Zhruba před rokem jsem viděla skvělý televizní film Republika dětí. Opět televizní film, opět Francie, opět úžasně citlivé ztvárnění. Krásná francouzská odpověď na Schindlerův seznam. Film dojemný a přitom pevný v kramflecích. A já několik hodin po zhlédnutí marně hledám slova, kterými popsat svůj zážitek.(1.6.2013)

Francie umí točit nádherné filmy, o tom žádná. Mezi ně patří i tento dojemný snímek o záchraně židovských dětí před nacismem. Obdiv všem lidem, kteří proti nacismu bojovali nebo svým odvážným činem jakkoliv pomáhali. Je opravdu obdivuhodné kolik skutečných charakterů se našlo. O tom je i tento příběh. Příběh jedné statečné ženy, která otevřela své srdce ve snaze pomoci druhým. Jsem vždy nesmírně ráda, když se natočí film, který je památkou a současně poctou všem těm, co se o to zasloužili (např. Nicholas Winton, Irena Sendler, Oskar Schindler, Sabine Zlatinová, Antonina a Jan Zabinkski). A věřím, že jich bude ještě víc. Na takové velké činy bychom neměli zapomenout. Film stále vstřebávám a myslím, že o něm budu ještě dlouho přemýšlet.(6.3.2018)

Osvedceny namet pre vysoke hodnotenie filmu. Ale tento je fakt zaujimavy, dovod vystizne popisal(a) Aky.(2.5.2010)

I ve smutném tématu se občas našli vtipné chvíle, film byl velmi dramatický a napínavý, jako určitě byla samotná válka ve skutečnosti. Při shlédnutí filmu jsem dostala opět jiný úhel pohledu, když pomyslím na návštěvu Terezína, shlédnutí Pianisty nebo i jiné filmy s touto tématikou.(28.8.2011)

Dvoudílný do epické šíře rozvinutý film. Děj sleduje v retrospektivě odvinuté od probíhajícího soudního procesu s válečným zločincem vytrvalý boj několika dospělých, který trvá prakticky celou válku, o záchranu skupiny židovských dětí, jejichž rodičům fašismus znemožnil je ochránit. Tříhodinové drama výtečně vystavěné tak, že udržuje v neustálém napětí a lze jen stěží odhadovat, kudy se bude dějová linka ubírat dál. Bez znalosti skutečných reálií, které jsou základem příběhu, je i konec do značné míry nepředvídatelný.(10.5.2009)

• - Natáčelo se mimo jiné i v Praze a v Kutné Hoře. (M.B)