The Sadist

• USA Profile of Terror (více)

Měla to být poklidná a příjemná cesta do Los Angeles, která se změnila v hrůzu a teror. Porucha automobilu donutí přátele zastavit na podivném místě, které nevěstí nic dobrého. Zanedlouho se totiž již setkají se sadistickými vrahy. (Chupacabre)

J*A*S*M

Paráda. Na raná šedesátá léta až překvapivě brutální film (ok, spíš v psychické než fyzické rovině - ale přeci), něco jako předchůdce exploitation subžánru, jenž zažil svůj boom o dekádu později. Zpočátku je film docela nezáživný, jakmile se ale na scénu dostane to hovado zmíněné již v samotném názvu, je o zábavu postaráno. Tak odporného filmového záporáka jsem neviděl ani nepamatuju. Tady musíte obětem vyloženě fandit, aby se mu ubránily a na konci mu nepěkně ublížily (aneb překlopení do revenge filmu). Posledních dvacet minut je pak neuvěřitelně napínavá naháněčka. Opravdu veliké překvapení a další horor z mnou právě prozkoumávaných šedesátých let, který je třeba doporučit. Horror movie of the Year ()

Karlos80

Parádní, a pro mne doposavaď zcela neznámá záležitost!!! Nemám slov, tohle jsem nečekal, film mě určitě hodně překvapil...Kam ho zaškatulkovat, těžko říct, jestli to byl jeden z ranných grindhouse, pár prvků zde bylo i ze žánru exploitation, ale spíš to byl jen obyčejnej ale kurevsky napínavej psychothriller! Tak ale pěkně popořadě.. Už jen ten děsivý prolog, poté začátek s vytřeštěným obličejem a skvělou psycho hudbou (a.k.a Psycho 60'), k tomu pěkně ostrá retro černobílá barva, to vše naznačovalo něco ve smyslu, že určitě se nudit nebudete..A nuda nebyla i přes trochu vlažný začátek s pomalým rozjezdem, kde se jasně dalo vytušit, co bude nejspíš následovat. Celý film měl de facto velice jednoduchý děj, celé se to odehrávalo jen na jednom místě na nějakém odlehlém vrakovišti s okolní přírodou, to vše původně mezi pěti osobami, které zde odstavily svůj vůz kvůli poruše, jak ale postupně plynul čas, tak osob ubývalo..Hlavní vinu na tom všem měl samozřejmě náhlý příchod (kdy jste viděli zprvu jen záběr na revolver) vyšinutého, sadistického psychopata, jednoduše dementa - tento výraz jsem musel použít. On tak skutečně vypadal, když se řehtal, musel jsem se smát, bohužel, i já, k tomu ta kolébavá chůze kripla, no, prostě síla, tvůrci nemohli vybrat lépe..V noci na procházce bych ho rozhodně potkat nechtěl, předem bych věděl že můj osud je zpečetěn. Jeho partnerkou mu zde byla opět poněkud prostoduchá slečna, jménem Judy (společně si zahráli už ve filmu Eegah 1962), která snad za celý film ani jednou nepromluvila, jen se smála, s nálepkou straky - co viděla, to ukradla. Pár se skvěle doplňoval zejména při taneční scéně, ale vy jste i nadále nevěděli, díky jejich nevypočítatelnosti co udělá...Nebezpečí z obou přímo sršelo, blázen je vždycky nebezpečný, a to i neozbrojený..Bylo to o tom kdo s koho, bylo to dlouhé čekání na chybu, pořád se však něco dělo a adrenalin v těle přibýval a film čím dál tím víc s každou další scénou bral na obrátkách..Dva záporáci - opět mladý pár Ed+Doris, dva negativní hrdinové Charlie a Judy, mezitím scéna s policajty, ale to byla jen malá vsuvka, a teď kdo s koho...jedni byli ozbrojeni, druzí měli jen holé ruce ale zas používali mozek.....? Slabší povahy film může vyděsit, a to byl asi účel Hallova nevídaného herectví. Byl to jeho film, jeho životní role, po které jeho otec Hall sr., díky němuž se nejspíš dostal i k filmu, na něj mohl být pyšný. Jeho emoce zejména v jedné nejmenované scéně ke konci filmu byly hodně skutečné.. Atmosféra strachu a všudepřítomného teroru, šílenství, skvělý výkon v hlavní roli, perfektní hudba a skutečně napínavý závěr společně s nečekanými zvraty a obraty..To jsou celkem 4*. Samotný film The Sadist, byl prý inspirován skutečnými zločiny s velkou řadou mrtvol, které se odehrály v 50. letech minulého století pod taktovkou dvacetiletého Charlese Starkweathera a jeho čtrnáctileté družky Caril Ann Fugate. Podobné filmy : Hitcher, Duel, Zapadákov, Takový normální zabijáci, Starkweather, Hitch Hike, Frighteners, Murder in the Heartland atd. () (méně) (více)

