• Česko

Looper: Nájemný zabiják

Looper: Nájomný zabijak

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína, 2012, 114 min

Musím se přiznat, že mne zaujala likvidace budoucího odpadu formou vraždy v minulosti. Když se však začala uzavírat smyčka hrdinova života, tak jsem si uvědomil, že bych sám sebe určitě také přelstil. Samozřejmě pokud bych si mohl vybrat, tak bych chtěl být JÁ po třicetiletém vegetu a ne JÁ, které se na něj teprve chystá. Přiznám se, že se mi to dost líbilo a snímek hodnotím s vědomím, že informace o čtyřrozměrném časoprostoru považuji za příliš teoretickou záležitost na to, abych tady plácal moudra o tom, co možné je a co není.(13.3.2013)

Je to vydarená akčná sci-fi dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o nájomnom zabijakovi, looperovi, ktorý má za úlohu popravovať nepohodlných ľudí z budúcnosti, ktorí sú poslaní v čase späť na istú smrť, ale zároveň každý looper musí zabiť aj svoju staršiu verziu z budúcnosti, ktorá si žije ešte tridsať rokov príjemným životom za peniaze, ktoré si počas vražednej kariéry zarobili a potom z dôvodov odstránenia všetkých dôkazov musí byť odstránená, s čím sú všetci zmierení. Ale keď jeden z najlepších z nich nedokáže zabiť svoju staršiu verziu a tá utečie, ide po ňom celá organizácia a tak chce svoju chybu čo najskôr napraviť, lenže aj jeho staršia verzia má dôvod žiť a len tak sa nenechá. So spracovaním som dosť spokojný, rozhodne sa nejedná o nejaký klasický akčný sci-fi blockbuster, v ktorom ide len o efekty, toto je omnoho komornejšie ladené a to mi aj omnoho viac vyhovuje. Síce sa film nesie v pomalšom tempe a hlavne v strednej časti sa nájde aj viacero priemernejších situácií, ale pozerá sa na to veľmi dobre, dej je zaujímavý, výborne prepracovaný, riešenie viacerých situácií je originálne a nápadité, nájde sa tu plno výborných dialógov a síce kvôli tématike cestovania časom je viacero prvkov predvídateľných, ale aj tak je radosť sledovať na to, ako s viacerými výraznými prvkami z budúcnosti súvisia tie zo súčasnosti. Spokojný som aj so záverom. A veľkým plusom tohto filmu je tá nekompromisnosť, aká je v amerických filmoch prakticky nevídaná, skutočne si nespomínam na americký film, v ktorom hlavná postava zabíja aj nevinné deti a vrcholom filmu je pre mňa mimoriadne surovo pôsobiaca situácia s brutálnym mučením mladšej verzie, čo sa samozrejme prejavuje aj na tej staršej stratami jednotlivých častí tiel, niečo takéto by som v americkom filme nikdy nečakal. Čo sa týka akcie, tak v tomto filme o ňu prakticky vôbec nejde, väčšinou je len prirodzenou súčasťou deja, takže pár výstrelov a koniec a tak potom aj trochu zamrzí, že niektoré situácie zase pôsobia až príliš samoúčelne, hlavne vystrieľanie sídla organizácie, síce to vyzerá efektne, ale vôbec sa to sem nehodilo. Herecké obsadenie nie je zlé, ale považujem ho za hlavnú slabinu tohto filmu. Joseph Gordon-Levitt to síce zahral dobre, ale kvôli snahe vyzerať ako Willis mi skôr vadil, Bruce Willis mi sem vôbec nesadol, práve kvôli nemu film často prechádza k výraznej komercii, hlavne kvôli jeho zbytočnej preakčnenosti, takže aj keď mám oboch celkom rád, v tomto prípade by som toto hlavné duo uvítal vymeniť za nejakých málo známych hercov, čo by do tohto filmu sedelo viac, ale bavila ma Emily Blunt, Jeff Daniels a perfektný Pierce Gagnon, ktorý tu skvelo zahral jednu z najlepších detských postáv vôbec. Réžia a technická stránka sú vydarené, realisticky pôsobiaca vízia budúcnosti, zaujímavý vizuál, niekoľko výborných kamerových nápadov, tu nemám problém. Stále sa z toho dalo získať aj viac, hlavne by som ocenil ešte výraznejšie oddialenie od komercie, čo by tomuto filmu prospelo, ale aj tak som dosť spokojný, keby sa v podobnom duchu niesli všetky súčasné americké sci-fi filmy, bol by som len rád. 77%(6.11.2012)

