Yeonghwaneun yeonghwada

영화는 영화다

Rough Cut

Drama / Akční

Jižní Korea, 2008, 113 min

Je to celkom dobrá akčná dráma. Má veľmi dobrý príbeh o namyslenom akčnom hercovi, ktorý už niekoľkých filmových protivníkov dostal do nemocnice, nikto s ním už nechce spolupracovať a tak hrozí, že svoj nový film nenatočí, ale rozhodne sa použiť miesto herca skutočného gangstra, s ktorým sa už pred tým stretol a je jeho fanúšikom. A tak si obaja odlišní muži k sebe hľadajú cestu a uvedomujú si, že ani jeden z nich to v reálne nemá až tak jednoduché, ako si pôvodne mysleli. Spracovanie je pomerne dobré, ale o výraznejšej spokojnosti hovoriť nemôžem. Hlavný motív filmu je rozhodne zaujímavý, drsný gangster vo filme, kde hlavne v akcii svoju povahu nezaprie a rovnako herec, ktorý je svojou nezodpovednou povahou zaujímavý, takže kvôli tomu sa na film celý čas dobre pozerá, nemá žiadne skutočne slabé miesto, ale nejaké nadšenie som vôbec nepocítil, aj keď hlavne v druhej polovici pre to potenciál bol. Vlastne sa tu za celý film nenájde ani jedna konkrétna scéna, ktorá by na mňa skutočne zapôsobila a stála by za zapamätanie. A aj záver by som si predstavoval nejak inak, tomuto chýba silnejší náboj. Čo sa týka akcie, tak ju tvoria iba súboje, v ktorých ale o nič dôležité nejde, sú to len súboje jeden na jedného, väčšinou medzi dvomi hlavmými rivalmi, ale sú celkom zábavné a už klasicky kórejsky tvrdé. Herecké obsadenie je bez problémov, obe hlavné postavy sa podľa mňa dali obsadiť a zahrať aj lepšie, ale aj takto som spokojný, Kang Ji-Hwan v úlohe herca, ale viac ma bavil gangster So Ji-seob, no ani zvyšné postavy nie sú zlé. Réžia a technická stránka sú skôr taký slušný štandard, nič viac a ani menej. Nie som s týmto filmom až tak veľmi spokojný, ako by som chcel, relatívne podobný A Dirty carnival ma zaujal omnoho viac, tu by hlavne ten scenár potreboval upraviť, ale aj takto sa na to dobre pozerá, všetky stránky sú nadpriemerné. 72%.(30.5.2012)

Skvělý, "jednoduchý" film s přesahem. Na debut nového nezkušeného režiséra velmi vyzrálé dílko. Originální zápletka mě přikovala ke sledování po celou dobu. Oba dva protagonisté hlavních rolích jsou teď pro mne velkým objevem do budoucna, protože ve svých partech hrají skvěle. Vůbec jejich postavy jsou napsané velmi zajímavě, protože scénárista nám přesně neurčuje ani neradí komu fandit a mé sympatie se tak přelévaly snad každých 15 minut. Zvolání na závěr: Kim Ki-duk úspěšně odartován. 80 %(21.11.2009)

Niet pochýb o tom, že sa jedná o originálny námet. Bohužiaľ, mňa táto sociálna zápletka jak z nejakej Detroit high school, v ktorej sa musí miestna futbalová star rozhodnúť medzi posledným zápasom v sezóne, či večernou tancovačkou s najväčšou outsiderkou školy, nijak mimoriadne nenadchla. Záverečná tretina ma síce mierne prebrala, no za najväčšie plus nehodnotím samotný obsah snímku, no jeho pointu. Hrať sa na niečo, či byt niečím, čo podaktorí iba predstierajú, sú dve diametrálne odlišné veci.(18.5.2016)

