poster

Harry Brown

 • Velká Británie

  Harry Brown

 • Slovensko

  Harry Brown

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2009, 103 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sobis87
  ****

  Jakmile jeden řekne „Harry Brown“, druhým se hned musí drát na mysl „Gran Torino“ Proč? Protože oba tyto filmy toho mají nemálo společného. Obě hlavní postavy jsou ztvárněné hereckými ikonami v důchodovém věku, které si v mladších letech do sytosti užily účinkování v drsných filmech s drsnými kriminálníky a nemálo drsnými policisty. Američani mají svého Drsného Harryho – Clinta Eastwooda a Britové zase agenta Palmera/gangstera Cartera – Michaela Cainea. A zatímco Eastwood se svým opusem magnum našel kompromis mezi nostalgickým vzpomínáním na drsná léta a současnou dramatickou tvorbou, Caine to vzal hned z gruntu a prostřednictvím Harryho Browna zavzpomínal na ty doby, kdy i on patřil mezi nelítostné ranaře. Tento film samozřejmě vzhledem k vysokému věku hlavního hrdiny tematizuje samotné stárnutí a ačkoliv je celý příběh vlastně dosti schematický a nijak objevný, vše vrchovatě vynahrazuje nekompromisní brutalita, syrovost a celková drsnost celé té historky o staříkovi, který oprášil staré řemeslo ve snaze dát ze řetězu utržené mládeži pořádně za uši (rozuměj „ustřelit jim palice“). Škoda jen toho zbytečného odklonu od komorného vyprávění k větší epice v závěru filmu, neboť mi to přišlo naprosto zbytečné a lehce to odvádělo pozornost od samotné postavy. Lstivý Michael Caine s bouchačkou v ruce je ale zatraceně boží a drží nad vodou i několik těch scenáristicky slabších momentů. Tenhle děda ještě neřekl poslední slovo a až bude opravdu potřebovat podpěrnou hůl, měl by si nějaký ten pouliční sígr dát bacha, aby si ji nevyrobil zrovna z jeho páteře. Respekt. 80%(1.6.2010)

 • robbiee
  ****

  [imdb: 7.8/10] | me: Michael Caine je drsnej Harry (Brown). Výborne zahraté a tým veľmi presvedčivo zobrazená brutalita britskej mladej nevychovanej špiny. Michael Caine je opäť vynikajúci. Odhliadnuc od menších (prehnaných) detailov v závere (kvôli ktorým nedávam 5*) sa jedná o výborný film, ktorý má neuveriteľne veľa silných momentov a scén a stojí za povšimnutie. Je to tvrdé - reálne až autentické ... britské Gran Torino bez Gran Torina. Good one !(11.12.2009)

 • igi B.
  ***

  Já nevím, ale na pana Kerseyho ( http://www.csfd.cz/film/12971-prani-smrti/ ) přes podobný úděl a žánrovou spřízněnost pan Brown teda nemá. A i to chování britských(!) policajtů mi tedy moc nesedlo. Ale jinak je to inteligentně natočený a odehraný thriller. Škoda, Mr. Caine... - - - - - (Poprvé viděno 24.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 5622., komentář zde jako pětistýšedesátýdevátý - 21.1.2013)(25.1.2013)

 • Radko
  ****

  Náplň života sa niekedy zjaví na jeho sklonku. A zďaleka nemusí ísť o výsledok cieľavedomého hľadania. Niekedy pomôže zločin, tragédia. Starému sivovlasému dôchodcovi odchádzajú zo života jeho najbližší. Viditeľnú a počuteľnú kriminalitu mladistvých gangov nerieši ani nechrli na nich síru nadávok, nevolá polišom pri každej krádeži. Postoj zmení až po vražde kamoša partiou grázlov. Opráši znalosti z vojenskej služby a zakrúti krkom zopár fešákom. Zároveň tým získa náplň dohárajúcej sviece žitia. Nepriamo aj priazeň polície. Pozn.: Vládnu moc chrániace ozbrojené zbory (armáda, polícia) veľmi radi venujú pozornosť sociálne problémovým kriminálnikom, zväčša len drobným rybkám v mori zločinov. S pomocou médií sú označení ako pôvod zníženej bezpečnosti a strachu v uliciach miest. Preto sa následne nasadia ozbrojené zbory do masovej akcie proti mladým, rasovo odlišným, subkultúram a sociálne slabým. V tomto zmysle má v sebe svižne plynúci film fašizujúce tendencie, ktoré spomína aj užívateľ Marigold. Zároveň však Harry Brown upozorňuje aj na problematiku osobného vyjednania si spravodlivosti a pomsty, mimo štátnych vyšetrovacích a súdnych štruktúr. Tým sa jednoznačnému priradeniu k fašizujúco - kolektivistickej agitke film vzpiera.(4.5.2014)

 • KarelR
  *****

  Ten závěrečný odskok do "většího měřítka" sice mohl být o něco jemnější (a triky méně okaté), nic to ale nemění na tom, že je Harry Brown velice sugestivním a skvěle natočeným thrillerem s neselhávajícím Cainem v hlavní roli. Opravdu bych nechtěl žít ve světě, kde se něco takového může odehrát. Ou...(29.11.2009)

 • - Jednu z postáv mala pôvodne stvárniť Katie Jarvis, kvôli tehotenstvu sa však vo filme neobjavila. (vander19)

 • - Dýka, kterou ve filmu používal Harry Brown (Michael Caine), je Fairbairn-Sykes britských Commandos. (kwaicheng)

 • - Spoiler: Harry Brown (Michael Caine) zabil a zavraždil 6 "výtržníků", z nichž 5 střelnou zbraní a jednoho nožem. (Num3roO)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace