poster

Rita da Cascia (TV film)

 • Slovensko

  Svätá Rita

 • USA

  St. Rita

Drama / Romantický

Itálie, 2004, 120 min

 • pm
  ****

  Docela mne mrzí, že kapli sv. Rity na útesu, Roccaporenu a klášter v Cascii jsem navštívila dříve, než jsem viděla tuto televizní limonádu. Zajímá mne, jak bych asi dílo hodnotila, nesvázaná sympatiemi k postavě. Jsa jednou z nich, mám slabost pro maminky dvojčat... zaokrouhlila jsem nahoru, jak jinak. No jo, životopis mojí nejoblíbenější světice ležel na okně v kuchyni u sucholozké babičky trvale, takový samozřejmý doplněk letních prázdnin. A pohled filmařů je podobně naivní, jako je mladá dívka s vírou, že lze změnit muže svých snů. Pohádka o tom, že láska hýbe světem, formálně ovlivněná americkým mainstreamem, tak skrz romantizující optiku ztrácí ambice oslovit i jiné diváky než desetileté holky na hodinách náboženství nebo jejich staré babičky.(6.10.2013)

 • Matematicka
  ****

  Viděla jsem nezkrácenou verzi. Bez ohledu na zpracování mě zaujal životní příběh sv. Rity. Je až neuvěřitelné, že jedna žena v její době by mohla tolik dokázat. Co se týče "skutečnosti" příběhu, ráda bych si rozšířila obzory i z jiných pramenů, ale obávám se, že jich v češtině moc nebude? Pro mě příklad žité bezpodmínečné lásky k manželovi i k synům a výzva k následování. Zajímavé komentáře: Anduril, Bast, Diamant.(9.7.2013)

 • Bast
  ***

  Příběh Rity, které kruté intriky a vzájemná stará nenávist mezi znepřátelenými rody připravila jak o manžela, tak i o dva syny, příběh hluboce věřící katoličky a silné ženy, která se zapříčinila o usmíření těchto dvou rodů a později zasvětila svůj život bohu. Papež ji prohlásil za blahoslavenou a později ji nějaký jiný papež vyhlásil za svatou.(15.9.2006)

 • Anduril
  *****

  Pekne a sympaticky podaný príbeh tejto svätej manželky. Je tam plno dialógov, ale hodnotných a k veci. Občas sa tam zjaví aj nejaký šermiarsky súboj, alebo vražda. Jej osobnosť je však podaná až moc romanticky, ideálne a bez chybne. Hagiografia (životopisectvo) sa reálnejšie, aj s chybami svätých, rozmohla až v neskorších storočiach. Pekný zlom v jej osobnosti prišiel po zistení, že svojho manžela neprijíma takého, aký naozaj je. Keď na to príde, pochopí ho viac a to je veľký krok. Ponúkol by som tento film najmä dievčatá, ako pekný vzor obetavej a svätej ženy / manželky. Pekné pozeranie.(12.1.2013)

 • Alice02

  Pro věřící je to jistě zajímavé dílo, ale já, i přes to, že něco o víře vím, jsem kouzlu tohoto filmu nepropadla. Ani jsem ho nezvládla dokoukat do konce. Mohly za to nejspíš nekonečné dialogy, nesympatičtí herci a zvláštní výprava... Třeba to mohlo být ke konci i dobrý, moje chyba že jsem to nevydržela :) !!!(6.3.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace