Díra

The Hole

The Hole

Thriller / Horor / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2009, 88 min

Film, který mohl být v totožné podobě natočen někdy v 80. letech, jen nemá jejich upocený vizuál. Dějově nepřináší nic nového. Z Díry leze ten nejobvyklejší horrorový arzenál. Zlá loutka klauna a smutná mrtvá holčička, hovoří se o "temnotě", cosi neviditelného výhružně kroutí klikou a zanechává všude možně blátivé stopy, skládá se puzzle, které se má stát hrdinům nápovědou... I když jsem nedetekoval parodický podtext, který podobným splácaninám stokrát viděného svědčí, dívá se na to kupodivu docela dobře. Tedy, pokud přijmete, že všechny zúčastněné postavy jsou hloupé. Tak hloupé, že je ani nenapadne hodit do díry svou otravně "správnou" matku, která mi narozdíl od ostatních klišé vadila. 50%(16.12.2010)

Když pominu to strašné digitální finále, dá se tahle rodinná Danteho hra s hororovejma prvkama na jedno podívání v celku zkousnout.Sice bych se asi snažil sehnat lepší bratrské duo, protože oba herci mi vůbec nesedli, ale zas sousedka mi teda sedla pěkně a i mamka mi sedla pěkně a aji ten kašpárek byl děsivej a aji ten dvoumetrovej zabiják byl děsivej....a tak byl pohádky konec.Poslední Danteho film byl jednoznačně mnohem lepší, ale na jeden večer bez problému do průměru.55%.(27.10.2015)

Ocenit musím především zajímavý nápad a několik napínavých scén. První polovina mě vážně bavila, neznámá díra, nenormální události. Herci jsou fajn, jejich chování je sice takové nezaujaté a lehkovážné, že to docela kazí atmosféru, ale některé scény byly velmi napínavé a mráz se po zádech taky párkrát proběhl. Konec se mi teda vůbec nelíbil a myslím, že závěrečnou dvacetiminutovkou poslali tvůrci film do holého průměru. Ke konci jsem měl sto chutí to vypnout. 55%(24.10.2010)

„Nemám rád klaunov.“ Vyrastal som na mnohých filmoch, ale najviac na béčkarských amerických hororoch 80. rokov 20. storočia (KRITERI, GREMLINS 1 - 2, ĽUDIA Z PREDMESTIA, POLTERGEIST). THE HOLE ma prekvapivo, ale o to príjemnejšie (až dojemne), vrátila v čase práve do tej doby. Dokázala to vďaka poctivému scenáru (je to stále rodinné, ale obsahuje to niekoľko nepríjemných scén), rozkošnému a prirodzene hrajúcemu hereckému obsadeniu, kvalitné vizuálnemu stvárneniu a snovej rozprávkovej atmosfére, v ktorej však môžete i umrieť – ak si nedáte bacha. Som rád, že to Joe Dante ešte raz dal. Bizarným faktom ale je, že keď som si asi dva týždne po THE HOLE pozrel VRÁTA DO PODSVETIA (THE GATE) s malým Stephenom Dorffom z roku 1987, zaskočilo ma, aké sú si scenáre podobné.(7.3.2011)

Joe Dante se po dlouhé době pustil opět do druhu hororu, který je mu nejbližší. Tedy nenápadná rodinná zábava pro ty nejmenší. Kdybych The Hole viděl jako dítě, určitě by se mi líbil, ale teď pro mne neznamená nic závratného ani originálního. Potěšilo mě setkání se starými známými dantovské klasiky Dickem Millerem a Brucem Dernem ve vedlejších rolích. Celkově mi film vůbec nevadil, bavil jsem se tak nějak přiměřeně a mírně nadprůměrně. Určitě není chyba tenhle snímek vidět, jen by bylo možná zábavnější, kdyby z té díry začali vylejzat třeba Gremlini.(5.1.2012)