Film, který zákonitě zklame každého, kdo čekal nový Počátek. Důležitější než cestování časem a sci-fi propriety je totiž osudový příběh jedné utahující se smyčky, ze které se hrdina hrozně moc chce vymanit (hodně mi to celé v dobrém slova smyslu připomínalo Carlitovu cestu). Motivace jednotlivých postav, to je oč tu běží. Díky dobře rozehraným kartám divák netuší, komu vlastně fandit, protože všichni hlavní aktéři mají dobrý důvod, proč by zrovna jejich budoucnost měla být ta důležitá. Mile oldschoolové, nekompromisní a hlavně sympaticky dramaticky prokreslené (Willisova "volba", jak situaci řešit, je opravdu silné kafe). Tichá pecka, která to nebude mít u diváků vůbec lehké, neboť není zdaleka tak vděčná, jak by člověk od filmu se zabijáky a cestování v čase očekával. O to silnější ale dokáže nabídnout zážitek. Pevných 90%. Více zde.(9.10.2012)

Vidím především nevyužitý potenciál. Slabého režiséra, který nemá skutečné nápady a točí delší televizní pilot, takže se "zatím" neobtěžuje s gradací a profilováním postav (a těch pár slow-motion záběrů za nápady opravdu nepovažuju, stejně jako Levittovo brutálně nevhodné napodobování Willisova projevu za budování charakteru). Zdejší logika cestování časem mi navíc uniká. Kombinuje to časové paradoxy a vznik alternativních dimenzí podobně jako Návrat do budoucnosti, přičemž si ty dvě teorie logicky odporují. Jenže tenhle film očividně míří jinam než k pobavení s vypnutým mozkem. (Pokud Willis pochází z jiné budoucnosti, což pochází, je nesmyslné, aby v té současné vytvořil paradox, který ho už ovlivnil.) Nakonec jen mírně nadprůměr a film, na který se brzo zapomene. A mě to hodně mrzí. Sci-fi ekvivalent Lawless, jen méně urážející nenápaditostí a schematičností.(8.10.2012)

Zklamání, kterému vévodí příšerně upravený a mdle hrající Gordon-Levitt. [Kino](9.10.2012)

• - Joseph Gordon-Levitt trávil v maskérně každý den 3 hodiny, aby se "stal Brucem Willisem". Pro lepší shodu vizáže obou herců musely být upraveny rty, nos i barva očí. Tím ale připrava na roli pro Josepha neskončila. Willise se pokoušel napodobit i hlasově, a tak v rámci přípravy na svou úlohu poslouchal audionahrávky ze starší Willisových filmů, zejména pak ze snímku Sin City - Město hříchu (2005). (oje)

• - Joseph Gordon-Levitt (mladý Joe) a Bruce Willis (starý Joe) si pravděpodobně neurčili, zda bude jejich postava levák či pravák, takže Willis střílí ze zbraně levou rukou a Gordon-Levitt naopak pravou rukou. (Kroeger055)

• - O hudební doprovod se znovu postaral bratranec režiséra Nathan Johnson, který nahradil většinu nástrojů skutečnými zvuky, které nahrál v místě natáčení - v New Orleans. Ve filmu tedy můžete slyšet nadesignované mikrovlnky, dveře od aut, popelnice, kovové trubky, větráky nebo běžecké pásy. (Brousitch)