20 minút. Nejde o výstavnú drámu a od Schindlerovho zoznamu je na míle ďaleko, hlavne nejakým napätím, a už vôbec nevyvolá slzy, čo by smrť detí mala vyvolať. No lenže práve tá najdramiteckejšia časť tu za takmer tri hodiny vôbec nebola ukázaná. Film o smrti bez smrti.(18.1.2019)

Francie umí točit nádherné filmy, o tom žádná. Mezi ně patří i tento dojemný snímek o záchraně židovských dětí před nacismem. Obdiv všem lidem, kteří proti nacismu bojovali nebo svým odvážným činem jakkoliv pomáhali. Je opravdu obdivuhodné kolik skutečných charakterů se našlo. O tom je i tento příběh. Příběh jedné statečné ženy, která otevřela své srdce ve snaze pomoci druhým. Jsem vždy nesmírně ráda, když se natočí film, který je památkou a současně poctou všem těm, co se o to zasloužili (např. Nicholas Winton, Irena Sendler, Oskar Schindler, Sabine Zlatinová, Antonina a Jan Zabinkski). A věřím, že jich bude ještě víc. Na takové velké činy bychom neměli zapomenout. Film stále vstřebávám a myslím, že o něm budu ještě dlouho přemýšlet.(6.3.2018)

Dvoudílný do epické šíře rozvinutý film. Děj sleduje v retrospektivě odvinuté od probíhajícího soudního procesu s válečným zločincem vytrvalý boj několika dospělých, který trvá prakticky celou válku, o záchranu skupiny židovských dětí, jejichž rodičům fašismus znemožnil je ochránit. Tříhodinové drama výtečně vystavěné tak, že udržuje v neustálém napětí a lze jen stěží odhadovat, kudy se bude dějová linka ubírat dál. Bez znalosti skutečných reálií, které jsou základem příběhu, je i konec do značné míry nepředvídatelný.(10.5.2009)

• - Natáčelo se mimo jiné i v Praze a v Kutné Hoře. (M.B)