Rita da Cascia (TV film)

Svätá Rita

St. Rita

Drama / Romantický

Itálie, 2004, 120 min

Pekne a sympaticky podaný príbeh tejto svätej manželky. Je tam plno dialógov, ale hodnotných a k veci. Občas sa tam zjaví aj nejaký šermiarsky súboj, alebo vražda. Jej osobnosť je však podaná až moc romanticky, ideálne a bez chybne. Hagiografia (životopisectvo) sa reálnejšie, aj s chybami svätých, rozmohla až v neskorších storočiach. Pekný zlom v jej osobnosti prišiel po zistení, že svojho manžela neprijíma takého, aký naozaj je. Keď na to príde, pochopí ho viac a to je veľký krok. Ponúkol by som tento film najmä dievčatá, ako pekný vzor obetavej a svätej ženy / manželky. Pekné pozeranie.(12.1.2013)

• Alice02

Pro věřící je to jistě zajímavé dílo, ale já, i přes to, že něco o víře vím, jsem kouzlu tohoto filmu nepropadla. Ani jsem ho nezvládla dokoukat do konce. Mohly za to nejspíš nekonečné dialogy, nesympatičtí herci a zvláštní výprava... Třeba to mohlo být ke konci i dobrý, moje chyba že jsem to nevydržela :) !!!(6.3.2012)

Docela mne mrzí, že kapli sv. Rity na útesu, Roccaporenu a klášter v Cascii jsem navštívila dříve, než jsem viděla tuto televizní limonádu. Zajímá mne, jak bych asi dílo hodnotila, nesvázaná sympatiemi k postavě. Jsa jednou z nich, mám slabost pro maminky dvojčat... zaokrouhlila jsem nahoru, jak jinak. No jo, životopis mojí nejoblíbenější světice ležel na okně v kuchyni u sucholozké babičky trvale, takový samozřejmý doplněk letních prázdnin. A pohled filmařů je podobně naivní, jako je mladá dívka s vírou, že lze změnit muže svých snů. Pohádka o tom, že láska hýbe světem, formálně ovlivněná americkým mainstreamem, tak skrz romantizující optiku ztrácí ambice oslovit i jiné diváky než desetileté holky na hodinách náboženství nebo jejich staré babičky.(6.10.2013)

Viděla jsem nezkrácenou verzi. Bez ohledu na zpracování mě zaujal životní příběh sv. Rity. Je až neuvěřitelné, že jedna žena v její době by mohla tolik dokázat. Co se týče "skutečnosti" příběhu, ráda bych si rozšířila obzory i z jiných pramenů, ale obávám se, že jich v češtině moc nebude? Pro mě příklad žité bezpodmínečné lásky k manželovi i k synům a výzva k následování. Zajímavé komentáře: Anduril, Bast, Diamant.(9.7.2013)

Příběh Rity, které kruté intriky a vzájemná stará nenávist mezi znepřátelenými rody připravila jak o manžela, tak i o dva syny, příběh hluboce věřící katoličky a silné ženy, která se zapříčinila o usmíření těchto dvou rodů a později zasvětila svůj život bohu. Papež ji prohlásil za blahoslavenou a později ji nějaký jiný papež vyhlásil za svatou.(15.9.2006)