• Česko

Looper: Nájemný zabiják

Looper: Nájomný zabijak

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína, 2012, 114 min

Po úvodních dvaceti minutách jsem byl připraven na futuristickou variaci existenciálních krimi à la Samuraj. Johnson však režíruje s mnohem menší soustředěností než precizní Melville. Výsledek se sice nesype tak jako Bratři Bloomovi, jednotný styl film každopádně postrádá. Kromě naprosto seriózních a velice působivých prostřihů do zmechanizovaného života nájemného vraha (ač mi jaksi uniklo, proč nejsou nepohodlní posílání z budoucnosti rovnou v neživém stavu) dojde i na fraškovitě černý humor, nasládlou romantiku, brutální „rambo“ akci nebo lekce telekineze pro začátečníky (nemluvě o hodně westernovém závěrečném střetu na silnici). Hodně je nejen žánrů, hodně je také vypravěčů, mezi nimiž Johnson přepíná. Vyprávění se tím sice zajímavě rozvětvuje, ale k žádnému překvapivému „seběhnutí“ do jednoho bodu to nakonec nevede. Zohlednění více úhlů pohledu v zásadě jenom potvrzuje pravdivost mé oblíbené hlášky z Pravidel hry: Na světě je hrozné, že každý má své důvody. Obávám se, že snaha aplikovat na film Bordwellův model forking-path narace, s tím, že před sebou namísto dvou časových rovin máme dvě vzájemně se ovlivňující lidské mysli, by skončila ve slepé uličce (jakkoli rád bych si tuto domněnku nechal vyvrátit druhým zhlédnutím). Důležitější než časové paradoxy jsou pro Johnsona totiž morální dilemata, jež před postavami vyvstávají a jež také nás nutí k neustálému vyhodnocování situace z emocionálního hlediska. Komu patří budoucnost? Kudy vede hranice mezi promarněným a naplněným životem? Jaký máme nárok na to, činit rozhodnutí za druhé? Tady se opět hlásí ke slovu ona nehollywoodsky bezvýchodná osudovost, jenomže přebalená do okoukanějšího, rodinně-melodramatického hávu. Věřím, že kdyby Johnson zůstal u krátké metráže, jak byl původní plán, máme před sebou bombu, o které nadšeně tweetují geekové z celého známého internetového světa. I takhle ale jde o velmi nápaditý film, který akorát, poněkud v rozporu se svým dominantním sci-fi žánrem, dá víc na city než na rozum. 80%(8.10.2012)

Největší síla drsné futuristické brakovky je v tom, jak sebejistý dozvuk po sobě zanechá. Ještě dlouho po odchodu z kina mi běží hlavou, přemýšlím nad jednotlivými dějovými linkami a radost mi kazí hlavně to, že čím déle přemítám, tím víc logických nesrovnalostí a paradoxů se mi vrací. Díky dokonalému castingu s neústupným Willisem v čele je ale radost se na tenhle žánrový mix dívat. Sympaticky nekompromisní forma dává snadněji zapomenout na vypravěčské chyby. 70% a zaokrouhlení nahoru za nezpochybnitelnou odvahu Riana Johnsona.(24.10.2012)