Situácia v kórejskom filme začína byť zaujímavá. Na jednej strane prepady návštevnosti domácich filmov, varovné hlasy vo všetkých možných smeroch, na strane druhej v roku 2008 zaznamenávame viacero prekvapení (viz napr. The Chaser, ale i Kim Ji-woonov The Good, the Bad and the Weird atď.). Rought Cut ma teda prekvapil a chytil ako už dlhšie žiaden film - a kórejský duplovane. Film uvádzaný pod akousi ochrannou hlavičkou scenáristu a producenta Kim Ki-duka má výborný scenár, zaujímavú a hravú réžiu a neuveriteľne "skutočné" herecké výkony, úžasnú hudbu (jemne jazzová trúbka). Rought Cut je jeden z tých filmov, ktorý v sebe spája "realitu" a "filmovú realitu", keď jednu zo svojich línií zasväcuje gangstrovi - filmovému fanúšikovi, ktorý po istých peripetiách, ktoré je lepšie vidieť, než o nich čítať, dostane šancu hrať v gangsterke, navyše po boku svojho obľúbeného herca. Má však jednu podmienku - všetky scény budú "naozaj". To v praxi znamená, že precízna práca choreografov súbojov a tak trochu i režiséra ide bokom a nahrádza ich improvizácia, pri ktorej vznikajú naozajstné modriny, rany a tečie ozajstná krv. Život však ide ďalej, herec i gangster majú svoju vlastnú prácu, vlastné vzťahy, ktoré však už akosi nie sú celkom ako bývali - hranice filmu a reality tak trochu stratili svoje kontúry, aby sa súčasne mohli pripomenúť a zaistiť tak potrebné napätie v deji a iskrenie medzi postavami - to druhé vyvrcholí v scéne, ktorá je doslovným zobrazením toho, že zápal režiséra pre film môže byť skutočne nákazlivý.(11.10.2008)

Další Korejština se zajímavým a originálním námětem, kterej je však vrstevnatý a obsahuje prvky z obou životů těch rivalů, které se prolínaj s natáčením filmu. Soubojů není až tolik, ale jsou klasicky tvrdý, dynamický a drsný a choreografie, ačkoliv je víc praktická, občas se objeví solidní kop, nebo slušný chvat. Vizuálně není taky moc co vytknout, lokací je opravdu hodně, po celej film hraje pestrá hudba a herci i jejich postavy jsou super. Předně Gangster Ji-sub So , nechybí mu charisma a jeho vývoj je fakt super, nejvíce mě pobavil s bandou kolegů, imitující natáčení akčních scén u stavby. Jeho rival Ji-hwan Kang je zase arogantní egoista, kterej je i dost cholerickej, ale zejména jeho intimní vztah s přítelkyní se taky po celej film vyvijí a ke konci scéna v kavárně mě opravdu udělala velkou radost, je podepřená citlivou klavírní stopou. Chang-seok Ko jakožto emocionální režisér co občas vydoluje solidní hlášku a jeho výstupy jsou prostě stylový, přehnaný a přehrávající, ale zároveň komediálně zahraný. Líbí se mi, že scénář je pestrej a dostatečně to prohlubuje motivace, psychiku postav i jejich vývoj. Jenom se musim přiznat, že ten konec byl takovej divnej/neúplnej. Milým prvkem bylo aj začlenění rizik, které ohnáší sláva - takže novináři, bulvár, ztráta soukromí, špatná image vůči světu kolem, či lidi žádající autogram, jež nechoděj daleko pro nadšení když vidí oblíbeného herce. Bavil jsem se jinak u filmu královsky, zlepšil mi náladu, ani chvilku jsem se nenudil a nemám toho moc co vytknout. Po hodině to navíc nabere solidní dynamiku a jedna vydařená scéna střídá tu druhou. "Máš se starat o mě, nestarej se o to, jak dobře to bude vypadat před kamerou."(17.2.2018)

• - Jméno postavy Soo-ta (Ji-hwan Kang) je parodie korejského slova „sta“, které znamená „hvězda“ (filmová celebrita). Jméno postavy Gang-pae (Ji-sub So) je parodií slova „ggangpae“, což v korejštině znamená „gangster“. (vojacekr)