Fatty a pašeráci

Moonshine

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1918, 23 min

Buster Keaton

"Zavolej pro posily!" Ach můj bože, kam ti géniové na to chodí. Já chci, aby někdo takový tvořil i dneska.(5.1.2010)

Dnes již můžeme jen litovat, že se z této slibně vypadající grotesky dochovaly jen fragmenty. Fatty s Busterem, opět jako rozporuplně komická dvojice, stojí na straně zákona a mají zálusk na pašeráky alkoholu. Zkratkovitý děj s několika průměrnými gagy ovšem vystačí akorát tak na průměr.(22.7.2004)

Roztomilá parodie, v níž není čas na zamilované scény, neboť se jede jen na dvě cívky, a hlavní hrdina se se slovy "Díky, Alexi!" nechá inspirovat Dumasovým Monte Christem... Škoda, že se film nedochoval v lepší kvalitě.(12.2.2015)

Česky Fatty a pašeráci. Kdesi ve Virginii pátrá Fatty a jeho věrný poručík Buster (s celým regimentem pátračů, který vystoupí z jejich úplně obyčejného osobního auta) po pašerácích alkoholu. Brzy ale spadnou oba pronásledovatelé z útesu a Fatty špinavého Bustera vypere v řece a za nohy pověsí uschnout na větev. Pak mužný Fatty, do něhož se asi během vteřiny (u dvoucívkového filmu vás prostě tlačí čas) zamilovala dcera vůdce pašeráků, svede střelecký souboj s padouchem Alem St. Johnem. Brzy nato je ale zajat a originální „opičí“ souboj svede s Alem prozměnu Buster. Fatty mezitím ála hrabě Monte Christo uprchne z „ponurého vězení“. Všudypřítomný Al ho ale opět zajme a i se srubem, kde ho svázal, vyhodí do povětří. Přehráním scény pozpátku se ale srub zase složí a Fatty vychází nezraněn. Pak Buster hravě a neomylně postřílí koltem všechny pašeráky a Fatty svým zlepšovákem dostane i Ala, schovávajícího se za rohem. Fatty je naneštěstí už ženatý takže v závěru dívku získá kupodivu Buster a Fatty odchází sám, vstříc dalším dobrodružstvím. Arbuckle si v tomto „drsném dramatu z pašeráckého prostředí“ především krásně utahuje z filmového média. Často se chybně uvádí, že se z filmu dochovalo pouze necelých 7 minut fragmentů. Není to pravda. Na 35 mm pásu se skutečně dochovaly pouze tyto fragmenty, ale dochovala se i velmi nekvalitní, ale kompletní 16 mm verze.(12.4.2007)

Tento snímok patrí medzi najpodivnejšie vecičky od Roscoe Arbuckleho čo som mal možnosť vidieť. Striedajú sa tu viac ,,vážne,, pasáže s klasickou groteskou a s až montypythonovským humorom. Zvláštne.(15.11.2017)

Skvělé jsou pasáže jakoby vyčnívající z děje do reality, kdy diskutují o způsobu natáčení. Na tu dobu je to velmi impozantní a originální i na dnešní dobu. Opravdu vtipný počin plný nečekaných prvků.(25.5.2012)

Svižné, s některými nečekanými nápady. Desítky pomocníku v obyčejném autě nebo sušení Bustera pobaví. Zaujme i bizarní svět nelegální palírny, kdy si členové gangu užívají luxusu v "tajném sklepním pokoji" a převlékají se do společenského, aby se přiblížili smetánce.(7.11.2019)