Flipnic

Když vezmu v potaz rok vzniku, jedná se o naprostou pecku. Navíc nechápu, že jsem se o filmu nikdy nikde nedočetl ... Nejedná se totiž o nějaký "Béčkový grindhouse" se špatnými herci, střihem, kamerou či tak nějak. Tohle je sice čistý exploitation, jeden z nejstarších, které jsem viděl, ale jedná se o naprosto perfektní, seriozní a hlavně úžasně natočený film. Postava hlavního záporáka je naprosto neuvěřitelně dokonale zahraná, je to opravdu naprosté vymaštěné sadistické pako, které se ale jen nevyžívá v týrání třech náhodných cestujících někde na vrakovišti, ale dokáže divákovi, že bez mrknutí oka odstřelí (zabije) kohokoliv se mu zlíbí. Film je neuvěřitelně napínavý a hlavní postavy nemají v podstatě od začátku žádnou šanci, je to naprostý psychický teror. Divák až do samotného konce skutečně vůbec netuší, kdo film vlastně přežije. Opravdu tohle je skvost ve svém žánru, navíc na rok výroby to prostě nemá konkurenci. Tohle by se mělo zremakovat!! Film, který nikdo nezná a neviděl a přitom by skýtal dnes tolik možností!! Opravdu výborné, i když černobílé, skvěle natočené, spousta klasických klišé, docela těžké psycho od začátku do konce, příznivcům žánru vřele doporučuju!!! ()

Bloody13

Vyhypován zde nesmírně nadšenými ohlasy jsem se i já chtěl blíže seznámit se sadistou Charliem a jeho družkou Judy, kteří uprostřed americké pustiny terorizují pár ústředních hrdinů. Záporák mě však svými kousky tolik neohromil jako zdejší kolegy, jeho mimika retardovaného šílence mě buďto rozesmívala, nebo extrémně srala. Ale natočené je to vážně dobře. Na to, že se většina stopáže odehrávala na 60 metrech čtverečních, tak hudba a zádumčivé pohledy zúčastněných vyčarovaly slušné dusno. A nemohl za to jenom ten horký letní žár. Posledních 15 minut se z pouhých náznaků zvrhne v klasickou naháněčku, kde se už tak nízký počet postav konečně redukuje na minimum. ()

Rogue

Jsem rozpolcená... místy absolutně boží (nepředvídatelnost, zacházení s postavami, žádní hrdinové, kamera, boží kompozice) a místy jak z éry němého filmu (herecké výkony, statické detaily na obličej, vyrychlené běhání z třicátých let). Za dokonalou scénu s pitím coly (ten záběr zboku je zcela parádní) a vykukování zpoza zídky jak od Carpentera se nakonec přikláním k lehkému nadšení. ()

pepo

Necakane (skoro) super. Drsny, kruty a temny thriller odohravajici sa na jednom mieste. Cas to sice uz trochu otupil, ale vo vrcholnych momentoch je to stale mrazive. Skoda za pri zaverecnom zuctovani dostava logika hrdinov az prilis na frak (alebo vazne by sa niekto pred utocnikom so zbranou skryval za priesvitny plot?). Vtedajsi divaci museli byt z toho uplne v soku. 8/10 ()

