Magie kouzla zbavená (TV film)

Breaking the Magician's Code: Magic's Biggest Secrets Finally Revealed

Čo sa skrýva za mágiou

Dokumentární

USA, 1997, 60 min

Don Weiner

Danny Lux

Kostýmy:

Ingrid Ferrin

Nepáči sa mi ten pohŕdavý komentár ku všetkým trikom. Nie je práve to na triku najlepšie, že nevieme ako sa to robí a špekulujeme nad tým? A nezaslúžia si ľudia, ktorí trik vymyslia (čo je podľa mňa oveľa tažšie) väčší rešpekt ako tí, ktorí ho odhalia? Tak prečo to má 86%? Tvorcovia asi zabudli, že trik sa dá stále opakovať a vylepšovať, zatial čo odhalenie je zaujímavé iba jediný raz.(13.9.2011)

Kouzelník ukrývající tvář pod maskou prozradil tajemství nejznámějších kouzel a triků a kouzelníci mají po kouzlení, Nejdříve tedy divák sleduje jak má jednotlivé kouzlo vypadat a poté je zcela detailně objasněno jeho technické provedení. Je zajímavé sledovat jak většina kouzel vypadá velmi dobře a jak následné vyzrazení dokonalého triku kouzlo naprosto devalvuje. Těžko na tomto dokumentu hledat chyby.(9.11.2010)

Pamatuji si, jak v 90. letech snad každý měsíc běželo nějaké představení Davida Copperfielda a jak jsem si u toho celou dobu lámal hlavu, jak jen to děla. Mozkové závity mi běžely na plné obrátky, oči hledali nějaké tajné skrýše nebo lanka... a stejně bylo všechno zbytečné. A pak přišlo v létě 2000 takové nevinné přepínání televize... a po pár minutách jsem myslel, že mě budou omývat. Tak já si jak vůl celé hodiny lámu hlavu a pak se dozvím, že tajemství vjezí v malém kusu kovu nebo optickém triku. Skoro to vypadá, že ta největší kouzla jsou zároveň i nejjednodušší.(14.4.2012)

Dokonalý trik mal pravdu, keď v závere filmu povedal: "V skutočnosti nechcete vedieť, ako to funguje. Chcete byť oklamaní." Je to tak- kým kúzelník kúzli a vy netušíte ako, zomierate túžbou zistiť, v čom je trik. Keď ale zistíte o čo išlo, neotvárate ústa tak, ako ste ich otvárali pri jeho prevedení. Zostáva vám len sklamanie nad detsky jednoduchým vysvetlením. Každopádne ma táto relácia bavila už pred rokmi, kedy som pozorne sledoval každý detail a zisťoval, kde je pravda. Len v konečnom dôsledku to má asi taký efekt, ako keď vám niekto 40 minút trieska do hlavy, že darčeky nenosí Mikuláš, ani Ježiško.(26.10.2010)

Je až neuvěřitelné sledovat, jak je většina kouzel primitivních. Vždycky jsem žasl nad kouzelníky a hltal jejich triky, ale po shlédnutí dokumentu mám pocit, že bych to zvládl taky, stačí mít pouze správnou techniku a být šikovný. Při sledování v televizi si u každého triku říkám, tak jak tohle dopadne a jak nám předvedou a ukážou jak daný trik předvést, ale u ukázky triku si říkám jak jsem mohl být tak naivní a neuvědomit si to , ale to asi každý. Každopádně většina kouzelníků musí být naštvaná na Valentina za to , že ukázal většinu jejich "tajemství".(2.10.2011)