• Snorlax
  *****

  Zhruba před rokem jsem viděla skvělý televizní film Republika dětí. Opět televizní film, opět Francie, opět úžasně citlivé ztvárnění. Krásná francouzská odpověď na Schindlerův seznam. Film dojemný a přitom pevný v kramflecích. A já několik hodin po zhlédnutí marně hledám slova, kterými popsat svůj zážitek.(1.6.2013)

 • Aky
  *****

  Dvoudílný do epické šíře rozvinutý film. Děj sleduje v retrospektivě odvinuté od probíhajícího soudního procesu s válečným zločincem vytrvalý boj několika dospělých, který trvá prakticky celou válku, o záchranu skupiny židovských dětí, jejichž rodičům fašismus znemožnil je ochránit. Tříhodinové drama výtečně vystavěné tak, že udržuje v neustálém napětí a lze jen stěží odhadovat, kudy se bude dějová linka ubírat dál. Bez znalosti skutečných reálií, které jsou základem příběhu, je i konec do značné míry nepředvídatelný.(10.5.2009)

 • Pamik111
  *****

  Francie umí točit nádherné filmy, o tom žádná. Mezi ně patří i tento dojemný snímek o záchraně židovských dětí před nacismem. Obdiv všem lidem, kteří proti nacismu bojovali nebo svým odvážným činem jakkoliv pomáhali. Je opravdu obdivuhodné kolik skutečných charakterů se našlo. O tom je i tento příběh. Příběh jedné statečné ženy, která otevřela své srdce ve snaze pomoci druhým. Jsem vždy nesmírně ráda, když se natočí film, který je památkou a současně poctou všem těm, co se o to zasloužili (např. Nicholas Winton, Irena Sendler, Oskar Schindler, Sabine Zlatinová, Antonina a Jan Zabinkski). A věřím, že jich bude ještě víc. Na takové velké činy bychom neměli zapomenout. Film stále vstřebávám a myslím, že o něm budu ještě dlouho přemýšlet.(6.3.2018)

 • mira007
  ***

  Francouzský film dle skutečného životního příběhu paní Zlatinové, která pod krycím dětským domovem chránila a opatrovala desítky židovských dětí na statku. Tragický osud je jasný od počátku, protože historická linie se střídá s linií z osmdesátých let s procesem s Klausem Barbiem alias lyonským řezníkem, kde ta dáma svědčila. Nejedná se o nic syrového, brutálního , působí to dost televizně sterilně a na city to útočí tak nějak jako na ženské publikum 40+, ale přesto mne to jako filmového fandu daného tématu zaujalo. Malým plusem je i účast hromady českých herců, protože já tenhle film objevil díky rozhovoru Michala Isteníka ( hospodský Eda z Mostu!), ve Všechnopárty, který si tady střihl svou první roli - esesáka, který za křiku "Halt!" střílí z okna po mladíkovi, který při razii utíká ze statku.(17.2.2019)

 • Arsenal83
  ***

  Tématický zaujímavé, no príliš dlhé a vôbec nie originálne. V podstate prvá časť sa dá skrátiť na tak 20 minút. Nejde o výstavnú drámu a od Schindlerovho zoznamu je na míle ďaleko, hlavne nejakým napätím, a už vôbec nevyvolá slzy, čo by smrť detí mala vyvolať. No lenže práve tá najdramiteckejšia časť tu za takmer tri hodiny vôbec nebola ukázaná. Film o smrti bez smrti.(18.1.2019)

 • - Natáčelo se mimo jiné i v Praze a v Kutné Hoře. (M.B)