• Česko

Looper: Nájemný zabiják

Looper: Nájomný zabijak

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína, 2012, 114 min

Poměrně svěží a neortodoxní. Samozřejmě hodnoceno v rámci popu. Nebudu psát o logických botách, časem jsem zatím necestoval, ale selektivní paměť je holt svině i v tomhle snímku. Kolem a kolem obrovský překvapení, kdy nájezd na klišé pravidelně střídá poměrně nečekaný a někdy dokonce lahodně nekorektní (!) kotrmelec. Takový Twelve Repo Men Effect, řekl bych.(23.4.2013)

• Kaka

Složité, dějově nepřehledné a značně nevybroušené. Režisér ani nepochopil základní věc, že pokud je scifi s nízkým rozpočtem, nemůže si příliš dovolit zobrazovat panoramatické celky ala záběry na město, či dopravu. Protože pokud v roce 2044 se na silnici prohání Toyota Yaris atd. tak to asi není úplně v pořádku. Potěší snad jen menší role Emily Blunt a výborně stylizovaný Gordon-Levitt který kromě vzhledu "mladého Willise" pochytil perfektně i obličejovou mimiku a cedí skvělé pohledy a hlášky přesně tím "za mlada" stylem kterým má a funguje to skvěle. Nadčasový film určitě ne, kvalitní rovněž moc ne, spíš neobvyklý. Dejme tomu. To nestačí.(20.1.2013)

Je to vydarená akčná sci-fi dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o nájomnom zabijakovi, looperovi, ktorý má za úlohu popravovať nepohodlných ľudí z budúcnosti, ktorí sú poslaní v čase späť na istú smrť, ale zároveň každý looper musí zabiť aj svoju staršiu verziu z budúcnosti, ktorá si žije ešte tridsať rokov príjemným životom za peniaze, ktoré si počas vražednej kariéry zarobili a potom z dôvodov odstránenia všetkých dôkazov musí byť odstránená, s čím sú všetci zmierení. Ale keď jeden z najlepších z nich nedokáže zabiť svoju staršiu verziu a tá utečie, ide po ňom celá organizácia a tak chce svoju chybu čo najskôr napraviť, lenže aj jeho staršia verzia má dôvod žiť a len tak sa nenechá. So spracovaním som dosť spokojný, rozhodne sa nejedná o nejaký klasický akčný sci-fi blockbuster, v ktorom ide len o efekty, toto je omnoho komornejšie ladené a to mi aj omnoho viac vyhovuje. Síce sa film nesie v pomalšom tempe a hlavne v strednej časti sa nájde aj viacero priemernejších situácií, ale pozerá sa na to veľmi dobre, dej je zaujímavý, výborne prepracovaný, riešenie viacerých situácií je originálne a nápadité, nájde sa tu plno výborných dialógov a síce kvôli tématike cestovania časom je viacero prvkov predvídateľných, ale aj tak je radosť sledovať na to, ako s viacerými výraznými prvkami z budúcnosti súvisia tie zo súčasnosti. Spokojný som aj so záverom. A veľkým plusom tohto filmu je tá nekompromisnosť, aká je v amerických filmoch prakticky nevídaná, skutočne si nespomínam na americký film, v ktorom hlavná postava zabíja aj nevinné deti a vrcholom filmu je pre mňa mimoriadne surovo pôsobiaca situácia s brutálnym mučením mladšej verzie, čo sa samozrejme prejavuje aj na tej staršej stratami jednotlivých častí tiel, niečo takéto by som v americkom filme nikdy nečakal. Čo sa týka akcie, tak v tomto filme o ňu prakticky vôbec nejde, väčšinou je len prirodzenou súčasťou deja, takže pár výstrelov a koniec a tak potom aj trochu zamrzí, že niektoré situácie zase pôsobia až príliš samoúčelne, hlavne vystrieľanie sídla organizácie, síce to vyzerá efektne, ale vôbec sa to sem nehodilo. Herecké obsadenie nie je zlé, ale považujem ho za hlavnú slabinu tohto filmu. Joseph Gordon-Levitt to síce zahral dobre, ale kvôli snahe vyzerať ako Willis mi skôr vadil, Bruce Willis mi sem vôbec nesadol, práve kvôli nemu film často prechádza k výraznej komercii, hlavne kvôli jeho zbytočnej preakčnenosti, takže aj keď mám oboch celkom rád, v tomto prípade by som toto hlavné duo uvítal vymeniť za nejakých málo známych hercov, čo by do tohto filmu sedelo viac, ale bavila ma Emily Blunt, Jeff Daniels a perfektný Pierce Gagnon, ktorý tu skvelo zahral jednu z najlepších detských postáv vôbec. Réžia a technická stránka sú vydarené, realisticky pôsobiaca vízia budúcnosti, zaujímavý vizuál, niekoľko výborných kamerových nápadov, tu nemám problém. Stále sa z toho dalo získať aj viac, hlavne by som ocenil ešte výraznejšie oddialenie od komercie, čo by tomuto filmu prospelo, ale aj tak som dosť spokojný, keby sa v podobnom duchu niesli všetky súčasné americké sci-fi filmy, bol by som len rád. 77%(6.11.2012)

