Rita da Cascia (TV film)

Svätá Rita

St. Rita

Drama / Romantický

Itálie, 2004, 120 min

Videl som dlhočiznú cez 3-hodinovú verziu, nebol som sklamaný, avšak film nepriniesol emotívnejšie chvíle. Teda ak za emotívne nepovažujete, že v renesančnom Taliansku bolo normálne, že sa mocné rodiny mesta len tak vyvražďovali a nikto ich za to nestíhal. Skrátená verzia je teda zrejme lepšia. Film je natočený podľa toho, čo vieme a tým pádom by som povedal, že správne a pre veriaceho diváka prijateľne.Názor KrestanFilms, že nie je podľa skutočnosti je úplne scestný, veď aká bola tá realita? Kto z nás to vie presne? Takisto výčitka, že film je katolícky, je úplne mimo. A ktorá iná cirkev uznáva svätých? Mimochodom Vittoria Belvedere sa veľmi v tomto filme podobá na našu herečky Mary Bartalos - jednu z mála nášho mainstreamu, ktorá nepodľahla liberálnemu úpadku a razí si svoje tradičné hodnoty. U filmu ešte vyzdvihujem takisto silnú hudbu, ale oni to v tých kresťanských filmoch naozaj vedia dobre vybrať.(21.2.2021)

Příběh Rity, které kruté intriky a vzájemná stará nenávist mezi znepřátelenými rody připravila jak o manžela, tak i o dva syny, příběh hluboce věřící katoličky a silné ženy, která se zapříčinila o usmíření těchto dvou rodů a později zasvětila svůj život bohu. Papež ji prohlásil za blahoslavenou a později ji nějaký jiný papež vyhlásil za svatou.(15.9.2006)

Pekne a sympaticky podaný príbeh tejto svätej manželky. Je tam plno dialógov, ale hodnotných a k veci. Občas sa tam zjaví aj nejaký šermiarsky súboj, alebo vražda. Jej osobnosť je však podaná až moc romanticky, ideálne a bez chybne. Hagiografia (životopisectvo) sa reálnejšie, aj s chybami svätých, rozmohla až v neskorších storočiach. Pekný zlom v jej osobnosti prišiel po zistení, že svojho manžela neprijíma takého, aký naozaj je. Keď na to príde, pochopí ho viac a to je veľký krok. Ponúkol by som tento film najmä dievčatá, ako pekný vzor obetavej a svätej ženy / manželky. Pekné pozeranie.(12.1.2013)

Viděla jsem nezkrácenou verzi. Bez ohledu na zpracování mě zaujal životní příběh sv. Rity. Je až neuvěřitelné, že jedna žena v její době by mohla tolik dokázat. Co se týče "skutečnosti" příběhu, ráda bych si rozšířila obzory i z jiných pramenů, ale obávám se, že jich v češtině moc nebude? Pro mě příklad žité bezpodmínečné lásky k manželovi i k synům a výzva k následování. Zajímavé komentáře: Anduril, Bast, Diamant.(9.7.2013)

Docela mne mrzí, že kapli sv. Rity na útesu, Roccaporenu a klášter v Cascii jsem navštívila dříve, než jsem viděla tuto televizní limonádu. Zajímá mne, jak bych asi dílo hodnotila, nesvázaná sympatiemi k postavě. Jsa jednou z nich, mám slabost pro maminky dvojčat... zaokrouhlila jsem nahoru, jak jinak. No jo, životopis mojí nejoblíbenější světice ležel na okně v kuchyni u sucholozké babičky trvale, takový samozřejmý doplněk letních prázdnin. A pohled filmařů je podobně naivní, jako je mladá dívka s vírou, že lze změnit muže svých snů. Pohádka o tom, že láska hýbe světem, formálně ovlivněná americkým mainstreamem, tak skrz romantizující optiku ztrácí ambice oslovit i jiné diváky než desetileté holky na hodinách náboženství nebo jejich staré babičky.(6.10.2013)