Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2009, 103 min

Já nevím, ale na pana Kerseyho ( http://www.csfd.cz/film/12971-prani-smrti/ ) přes podobný úděl a žánrovou spřízněnost pan Brown teda nemá. A i to chování britských(!) policajtů mi tedy moc nesedlo. Ale jinak je to inteligentně natočený a odehraný thriller. Škoda, Mr. Caine... - - - - - (Poprvé viděno 24.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 5622., komentář zde jako pětistýšedesátýdevátý - 21.1.2013)(25.1.2013)

Jakmile jeden řekne „Harry Brown“, druhým se hned musí drát na mysl „Gran Torino“ Proč? Protože oba tyto filmy toho mají nemálo společného. Obě hlavní postavy jsou ztvárněné hereckými ikonami v důchodovém věku, které si v mladších letech do sytosti užily účinkování v drsných filmech s drsnými kriminálníky a nemálo drsnými policisty. Američani mají svého Drsného Harryho – Clinta Eastwooda a Britové zase agenta Palmera/gangstera Cartera – Michaela Cainea. A zatímco Eastwood se svým opusem magnum našel kompromis mezi nostalgickým vzpomínáním na drsná léta a současnou dramatickou tvorbou, Caine to vzal hned z gruntu a prostřednictvím Harryho Browna zavzpomínal na ty doby, kdy i on patřil mezi nelítostné ranaře. Tento film samozřejmě vzhledem k vysokému věku hlavního hrdiny tematizuje samotné stárnutí a ačkoliv je celý příběh vlastně dosti schematický a nijak objevný, vše vrchovatě vynahrazuje nekompromisní brutalita, syrovost a celková drsnost celé té historky o staříkovi, který oprášil staré řemeslo ve snaze dát ze řetězu utržené mládeži pořádně za uši (rozuměj „ustřelit jim palice“). Škoda jen toho zbytečného odklonu od komorného vyprávění k větší epice v závěru filmu, neboť mi to přišlo naprosto zbytečné a lehce to odvádělo pozornost od samotné postavy. Lstivý Michael Caine s bouchačkou v ruce je ale zatraceně boží a drží nad vodou i několik těch scenáristicky slabších momentů. Tenhle děda ještě neřekl poslední slovo a až bude opravdu potřebovat podpěrnou hůl, měl by si nějaký ten pouliční sígr dát bacha, aby si ji nevyrobil zrovna z jeho páteře. Respekt. 80%(1.6.2010)

• Ducharme

Film, který stojí a padá s Michaelem Cainem, založený navíc pouze na přitažlivosti realistického ztvárnění brutálního násilí. Barber divákovi předhazuje vizuálně působivou, syrovou a bohužel multitematickou podívanou, která ovšem postrádá nějaký zásadní fil rouge, který by alespoň naznačil, koho, že se to režisér vlastně rozhodl moralizovat. Jsou to dnešní bestiální teenageři? Nebo snad zbržděná policie? Nebo že by to byla snaha nastavit zrcadlo celé britské společnosti? Ve výsledku je bohuže všechno a nic, narvané do hodiny a půl. Navíc ve srovnání s Gran Torinem je Harry hrozně laciný. * za atmosféru filmu a * za fantastického Michaela.(4.12.2009)

Již to tady několikrát zaznělo a já se k těmto komentářům připojuji. Harry Brown je syrovější a " méně učesanou " britskou odpovědí na americké ( Eastwoodovo ) Gran Torino. Michael Caine coby mstící se voják na penzi Harry Brown naprosto přesvědčivý a ( narozdíl od Clinta ) bez nijakého přehrávání. 77,7%(2.10.2010)

Tesil jsem se na nejaky britsky Gran Torino, ale to pekny hovno, sice tu mame gangy a nasranyho duchodce, ale tim veskera podobnost konci. Caine se proste msti a tak zabiji cleny gangu, jenze i kdyz okolo sebe mava bouchackou a tvari se nasrane, stejne furt vypada jako rozklepanej dedek, kterej ma problem ujit pet metru, aby se nezadejchal a proste sem mu to zabijeni moc neveril. Ale je fakt, ze gangy jsou zobrazeny hodne slusne, banda desnejch zmrdu, vsichni se jich boji, vsude spina a hnus. A zabijeni je udelany docela realisticky a krvave. Skoda, ze ve filmu o nic jinyho nejde, takle to dava v ramci zanru slusnej thriller, ale chybi tady proste neco navic, takze to vic nez lepsi 3* nebudou.(8.12.2009)

• - Jednu z postáv mala pôvodne stvárniť Katie Jarvis, kvôli tehotenstvu sa však vo filme neobjavila. (vander19)

• - FIlmový kritik Roger Ebert z Chicago Sun-Times popsal film jako směs snímků Gran Torino (2008) a Přání smrti (1974). (Lumberjack)

• - Spoiler: Harry Brown (Michael Caine) zabil a zavraždil 6 "výtržníků", z nichž 5 střelnou zbraní a jednoho nožem. (Num3roO)