darkrobyk

Ach, ten venkov! Čerstvý vzduch, příroda, milí starousedlíci, pohoda. To si dozajista mysleli dva učitelé a jedna učitelka, když se vydali společně na sportovní zápas. Jenže zdání klame! Opuštěná čerpací stanice s vrakovištěm se jeví jako místo spásy, když se v autě rozbije čerpadlo. Jakmile se trojice snaží opravit auto sama, respektive učitel Ed, objeví se vyšinutý zabiják Charlie se svojí družkou Judy. Ta nezabíjí, jen se přihlouple směje a krade jako straka. Charlie drží pistolí trojici v šachu a nutí Eda, aby opravil auto, s nímž pak hodlá s Judy odjet. Jenže jak jde čas, magor se nudí, a tak se pustí pistole do práce. Možná pro současného akčního diváka bude film pomalejší, mně ale ty delší záběry skvělé černobílé kamery doprovázené tísnivou hudbou příjemně napínaly. Hlavní postavy marně přemýšlejí, jak se ze zoufalé situace dostat. Směrem k závěru děj graduje a vůbec není jisté, kdo přežije. Vlastně jsem se smiřoval s tím, že přežít, respektive zemřít může kdokoliv. „Ááá!" „To je jen hadí kůže. Tady jich žije spousta..." ()

pornogrind

The Sadist = černobílá exploitation jízda. Psycho teror o pěti lidech. Arch Hall Jr. se role psychouše zhostil velice dobře. Ale na krále záporáků, kterým je pro mě v exploitation žánru David Hess ani zdaleka nemá. ()

arie

Archetypálna exploatačná snímka s hutnou aurou béčkovosti, ktorej interesantnosť predstavuje hneď niekoľko atribútov, odlišujúcich sa od podobne poňatých filmov, vzniknutých o jednu až dve dekády neskôr. Film vo svojom minimalizme – badateľný nízky rozpočet, prakticky len päť relevantných postáv, lokalizačné ohraničenie, ktoré je redukované temer počas celej minutáže na opustenú benzínovú pumpu a priľahlé vrakovisko, kulminuje do atmosféricky mimoriadne silného psychického teroru. Obeťou útoku nie je partia študentov, ale traja učitelia, titulný antagonista je pamätihodný buran s výraznou mimikou. Postavy sú príjemne kontrastné, stret inteligencie, čistoty, meštianstva s ohyzdnou, rurálnou dvojicou negramotných milencov. Časové ohraničenie je determinované sálajúcim slnkom, nočná scéna absentuje úplne, synergia s prašnými exteriérmi a finálnym využitým strelných zbraní evokuje ďalší relevantný klasický americký žáner, western. Sadista je ideálnou nočnou zábavou, materiálom, pre záujemcov o rozšírenie žánrových vedomostí, filmom, ktorým si svoj celovečerný debut odbil budúci slávny oscarový kameraman, maďarský rodák Vilmos Zsigmond. ()

Campbell

Překvapivě opravdu povedené. Syrové drama o bitvě mezi šílencem a nevinnýma. Nečekal jsem že někdy řeknu že Arch Hall hrál opravdu dobře, v Eegahovy jsem z něj nemohl protože to bylo vážně strašné a o Wild guitars nemluvím a najednou čumím on tu hraje opravdu parádně, upocený slizský hovado který se s nikým nesere. Další věc která se mi líbila byla to že ti nevinní měly kolikrát šanci ale vždy se něco pokazilo(třeba když vrah neměl náboje a musel přebít). Původně jsem nevěděl že se film odehrává na jednom místě a tak jsem měl trošku obavy, ale ty nakonec opadly. Opravdu parádní záležitost. ()

Flego

Ak zostanete stáť s autom kdesi na vrakovisku v prdelkove na konci sveta a natrafíte tam na dvojicu vyšinutých psychopatov, nudiť sa nebudete. Jednoduchý príbeh s pár hercami a malým rozpočtom neznie príliš vábne, ale rozohraná hra vtiahne každého do deja a to je dôkaz, že i malý neznámy film sa môže stať veľkým. ()

jonyyy

Tenhle film dělají hlavně dvě věci - syrová, nápaditá, ale hlavně strašně jednoduchá kamera a herecký výkon hlavního záporáka, kterému jsem jeho roli fakt žral do posledního gesta. 70 % ()

SOLOM.

