College

Frigo hrdina univerzity

Komedie

USA, 1927, 85 min

Sherman Kell

Začátek filmu je trochu slabší, pak už ale nastoupí ten praví Frigo jak ho známe, a scénky kdy se ocitne na atletickém stadionu a pokouší se vyrovnat výkonům tamějších sportovců, ty jsou jednoduše úžasné. Začátek tedy slabší, druhá půlka filmu to ale bohatě vyrovnává. Celkově lehce nadprůměrný film B.Keatona. 70%.(3.4.2011)

• Dan9K

První třetina není groteska jako spíše němá konverzačka (což "vyzní" trochu prapodivně). Ta druhá, odehrávající se hlavně na atletickém stadioně, je naopak plná typických Keatoných akrobací a kreací. Navíc se v této části příběhu vyskytuje jedna scéna ve filmu, při které jsem se zasmál (oštěp). Třetí třetina zintenzivní akci, kvalitu ale zase upozadí. Snad s výjimkou samotného závěru. Buster vůbec si na nich dával záležet a v podstatě vždycky je to vrchol filmu, což je dobře. Nejhorší počin Friga, z toho co jsem doposud viděl, to asi je (v rámci celovečeráků určitě), pořád to ale není úplné dno, jakého byl schopen třeba Charlie Chaplin v prvopočátcích své kariéry.(2.9.2007)

Univerzitu jsem dlouho odkládal pod tlakem vesměs špatného hodnocení, ale rozhodně mě nezklamala. Frigovy sportovní pokusy jsou sice trochu na jedno brdo, ale celek obstojně funguje. A hlavně jsem se několikrát od srdce zasmál. Buster však natočil lepší filmy. Kdyby tahle groteska měla jenom 20 minut, zasloužila by si *****.(26.12.2008)

Česky jako Frigo, vzorný student nebo Frigo, hrdina university. Buster je na střední škole premiant a vždy upřednostňuje knihy před jakýmkoli sportem. Společnost potřebuje mozky, ne svaly. Naneštěstí pro Bustera jeho milá tyto názory nesdílí a nechce se zahazovat s takovým drobounkým rozmazleným chudáčkem. A tak se Buster hned po nástupu na univerzitu snaží sportovat: hraje příšerně baseball a postupně vyzkouší snad všechny atletické disciplíny, vždy s týmž výsledkem. Na studia si také musí přivydělávat a tak ho ve dvou epizodkách sledujeme, kterak se snaží uplatnit jako zručný a později dokonce jako černošský číšník. Když už to s jeho studiem i sportováním vypadá bledě, najde uplatnění jako kormidelník při důležitém veslařském závodě. Teď už stačí odstranit záludného soka v lásce (když Buster spěchá své milé na pomoc, využije snad všechny sporty, které se dosud naučil) a čeká ho už jen radostná budoucnost po boku milované dívky. Oproti ostatním Keatonovým celovečerním filmům slabší, ale pořád moc milý film. Zajímavost: při skoku o tyči do okna domu se nechal Keaton výjimečně dublovat olympijským vítězem v této disciplíně Leem Barnesem. Luis Buňuel: „Hodně se hovoří o technice filmů Metropolis nebo Napoleon. Nikdy se však nehovoří o technice takových filmů, jako je Frigo, vzorný student; ta je totiž tak nerozlučně spojena s ostatními prvky, že si ji vůbec neuvědomujeme, jako (…) výpočet pevnosti materiálu v domě, v němž bydlíme. Superfilmy slouží k tomu, aby dávaly lekce technikům: Keatonovy filmy udílejí lekce samotné realitě, s technikou reality či bez.“(1.1.2008)

Poté, co jsem ve škole byla potupně přinucena hrát bejzbol naprosto chápu Busterovy pocity a jenom ho obdivuji, že je dokázal tak explicitně a přitom umělecky vyjádřit, a ještě jenom pomocí gest. (Totálně nasvalovaný a mužný Buster předstírá, že neuzvedne vrhací kouli, ach.)(7.1.2010)