Vražda před večeří (TV film)

Krimi

Československo, 1972, 70 min

Příjemně civilní Václav Neužil st. a překvapivě nepřehrávající Pavel Pípal mě tedy bavili dost. Nevím, zda to bylo režijním vedením Pavla Háši, ale na pány byla radost koukat. Lepší průměr TV tvorby počátku 70. let. Škoda pouze delší stopáže, zkrácení by filmu prospělo. Na druhou stranu já mám se stopáží problém u 90% filmů.(3.1.2017)

Naplňuje vše, co čekám od černobílé TV detektivky z r. 1972, TV studio opustila kamera jen na jednu scénu, jinak vše je konverzačka v místnosti, bez zvláštních rekvizit. Úchvatné bylo, že tam jsou samí herci, které jsem nikde jinde neviděl (s výjimkou paní Vlčkové). Tím je ten pořad velice osvěžující.(4.5.2014)

Překvapivě kvalitní stará detektivka. Není to ani tak psychologie za každou cenu, ale spíš cosi a la Agatha Christie, protože hraní si akčnost v našich podmínkám působilo (a působí i dnes) směšně. Co je ale na ději detektivky pozoruhodné, je fakt, že vychází ze zcela reálné situace - prvorepublikový producent a režisér Sviták (zde Holub) byl hned po skončení pražského povstání zatčen za kolaboraci a poté, co byl v prádle vystrčen na ulici v Bartolomějské, byl lynčován davem a na jeho "žádost" byl odstřelen kolemjdoucím sovětským vojákem. A to je i příčina, proč jsou dva lidé v krátkém sledu zavražděni. Kéž by české detektivky aspoň občas vycházely z podobných realit místo bezduchého napodobování tu vražd zde tu kriminálek onde...skvělí jsou (s výjimkou vždycky nějak nesympatické Vlčkové) vlastně všichni herci, teprve díky této dobře odvedené práci Pavla Háši a spol. jsem si uvědomil, že onen hlavní detektiv Václav Neužil je otcem onoho Václava Neužila ze Světa pod hlavou...přitom ta podoba tam je více než zjevná.(21.7.2019)

Československý televizní kriminální film odehrávající se v rekreační chatě filmařů, kde bylo nalezeno mrtvé tělo profesora Bukovanského. Všichni přítomní rekreanti se okamžitě stanou podezřelými z vraždy, kterou vyšetřuje duo kriminalistů V. Neužil starší, který se v tomto filmu vymanil ze své nevýraznosti a charismatický P. Pípal s nezaměnitelným hlasem. Když jsou vyšetřovatelé hotovi s prvním kolem výslechů, dojde k další vraždě, která měla zahladit stopy po té první. Indicie zavedou kriminalisty do minulosti, a sice do Barrandovského filmového studia během válečných let a přitom vychází najevo, že vraždami chtěl jeden bývalý kolaborant zakrýt svoji dřívější servilitu vůči okupantům. Kromě vyšetřovatelů se v kriminálce P. Háši objevil J. Samek coby druhá oběť vraha, bohužel pro identifikaci ostatních postav mé filmové znalosti nestačily, neboť jejich protagonisté i jejich jména byli pro mě naprosto neznámí. Komorní kriminálku hodnotím díky zajímavému složení ústřední dvojice vyšetřovatelů, dobře napsanému scénáři, závěrečnému vysvětlení a neokoukaným tvářím vedlejších postav mírně nadprůměrně.(6.9.2019)

Televizní komorní detektivka odhaluje mezi filmařskou komunitou, trávící rekreaci na podnikové chatě, tajemství kolaborace z války a která má plno podezřelých a jednoho vraha. Obsazení sází na neotřelé a méně známé tváře a to jen ke prospěchu věci. Přitom vůbec nepůsobí nějak uměle, právě naopak, chovají se přirozeně a dialogy odříkávají naprosto nenásilně. Pavel Háša byl ohromný režisér a já jsem mu vždycky zobal jeho příběhy z ruky. Hudba Jiřího Šusta náramně dotváří atmošku. Pro mě velké překvapení a zase jen přesvědčení, že v televizním archívu se musí válet ještě spousty podobných skvostů.(20.1.2018)

• - Jiří Samek, jenž hraje druhou oběť, a Dáša Neblechová představující listonošku byli skuteční manželé. (Ganglion)

• - Případ režiséra Holuba z květnové revoluce zmiňovaný v ději byl inspirován skutečným osudem režiséra Svitáka, který byl 10. 5. 1945 lynčován davem a nakonec zastřelen sovětským vojákem pro údajnou kolaboraci. (Zany)