Vražda před večeří (TV film)

Krimi

Československo, 1972, 70 min

Mnoho starých detektivek, vysílaných nyní Českou televizí o víkendu v pozdních nočních hodinách, nemá v podstatě žádnou expozici. Což je chyba.(15.9.2008)

Příjemně civilní Václav Neužil st. a překvapivě nepřehrávající Pavel Pípal mě tedy bavili dost. Nevím, zda to bylo režijním vedením Pavla Háši, ale na pány byla radost koukat. Lepší průměr TV tvorby počátku 70. let. Škoda pouze delší stopáže, zkrácení by filmu prospělo. Na druhou stranu já mám se stopáží problém u 90% filmů.(3.1.2017)

Pribeh zacina pomalou hudbou,u ktere by divak spise usnul.To je vsak jen klamne zdani,jelikoz vzapeti po objeveni tela prvni obeti se dej zacne pekne odvijet.Patrani se ujmou dva kriminaliste a nenechaji nas vydechnouti.Divak musi byt neustale soustreden,jelikoz vyslech strida vyslech,otazka nasleduje otazku,V podstate se neprestane mluvit a vyslychat do konce filmu.Pan Hasa odvedl perfektni praci.Napeti je stupnovano a vrah neni znam....Jelikoz je stale slyset mluvene slovo,neni pritomna hudba,ktera se objevi jen pri par ojedinelich okamzicich,kdy jeste navysi jiz zminovane napeti.(14.11.2008)

Televizní komorní detektivka odhaluje mezi filmařskou komunitou, trávící rekreaci na podnikové chatě, tajemství kolaborace z války a která má plno podezřelých a jednoho vraha. Obsazení sází na neotřelé a méně známé tváře a to jen ke prospěchu věci. Přitom vůbec nepůsobí nějak uměle, právě naopak, chovají se přirozeně a dialogy odříkávají naprosto nenásilně. Pavel Háša byl ohromný režisér a já jsem mu vždycky zobal jeho příběhy z ruky. Hudba Jiřího Šusta náramně dotváří atmošku. Pro mě velké překvapení a zase jen přesvědčení, že v televizním archívu se musí válet ještě spousty podobných skvostů.(20.1.2018)

Naplňuje vše, co čekám od černobílé TV detektivky z r. 1972, TV studio opustila kamera jen na jednu scénu, jinak vše je konverzačka v místnosti, bez zvláštních rekvizit. Úchvatné bylo, že tam jsou samí herci, které jsem nikde jinde neviděl (s výjimkou paní Vlčkové). Tím je ten pořad velice osvěžující.(4.5.2014)

• - Případ režiséra Holuba z květnové revoluce zmiňovaný v ději byl inspirován skutečným osudem režiséra Svitáka, který byl 10. 5. 1945 lynčován davem a nakonec zastřelen sovětským vojákem pro údajnou kolaboraci. (Zany)

• - Jiří Samek, jenž hraje druhou oběť, a Dáša Neblechová představující listonošku byli skuteční manželé. (Ganglion)