Já prostě miluju staré filmy a tohle je další z řady, které si okamžitě dávám mezi moje oblíbené. Je to sice místy trošku zdlouhavé a najdou se zde i hluchá místa, ale jinak nám režisér Landis naservíroval velmi dobrou psycho – brutální a především excelentně zahranou podívanou. Tyhle nekompromisní kousky mají u mne vždy zelenou, zvláště když se pro ně stávají inspirací skuteční sérioví vrazi, o kterých taky rád píšu články. V tomto případě Charles Starkweather a Caril Ann Fugate. Hlavní prim tu hraje hutná atmosféra (kterou se tvůrcům místy podařilo vytvořit), pocit beznaděje, šílenost v očích obou psychopatů a především bravurní herecký výkon Arche Halla Juniora, který byl jindy mnohými kritizován a podceňován jako slabý herec. Tady však podal svůj životní výkon. Kvalita stojí především na jeho grimasách a šíleném bezcitném pohledu. Podobnému parchantovi bych se do rukou dostat nechtěl ani omylem. Ani zbytek osazenstva si však nevedl špatně. Zvláště pak dvojice dam. Helen Hovey byla docela pěkná ženská, ze začátku mi sice její postava lezla lehce na nervy, ale postupem času jsem jí i fandil. To Marilyn Manning ztvárnila šílenou a dosti jednoduchou dívku rovněž slušně. Hm a ten její sexy taneček u auta… The Sadist – potažmo James Landis dokázal z toho minima vymáčknout maximum. Příběh odehrávající se jen na pár metrech čtverečních dokázal skvěle vygradovat do extrému a ani na to nepotřeboval bůhvíjak velký rozpočet. 70% ()

ancientone

Zvláštny prípad, kedy naozaj silný koncept, drsný thriller dodržiavajúci jednotu miesta, času a deja (odohrávajúci sa v kvázi reálnom čase), dopláca na limity vlastnej exploatačnej dramaturgie a logických lapsov, no zároveň ťaží zo svojich produkčných limitov surovú naturalistickú atmosféru a dusný, zaprášený vizuál, ktorý bezmála pripomína americkú sociálnu fotografiu :-)). Landis prináša Exploitation/Grindhouse film s ambíciami stať sa hitchcockovským thrillerom zaseknutými niekde na 3/4ceste. Overall vcelku štýlový, zapamätateľný letný grindhouse a tak trochu southern gothic film (kde môžeme cítiť aj prvé tóny redneck/hillbilly klasík ála Texas Chain Saw Massacre, Hills Have Eyes, Deliverance...) s ozvenami westernu a crime príbehov v štýle Bonnie and Clyde, či Gun Crazy a Badlands, v kontexte prvej polovice 60-tych rokov vyniká. ()

Zeebonk

Po proprstění se tímto obstarožním skoroexploitationem jsem upadl do dlouhého introspektivního rozjímání a po zabzučení bzučáku se mi z pravého ucha vykutálel následující verdikt: Hranice mezi napětím a nudou je tenká jako lasička po pikniku v hydraulickém lisu. Vskutku. Samozřejmě může kdejaký světaznalý mudrlant namítnout, že je to naprostá sračka a že já jsem kus amatérského krávošuka, co ví úplné hovno, ale věc se má tak, že... Pointa je, že... Ta zasraná pointa je, že všechno je o diváckém očekávání a diváckých potřebách a mé divácké potřeby jsou daleko za povrchním připínákem... teda, chci říct napínákem z arizonského buranova, kde blažka neteče, děj se vleče jako můj lamfas po chodníku při ranní procházce a mé divácké libido tak zůstává ve zklamaném polopozoru. Neříkám, že tento snímek není zrovna pro tebe, milý čtenáři, ale já filmu požaduji cosi víc než hoďku a půl impotentního napínání s prachbídným skorovýstřikem na konci. ()