Po skvělém rozjezdu jako by se R.J. zamotal ve své na první pohled dobře vymyšlené vlastní >logice< příběhu a po pár zbytečných odbočkách (zabití dalších dvou chlapečků atd.) nakonec zcela popřel celou pracně vybudovanou pointu, protože když se nakonec mladý looper na tom poli rozhodl zastřelit, nemohl se tedy předtím vrátit z budoucnosti a příběh by se nikdy nemohl stát, že... Ale co tady igitátor bude zase dělat chytrého, celé se to ovšem d.m.s.n. dalo uzavřít a vysvětlit daleko elegantněji a inteligentněji... (nebudu tady nikomu zadarmo radit pro případný remake...;-) ...a mě osobně tedy ten zbytečně pitomý a lacině slzopudně podbízivý moralistní závěr docela naštval. Tři hvězdy tedy za tu dopackanost a povzdechnutí, proč musí sebelepší nápad nakonec býti popkulturně podělán. Ani se neptám... - - - - - (Poprvé viděno 17.4.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 13635., komentář zde jako tisícípadesátýšestý - 17.4.2013)(17.4.2013)

VŠECHNO SE JEDNOU VRÁTÍ..... /// Béčko. Po úvodní cca 20 minutový extázi následoval celkem hustej absťák. Já se tak snažil. Fakt! Bohužel nudnej střed mě dokonale ukolíbal (houpy hou, houpy hou), až jsem si málem hubu rozerval. Tím s to kurva zabil! A né nesmyslama, jako že nikdo není schopnej trefit cíl na pár metrů, nebo že - čistě teoreticky taky vás zajímalo proč…. NE, to mě nesere. Jsem schopnej přistoupit na blbou hru, která baví. Zvlášť, když mix Terminátora a jinejch kousků (který mám rád) je příběhově sympatickej a zábavnej v akci. A tak jestli máte rádi cestování sem a tam (no spíš sem než tam…) časem, nebo čekáte, jestli Willis ještě zavadí o zajímavou roli, obrňte se proti hrůznosti v detailech, připravte na kolísavý tempo a třeba to na rozdíl vode mě dáte i dvakrát. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímám se o budoucnost. Chtěl bych vědět, jestli v roce 2044... 2.) Když mám strach, tak vybouchnu. 3.) Thx za titule ,,Sagittario“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(14.12.2012)

• - La Belle Aurore je tiež klub vo filme Casablanca (1942). (harryy)

• - Joseph Gordon-Levitt trávil v maskérně každý den 3 hodiny, aby se "stal Brucem Willisem". Pro lepší shodu vizáže obou herců musely být upraveny rty, nos i barva očí. Tím ale připrava na roli pro Josepha neskončila. Willise se pokoušel napodobit i hlasově, a tak v rámci přípravy na svou úlohu poslouchal audionahrávky ze starší Willisových filmů, zejména pak ze snímku Sin City - Město hříchu (2005). (oje)

• - Ve 37. minutě, poté co starý Joe (Bruce Willis) omráčí mladšího Joea (Joseph Gordon-Levitt), odejde aniž by si vzal jeho zbraň. V následující scéně ji však má. (Gypaetus)