• Česko

Looper: Nájomný zabijak

• Nizozemsko

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína, 2012, 114 min

Jsem skalní zastánce teorie, že scifi by se mělo podporovat alespoň symbolicky, proto se povznesu nad malicherné výtky, že to byla píčovina, že tam Bruce hrál jako dřevo, že jsem se nudil jako v poslední době jen při sledování záznamu z Mistrovství Východního Slovenska v látání fuseklí, že byl hlavní hrdina nesympatický buzík a ostatní vypatlaný debilové, a dám tři. Uff(16.12.2012)

Veľmi originálne akčné sci-fi s kvalitným hereckým obsadením. Joseph Gordon-Levitt, ktorý sa tu na seba vôbec nepodobal, aj Bruce Willis predviedli dobré výkony. Prvá hodina je výborná, akčné scény sa podarili. Neskôr však začne tempo upadať a tá romantická línia so ženou a jej malým Kevinom mi pokazila skoro celý dojem. Pokiaľ ide o cestovanie v čase, často som bol z toho zmätený. Mám pocit, že viacero vecí bolo nedomyslených, napríklad na taký časový paradox v závere asi nikto nepomyslel. Čakal som trochu viac, takže sú to len slabé 4 hviezdičky. „This time travel crap just fries your brain like an egg.“(6.10.2012)

Nikdy bych si nemyslel, že něco takového napíšu, ale bavil jsem se nejlíp, dokud se na scéně neobjevil Bruce Willis. Za celý film mě nepřestala bavit podobnost obou Joeů a pořád jsem řešil na kolik je to zásluha maskérů, případně CGI a na kolik jsou si oba herci ve skutečnosti podobní. Další věc, kterou jsem převracel v hlavě, zatímco na plátně ubíhal ne zrovna nejzajímavější děj v dějinách sci-fi, bylo to, jak se scénáristi vypořádávají s onou neporazitelnou bestií, tj. paradoxem cestování v čase - na konci jsem musel uznat, že ne nejhůře, přičemž vůbec nejlepší mi přišel nápad odstranění problému budoucího Loopera skrz jeho současné já. To, že ve světě, kde existuje technologie cestování časem se mafiáni neumí zbavovat těl jinak, než vykonstruováním problematického popravčího aparátu v minulosti už holt musí člověk přijmout jako dějovou premisu a nehrát si na chytráka, který by těla obětí posílal o pár miliard let dál. Kromě příjemného Levitta je třeba vyseknout poklonu Emily Blunt, která tady dokazuje, že není jen rozkošná britská holka od vedle z romantických komedií, ale umí s přehledem prodat drsnou americkou chasnici, s přízvukem, dobře skrývanou křehkostí a nejistotou, prostě se vším všudy. Proč tedy jen (lehce nad)průměrné hodnocení? Neodnesl jsem si z toho nic výjimečného, tuším. 60%(6.3.2013)

Čekal jsem jinačí nářez.... Johnson měl k dispozici zajímavé ingredience, od námětu až po duo Levitt-Blunt, nicméně výsledek je poněkud mdlý. Předkládání hlavní dějové linie není plynulé a divák si toho až nebezpečně často všímá. Osobně bych snad radši, kdyby byl Looper sebeparodující béčko, než tohle vystajlované NIC, protože když z kina odcházíte s takovým tím "nijakým" pocitem, mluví to za vše - 60%.(11.10.2012)

S časem je vždycky zábava, řekl si Johnson a servíruje nám něco na způsob jižanských, méně divných 12 opic. A i když jsem měl s pochopením některých časových kejklí trochu problémy a nejsem si jistý, jestli neměl stejné problémy i Rian, zbytek klapal jak měl. Johnson totiž jinak podává krásně vidlácké sci-fi s malinkatým přesahem do našeho světa (děti, ach ty děti) s několika vytříbenými dialogy, Brucem Willisem v nejlepší formě a nebýt toho závěru a zmalovaného Levitta (nemůžu si pomoct :) šel bych i na pět. Závěr mi ovšem nedopřál takové zadostiučinění jaké měl, ať už po stránce emocionální nebo dramatické či dokonce vyprávěcí - u filmu tohoto typu čekám nějakou lepší pointu - tu si ovšem tvůrci asi vyčerpali v průběhu, kdy s dějem dělali různé zatáčky a odbočky. Ale to jen takové malé povzdechnutí od odchovance Butterfly Effect apod. Emily Blunt je čím dál sympatičtější, postavy většinou měli životnost a uběhlo to jako voda. Johnson se neztratil ani po traileru jasně viditelné řemeslné stránce a audiovizuál je tak syrový, jak jen může být. Celkově tedy 4 a určitě jsem zvědavý na další projekty(24.12.2012)

• - Pro Noaha Segana (Kid Blue) jde již o třetí spolupráci jak s Rianem Johnsonem, tak i Josephem Gordonem-Levittem (Joe). Spolupracovali již na filmech Zmizení (2005) a Bratři Bloomovi (2009). (TheDude)

• - Řádku čísel 07153902935, která se objevuje na plakátech, je možné zapsat do prohlížeče ve formátu www.07153902935.com, čímž je možné dostat se na speciální virální stránku filmu. (movieband)

• - O hudební doprovod se znovu postaral bratranec režiséra Nathan Johnson, který nahradil většinu nástrojů skutečnými zvuky, které nahrál v místě natáčení - v New Orleans. Ve filmu tedy můžete slyšet nadesignované mikrovlnky, dveře od aut, popelnice, kovové trubky, větráky nebo běžecké pásy. (Brousitch)