Je to vydarená akčná sci-fi dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o nájomnom zabijakovi, looperovi, ktorý má za úlohu popravovať nepohodlných ľudí z budúcnosti, ktorí sú poslaní v čase späť na istú smrť, ale zároveň každý looper musí zabiť aj svoju staršiu verziu z budúcnosti, ktorá si žije ešte tridsať rokov príjemným životom za peniaze, ktoré si počas vražednej kariéry zarobili a potom z dôvodov odstránenia všetkých dôkazov musí byť odstránená, s čím sú všetci zmierení. Ale keď jeden z najlepších z nich nedokáže zabiť svoju staršiu verziu a tá utečie, ide po ňom celá organizácia a tak chce svoju chybu čo najskôr napraviť, lenže aj jeho staršia verzia má dôvod žiť a len tak sa nenechá. So spracovaním som dosť spokojný, rozhodne sa nejedná o nejaký klasický akčný sci-fi blockbuster, v ktorom ide len o efekty, toto je omnoho komornejšie ladené a to mi aj omnoho viac vyhovuje. Síce sa film nesie v pomalšom tempe a hlavne v strednej časti sa nájde aj viacero priemernejších situácií, ale pozerá sa na to veľmi dobre, dej je zaujímavý, výborne prepracovaný, riešenie viacerých situácií je originálne a nápadité, nájde sa tu plno výborných dialógov a síce kvôli tématike cestovania časom je viacero prvkov predvídateľných, ale aj tak je radosť sledovať na to, ako s viacerými výraznými prvkami z budúcnosti súvisia tie zo súčasnosti. Spokojný som aj so záverom. A veľkým plusom tohto filmu je tá nekompromisnosť, aká je v amerických filmoch prakticky nevídaná, skutočne si nespomínam na americký film, v ktorom hlavná postava zabíja aj nevinné deti a vrcholom filmu je pre mňa mimoriadne surovo pôsobiaca situácia s brutálnym mučením mladšej verzie, čo sa samozrejme prejavuje aj na tej staršej stratami jednotlivých častí tiel, niečo takéto by som v americkom filme nikdy nečakal. Čo sa týka akcie, tak v tomto filme o ňu prakticky vôbec nejde, väčšinou je len prirodzenou súčasťou deja, takže pár výstrelov a koniec a tak potom aj trochu zamrzí, že niektoré situácie zase pôsobia až príliš samoúčelne, hlavne vystrieľanie sídla organizácie, síce to vyzerá efektne, ale vôbec sa to sem nehodilo. Herecké obsadenie nie je zlé, ale považujem ho za hlavnú slabinu tohto filmu. Joseph Gordon-Levitt to síce zahral dobre, ale kvôli snahe vyzerať ako Willis mi skôr vadil, Bruce Willis mi sem vôbec nesadol, práve kvôli nemu film často prechádza k výraznej komercii, hlavne kvôli jeho zbytočnej preakčnenosti, takže aj keď mám oboch celkom rád, v tomto prípade by som toto hlavné duo uvítal vymeniť za nejakých málo známych hercov, čo by do tohto filmu sedelo viac, ale bavila ma Emily Blunt, Jeff Daniels a perfektný Pierce Gagnon, ktorý tu skvelo zahral jednu z najlepších detských postáv vôbec. Réžia a technická stránka sú vydarené, realisticky pôsobiaca vízia budúcnosti, zaujímavý vizuál, niekoľko výborných kamerových nápadov, tu nemám problém. Stále sa z toho dalo získať aj viac, hlavne by som ocenil ešte výraznejšie oddialenie od komercie, čo by tomuto filmu prospelo, ale aj tak som dosť spokojný, keby sa v podobnom duchu niesli všetky súčasné americké sci-fi filmy, bol by som len rád. 77%(6.11.2012)

Vidím především nevyužitý potenciál. Slabého režiséra, který nemá skutečné nápady a točí delší televizní pilot, takže se "zatím" neobtěžuje s gradací a profilováním postav (a těch pár slow-motion záběrů za nápady opravdu nepovažuju, stejně jako Levittovo brutálně nevhodné napodobování Willisova projevu za budování charakteru). Zdejší logika cestování časem mi navíc uniká. Kombinuje to časové paradoxy a vznik alternativních dimenzí podobně jako Návrat do budoucnosti, přičemž si ty dvě teorie logicky odporují. Jenže tenhle film očividně míří jinam než k pobavení s vypnutým mozkem. (Pokud Willis pochází z jiné budoucnosti, což pochází, je nesmyslné, aby v té současné vytvořil paradox, který ho už ovlivnil.) Nakonec jen mírně nadprůměr a film, na který se brzo zapomene. A mě to hodně mrzí. Sci-fi ekvivalent Lawless, jen méně urážející nenápaditostí a schematičností.(8.10.2012)

• FlyBoy

"12 opíc" sa stretáva s junior verziou "Kroniky" a na silu zrkadleným odkazom "Terminátora". V podstate sa jedná o zlý vtip na adresu (aj prítomnú fúziu) uvedených titulov z ktorých si Johnson berie len overené sentencie o bytostných dilemách/nadprirodzených hrozbách/morálnych kódexoch, a kvôli nerozpracovanej/protichodnej fabuli, nefunkčnej/čajovej rom. línií a záhadne hybridnému vyplneniu syžetu, nádejný koncept nepochopiteľne umrtvuje. Aby údajne chytré sci-fíčko stálo iba na odhodlanom prológu a pár nápaditých zábleskoch mi príde nedostatočné, potenciál mrhajúce. A Levitt? Ako nepostrádateľná, lapidárne využitá súčasť Cobbovského týmu alebo 500 dní, po uši zaláskovaný bonbón v hipsterskej romanci - určite áno, ale ako primárny objekt (predpokladaného) záujmu, spasiteľ žánrového sveta - určite nie. Inak "Looper" má 2 hodiny a jeho posolstvo - byť stále platné - ani trochu neprevyšuje prozaické poučenie 20 minútovej epizódy "Future self and me" z dielne South Parku a to je veru, udivujúce. Alebo nie?(26.2.2013)

• - Scéna, kde mladý Joe (Joseph Gordon-Levitt) spadne na požiarnom schodisku, sa natáčala v deň hercových 30. narodenín. (harryy)

• - Na filme sa podieľal aj Shane Carruth, pre ktorého to nie je prvá skúsenosť s témou o cestovaní časom, totižto stojí za snímkou Primer (2004). (ambron)

• - Podle režiséra měl být tento projekt původně krátkometrážní. Celovečerní film vznikl až díky potřebě dovysvětlit některé části scénáře. (Jeremy.jk)