Výzva k boji (TV pořad)

Fight Quest

Dokumentární / Reality-TV / Sportovní

USA, 2007, 13x60 min

Chuck Smith

Nejlepší dokument o bojových uměních, jaký jsem zatím viděl. Dva rváči cestují po světě a trénují 5 dní různá bojová umění, aby se pak na konci tréningu utkali s některým z mistrů. Deset dílů tohoto dynamického, sympatického a příjemně koukatelného dokumentu zaručuje pohled na 10 zcela odlišných národností, kultur, 10 míst na tomto světě a 10 bojových různých bojových umění. Pro laika a čistého teoretika v martial arts jako jsem já vyloženě pastva pro oči, chvílemi až dojemné, ale hlavně nesmírně zajímavé ... Více se rozepisovat nebudu, to se musí prostě vidět. Jen moje dva nejoblíbenější styly boje - "kyukushinkai karate" - Japonsko (to nejsou lidi, ale obrovští cvalíci kterým stačí jeden úder nebo kop, překopávají bassebalové pálky, přerážejí ledové desky ... fyzicky se dostávají někam za hranice běžných lidských fyzických hodnot ...) a "krav maga" - Israel (zabijácké techniky speciálních vojenských jednotek, naprosto všestranné, využívající veškeré techniky z mnoha bojových stylů, zaměřené na okamžité zpacifikování nebo zabití nepřítele ...). Opravdu špičkový dokument!!(19.7.2009)

Občas mám pocit, že ty souboje prožívám s nimi. Doug a Jimmy je dvojka, která zaujme už jenom protože oba svedou zápas, na který se připravují u nejlepších mistrů. Nejzajímavější díl Krav Maga a Shaolin.... Myslím, že pořad je o hodně více sympatičtější než jeho předchůdce tělo jako zbraň. Dougu a Jimmy těším se na další výzvu k boji.(17.12.2010)

Více takovýchto počinů! Sympatická dvojice Doug Anderson a Jimmy Smith zakouší trénink různých bojových umění světa, aby si to po pěti dnech rozdali s bojovníky daného stylu. Fight Quest je jakýsi sourozenec pořadu Human Weapon, kde pořadem provází Jason Chambers a Bill Duff. Na Human Weapon se mi více líbí animace jednotlivých technik, také to, že dvojice trénuje společně, své postřehy a zážitky si říkají hned. Líbí se mi také, že více cestují a netrénují celý týden pouze na jednom místě. Na Fight Quest se mi více líbí, že ústřední duo si více sáhne na dno svých možností. Často se tu stává, že zvažují, zda skrze zranění nastoupí do závěrečného zápasu. Mají daleko více poranění, celkově mi přijde FQ drsnější. Dvojice Doug a Jimmy je ovšem podle mého názoru méně zajímavá, neboť oba jsou podobně stavění, nejsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výkonnosti ani v postavách, což se v případě Jasona a Billa říct nedá. Jeden mrštný, menší a rychlý, druhý veliký, masivní a více nemotorný, což nabízí řadu zajímavých srovnání při trénování jednoho stylu. V HW se mi zdá, že bylo také více humoru než je ve FQ, ovšem to je detail. Oba dva pořady jsou vynikající a oba sleduji s obrovským zaujetím.(8.5.2012)

Velmi zajímavý dokumentární seriál pro příznivce bojových umění. Dvojice zdatných amíků, jeden "amatér" a jeden "profík", cestuje po světě a vždy několik dní zůstane ve školách zdejších bojových umění, aby si vyzkoušeli styl, trochu pronikli do filozofie a vše korunovali závěrečným soubojem s místními šampióny. Schéma je sice v každém dílu takřka identické, málokdy nějak vybočí ze zajetých kolejí, ale stejně se jedná o zajímavou a vcelku neotřelou podívanou. 80%(11.9.2009)

Nejsem přeborník v žádném bojovém umění, ale tenhle dokument mě přesto dokázal oslovit. Dva rozdílní bojovníci se vypraví do světa prozkoumat všechny možné způsoby boje muže proti muži. Silový Doug a agilní Jimmy dostanou šanci v každém díle vyzkoušet nové a odlišné bojové umění, které jim nabízí nové údery, pohyby a filozofii samotného boje. Některá bojová umění vypadají z počátku lehce směšně (savate), ale i divák brzy uzná, že na "odlišném" boji i oblečení ve výsledku je mnohé zajímavé. Já osobně bych po týdnu jakéhokoliv z těchto umění pravděpodobně hledal dobrého plastického doktora a tak půl roku bych se snažil dát dohromady (fyzicky, mentálně a co ego?:)). Výborný dokument, který nabízí náhled do odlišných kultur a jejich bojových tradic s dvěma vcelku zajímavými bojovníky, kteří jsou někdy až moc američtí, stejně jako celý dokumentární seriál.(28.12.2008)

• - 6. epizoda 1. sezóny: Jimmy dostal zásah do jater, díky tomu byl odvezen do nemocnice, protože zásah do jater může způsobit vyplavení toxinů do těla. (c.tucker)