• Indie

Scénografie:

Sunil Babu

Kostýmy:

Arjun Bhasin

Dobrý je to. Z Mementa si Ghajini opravdu půjčuje jen Sanjayovy potíže s pamětí a s těmi se navíc vlastně vůbec nepracuje a film by se obešel i bez toho. V současnosti se odehrává hrdinova přímočará a krvavá cesta za pomstou, ve flashbacích sledujeme jeho romantické sbližování s Kalpanou. A obojí se dá přes mezery v logice a nezanedbatelnou redundanci v pohodě sledovat, i díky pěkné kameře, solidní práci režiséra a v neposlední řadě tradičně dobrému výkonu Aamira Khana, který se může v minutě změnit z romantického snílka na vraždícího ďábla a slupnete mu to i s navijákem. Rvačky v sobě mají stopu tamilské fyzičnosti a vtipnými jsem je tedy neshledal, jakkoli mlátí do očí jejich dodatečné zrychlování. Proboha, letos jsem už viděl Crank 2, Gamera, Náhradníky a podobné bejkárny, na jejichž stupiditu se Ghajini zdaleka nechytá a ony se zase nechytají na jeho zábavnost a atmosféru. Tak proč bych nadával.(25.10.2009)

Všetky tie postrehy typu "čistá vykrádačka Nolanovho Mementa" púšťam z hlavy. Lebo áno, typek tiež nemá hlavu v kondícii zapamätať si co sa stalo 2 minúty dozadu a všetko si tetuje na telo... OK! Ale ten storybuilding resp. tá pribehová gradácia proste berie dych. Málokedy je vo filme stopáž tak využitá ako práve tu.(24.9.2016)

Zřejmě mé první setkání s bollywoodským filmem. Ono to nejde moc srovnávat, protože je to dost jiné od všeho co si tak nějak vybavuji, je to jiný styl, jiná kultura, scény jsou zpracovány jinak. Obával jsem se té tříhodinové délky a nakonec musím uznat, že jsem se nenudil a dobře se bavil po celou dobu filmu a hodně, opravdu hodně mě překvapili herci i scénář. Aamir Khan sice hrál jednu postavu, ale vypadalo to stejně jako dvojrole a byl v obou perfektní a přitom dokonale odlišný, to bylo moc fajn. Ta zkrácená paměť měla docela mouchy a dost velké v tom jak to bylo podáno, to určitě ano, ale zahrané to bylo pěkně. Asin je moc krásná a má úžasný hlas, skoro mě uhranula a moc se mi líbila. To s jakou bravurou si vychutnávala komediální část v úvodu svého příběhu bylo bezvadné, to jsem se opravdu hodně bavil. I kdyby byl film jen z té romantické části bylo by to fajn, ta akční část tomu dodává ale takový osobitější punc. Zajímavě namíchané a některé scény pro mě zůstanou asi na velmi dlouho zapamatovatelné, což nemohu prohlásit o spoustě jiných filmů. Převoz dětí na bráně, vstup do nového bytu, vlak a další. Je fakt, že v tom je taky dost chyb, přehlížených logičností asi zcela záměrně. Ještě nikde jsem neviděl, aby chlap se zlomeným vazem ještě začal hýbat hlavou a pak dokonce i mluvit. To je něco extra. Akční scény jsou docela nabušené, ale těžko uvěřitelné s ohledem na dění. I tak jsou hodně efektivně zobrazené, je to poměrně ultimátní. No a pak jsou zde písničky, kreace, tanec atd o čem jsem dosud jen slyšel a tentokrát to zřejmě prvně i viděl. Nevadilo mi to, i se mi to v něčem líbilo. Hudba jinak od začátku velmi zajímavá a fajn, budu muset od A.R. Rahmana ještě něco vyslechnout, ale rozhodně mě zaujal a líbilo se mi hudební představení v pozadí scén. Pro mě byl tento film příjemným vstupem do světa těchto filmů. 9/10(10.10.2012)

Nolanovo Memnto natažené do monstózních rozměrů. Když pominu nelogické chování a chyby, kterými se film hemží musím konstatovat, že to není tak zlé. Samozřejmě nechápu Indickou mentalitu, ale ty videoklipy byli fakt moc i na mě. Romantická rovina se mi líbila. Bylo to vtipné, bylo to dobře zahrané, se sympatickou dvojicí. Vlastně jsem se díval na dva filmy, o čemž svědčí i stopáž. Dramatická rovina byla přehrávaná, právě ona byla plná chyb a nelogičnosti, ale stále by to šlo. Kdyby nezrychlovali jinak solidní akci. Choreografie bitek byla fajn, ale to zrychlení bylo absurdní a hloupé. Kdyby ta akce nebyla zrychlená, dal bych 4*, ale takhle to vypadalo, jako by se tam mlátil Charlie Chaplin.(9.10.2013)

• rikitiki

Vyprávění o mírně legračním příběhu lásky se záměnou se střídá se současností, kdy se hlavní hrdina po drastickém zážitku a zranění mozku proměnil v něco jako golema, který necítí bolest a jen kolem sebe mlátí a mlátí, aby dosáhl pomsty. Neskutečně neuvěřitelné. Aamir ho opravdu hraje jako monstrum, jemuž každých 15 minut dojde baterka a musí tedy začínat nanovo. Indická policie je zde podaná takovým způsobem, že bych se k ní neobrátila o pomoc, ani kdyby se mi zaběhla kočka. Buď jsou policisté jenom tupí a neschopní, nebo úplatní, případně rovnou táhnou se zločinci. Ti ale taky nejsou žádní géniové, protože svého protivníka nezničí, i když k tomu mají spoustu vhodných příležitostí. ___ Milostná linka byla naivně fajn (trochu na způsob filmu Přítelkyně pana ministra), ale ta odplata byl blábol bez jediného uvěřitelného momentu.(1.10.2016)

• - Podle filmu byla vytvořena stejnojmenná hra, podle tvůrců vůbec první indická 3D akční hra. Hráč v ní ovládá Sanjaye, jenž je vymodelován podle herce Aamira Khana. Ten svou postavu i nadaboval. (Raztubyl)