TaxiDriver

Nedoceněný exploitation, při jehož sledování si divák nejednou vzpomene na Tarantina (scéna se sodou, počítání zbylých kulek). Má to nejpřísnějšího záporáka a nejvíc napětím vyhypovaný dvacetiminutový konec. Na low budget to oplývá neuvěřitelnou kameru, za kterou stojí Vilmos Zsigmond, který si Sadistou odbyl svůj americký debut. ()

corpsy

90% užívateľov, mi tu prehovorilo z duše a je ťažké sa neopakovať. Arch Hall Jr. tu podal až oscarový výkon, keď zosobnil nekompromisného, mentálne nulového vražedného štváča, ktorému asistuje jeho nemenej podarená puťka. Príbehovo ide o klasickú exploatačnú béčkovinu, ale čo ho robí áčkovým, je popri skvelých hereckých výkonov vynikajúca kamera neskôr slávneho Vilmosa Zsigmonda ( BLŹSKE STRETNUTIA TRETIEHO DRUHU ), režisérska vymakanosť pri kompozícií záberov, čím sa vytvára na tento žáner až unikátna atmosféra. Snímok má síce niekoľko chybičiek, ale miera ponúkanej ´´zábavy´´ ich rozhodne zatieni. ()

Astaroth12

O tomto filme som sa dozvedel celkom náhodne a prekvapili ma reakcie hororových fanúšikov a tak som bol naň veľmi zvedavý.Mne hlavný zaporák zas tak strašne nepripadal,áno niekedy sa tváril ako keď ja mam hnačku a pred tým som jedol feferónky ale videl som aj oveľa hrôzostrašnejších ale tu nechcem povedať,že nebol presvedčivý.Herci zahrali veľmi dobre.Staré opustené vrakovisko a psychopat,ktorý hlavne psychicky ničí svoje obete,tak môžem povedať že atmosféra aj napätie je tu vo veľmi silných dávkach.Jedine čo môžem vytknúť je že film ma viacero nudných častí,ale kompenzuje si to psychickým terorom ale je to slabo vyvážené a mne to nestačilo.Ku konci sa to troška rozbehlo ale celkovo tu veľa vrážd nieje.Nevidím v tom problém ale ich prevedenie bolo z tých naj fadnejších. Ale musím uznať že kamera bola úžasná.Ale hlavne ma srala tá naivná piča. ()

kobejn

Ano, je to kvalitní exploatační flick, jak zde uvádějí ostatní a navíc je to i stále aktuální téma. Dostal sem se k tomu přes kameramana Williama Zsigmonda (v titulcích) a ač to bylo natočený na koleně s unkown herci, výsledek je stále koukatelný a aktuální - nadčasový. V brutalitě pak Sadistu překonalo o mnoho let později Eden Lake, ale Sadista zasel semena dlouho předtim a zasel je hodně dobře. Ačkoliv je na plakátu Sadista zhotoven barevně, film je black and white, takže vzniká dojem, že jde o nějaký art picture, ale to ani ne. Je to prostě zajímavý film. O mnoho let si Oliver Stone ze Sadisty zacitoval v U-Turn. Sadista - vydařený a nekompromisní dílo. A Arch Hall zpodobnil prototyp nebezpečnýho magora opravdu velmi působivě - skvělý výběr do této role. ()

K.I.N.G.

Ukazovat divákovi v šedesátých letech minulého století krvavé násilí bylo takřka zapovězené, ale psychicky ho týrat, to asi nikomu příliš nevadilo. Měl jsem nervy jak špagáty během sledování tohoto filmu, je to hodně krutá záležitost, ale stejně to není film, který bych ještě potřeboval vidět někdy znovu. Když to řeknu lehce debilně, tak se jedná zatím o nejstarší syrový film, který jsem viděl (představte si pod pojmem syrový cokoliv - drsný horor, nervydrásající thriller, splatter, exploitation,...). Je to na každý pád moc podařená záležitost na svou dobu, snad i velmi odvážná. Takové trošku lepší ***. ()