Šultes

Rusko, 2008, 100 min

Bakur Bakuradze

Sergej Seljanov
  • Mulosz

Kdy uz nastane konec tem odosobnenym "dramatum" s pomalymi statickymi zabery s pablbem jakozto hlavni postavou? Nesouhlasim s tvrzenim, ze soucasny evropsky film prochazi krizi, dobrych filmu je dostatek, ale pokud bych si krizi alespon nejak dokazal prekvapit, urcite by to bylo v podobe tohoto filmu. Plati totez, co v poslednich dobe o Kaurismakim - necht po me, prosim, autor nezada, at se ztotoznim s debilem.(10.4.2009)

Zajímavý minimalistický kousek, připomínající trochu Bressonova Kapsáře a Kaurismakiho Muže bez minulosti. Velká škoda, že byl snímek natočen na digitální kameru neschopnou docílit potřebných neostrostí, takže obraz působí dost televizně (ale možná to byl záměr).(20.1.2009)

• Fosgo

Pozorovat celkem asi hodinu z takřka dvouhodinového filmu nehybnou tvář sedícího nebo ležícího muže, který tupě zírá na televizi nebo do blba … je veskrze nudné. Ve zbytku filmu se Šultes chová idiotsky, jeho činy nemají příčinu, vztah k okolí je nesrozumitelný …. jen techniku zlodějny zvládá perfektně. Nenápadité a slabé dílo, ve kterém o nic nešlo. (Nebo jsem ho vůbec nepochopil?) Studený a nehybný „čumák“ hlavní postavy, který za celý film nedoznal změn... to byla přímo má noční můra.(10.4.2009)