Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2009, 103 min

Jakmile jeden řekne „Harry Brown“, druhým se hned musí drát na mysl „Gran Torino“ Proč? Protože oba tyto filmy toho mají nemálo společného. Obě hlavní postavy jsou ztvárněné hereckými ikonami v důchodovém věku, které si v mladších letech do sytosti užily účinkování v drsných filmech s drsnými kriminálníky a nemálo drsnými policisty. Američani mají svého Drsného Harryho – Clinta Eastwooda a Britové zase agenta Palmera/gangstera Cartera – Michaela Cainea. A zatímco Eastwood se svým opusem magnum našel kompromis mezi nostalgickým vzpomínáním na drsná léta a současnou dramatickou tvorbou, Caine to vzal hned z gruntu a prostřednictvím Harryho Browna zavzpomínal na ty doby, kdy i on patřil mezi nelítostné ranaře. Tento film samozřejmě vzhledem k vysokému věku hlavního hrdiny tematizuje samotné stárnutí a ačkoliv je celý příběh vlastně dosti schematický a nijak objevný, vše vrchovatě vynahrazuje nekompromisní brutalita, syrovost a celková drsnost celé té historky o staříkovi, který oprášil staré řemeslo ve snaze dát ze řetězu utržené mládeži pořádně za uši (rozuměj „ustřelit jim palice“). Škoda jen toho zbytečného odklonu od komorného vyprávění k větší epice v závěru filmu, neboť mi to přišlo naprosto zbytečné a lehce to odvádělo pozornost od samotné postavy. Lstivý Michael Caine s bouchačkou v ruce je ale zatraceně boží a drží nad vodou i několik těch scenáristicky slabších momentů. Tenhle děda ještě neřekl poslední slovo a až bude opravdu potřebovat podpěrnou hůl, měl by si nějaký ten pouliční sígr dát bacha, aby si ji nevyrobil zrovna z jeho páteře. Respekt. 80%(1.6.2010)

[imdb: 7.8/10] | me: Michael Caine je drsnej Harry (Brown). Výborne zahraté a tým veľmi presvedčivo zobrazená brutalita britskej mladej nevychovanej špiny. Michael Caine je opäť vynikajúci. Odhliadnuc od menších (prehnaných) detailov v závere (kvôli ktorým nedávam 5*) sa jedná o výborný film, ktorý má neuveriteľne veľa silných momentov a scén a stojí za povšimnutie. Je to tvrdé - reálne až autentické ... britské Gran Torino bez Gran Torina. Good one !(11.12.2009)

Já nevím, ale na pana Kerseyho ( http://www.csfd.cz/film/12971-prani-smrti/ ) přes podobný úděl a žánrovou spřízněnost pan Brown teda nemá. A i to chování britských(!) policajtů mi tedy moc nesedlo. Ale jinak je to inteligentně natočený a odehraný thriller. Škoda, Mr. Caine... - - - - - (Poprvé viděno 24.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 5622., komentář zde jako pětistýšedesátýdevátý - 21.1.2013)(25.1.2013)

Náplň života sa niekedy zjaví na jeho sklonku. A zďaleka nemusí ísť o výsledok cieľavedomého hľadania. Niekedy pomôže zločin, tragédia. Starému sivovlasému dôchodcovi odchádzajú zo života jeho najbližší. Viditeľnú a počuteľnú kriminalitu mladistvých gangov nerieši ani nechrli na nich síru nadávok, nevolá polišom pri každej krádeži. Postoj zmení až po vražde kamoša partiou grázlov. Opráši znalosti z vojenskej služby a zakrúti krkom zopár fešákom. Zároveň tým získa náplň dohárajúcej sviece žitia. Nepriamo aj priazeň polície. Pozn.: Vládnu moc chrániace ozbrojené zbory (armáda, polícia) veľmi radi venujú pozornosť sociálne problémovým kriminálnikom, zväčša len drobným rybkám v mori zločinov. S pomocou médií sú označení ako pôvod zníženej bezpečnosti a strachu v uliciach miest. Preto sa následne nasadia ozbrojené zbory do masovej akcie proti mladým, rasovo odlišným, subkultúram a sociálne slabým. V tomto zmysle má v sebe svižne plynúci film fašizujúce tendencie, ktoré spomína aj užívateľ Marigold. Zároveň však Harry Brown upozorňuje aj na problematiku osobného vyjednania si spravodlivosti a pomsty, mimo štátnych vyšetrovacích a súdnych štruktúr. Tým sa jednoznačnému priradeniu k fašizujúco - kolektivistickej agitke film vzpiera.(4.5.2014)

Ten závěrečný odskok do "většího měřítka" sice mohl být o něco jemnější (a triky méně okaté), nic to ale nemění na tom, že je Harry Brown velice sugestivním a skvěle natočeným thrillerem s neselhávajícím Cainem v hlavní roli. Opravdu bych nechtěl žít ve světě, kde se něco takového může odehrát. Ou...(29.11.2009)

• - Jednu z postáv mala pôvodne stvárniť Katie Jarvis, kvôli tehotenstvu sa však vo filme neobjavila. (vander19)

• - Dýka, kterou ve filmu používal Harry Brown (Michael Caine), je Fairbairn-Sykes britských Commandos. (kwaicheng)

• - Spoiler: Harry Brown (Michael Caine) zabil a zavraždil 6 "výtržníků", z nichž 5 střelnou zbraní a jednoho nožem. (Num3roO)