Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

novoten

1. série - 80% - Protože už tu artušovská legenda byla ve všech možných zpracováních jako temná fantasy či historická podívaná s minimem magie, je verze, kterou nám předložila BBC, nápadem takřka bezchybným. Útočí na nás nenáročné kouzlení, dračí mentor, nenápadné náznaky budoucích vztahů i mytologických zápletek a hlavně spousta průběžných vtípků v čele s Merlinovým neodolatelně nablblým úsměvem nebo Gaiusovým obočím, které povětšinou vystřeluje až na úroveň strážních věží. A když mého oblíbence prince Artuše hraje Bradley James jako dokonale sebevědomého troubu se srdcem na pravém místě, rád odpustím i občasnou podobnost jednotlivých zápletek. 2.série - 90% - Jakkoli se k sousloví "guilty pleasure" většinou stavím odmítavě, tady po něm musím sáhnout. Vidím onu občasnou dětinskost, slabiny jednotlivých scénářů a určitě i schématičnost průběžného dění. Ať se stane cokoli, tak Uther zahlásí, že za to může magie a ať proti nám stojí jakýkoli nepřítel, většinou jeho plány dopadnou tak, že je někdo z hlavních postav unesen, zraněn či nedobrovolně zamilován. Dokud ale těmto překážkám bude čelit hlavní hrdina s bezelstným výrazem Colina Morgana a ustěpačnými poznámkami jeho pána, nebudu schopný se na tuhle partu zlobit. 3. série - 90% - Zápletky sympaticky bobtnají, Artušova zodpovědnost stoupá a úsměv mi z tváře ne a ne slézt. Spoustu epizod sice usilovně kazí černající Morgana, ale ani fakt, že je Katie McGrath všechno, jen ne mistr zlého úsměvu, mě nepřinutí být přísnější. Na tomhle hradě jsem totiž pořád upřímně rád a dokud si scénáře budou z ústřední legendy vybírat atraktivní témata právě ve chvílích, kdy to nečekám, nejsem schopen jim odolat. 4. série - 100% - Přichází zlaté časy Camelotu i celého Albionu. Čirou esenci krásného dobrodružství totiž nenaruší ani slizký Agravaine, ani další Morganina více či méně předvídatelná spojenectví. Ne dokud v podhradí kouzlí Merlin, po obloze létá drak a o trůn se hraje hra zákeřnější než kdy předtím. Čtvrtá sezóna dělá z britské (a stále ještě rodinné) fantasy definitivně nezapomenutelnou stálici, jejíž vypravěčský duch nemá v seriálovém světě obdoby. Působí totiž jako z dvacet let starého programu a zároveň si přesným střídáním humoru, akce i dojemnějších momentů nic nezadá s daleko věhlasnějšími konkurenty. Dveře do poslední komnaty proto otevírám značně napjatý. 5. série - 90% - Nečekaně temnější duch vyprávění, překvapivé zvraty a těžký balvan v břiše při čekání na konec legendy. Merlinova dobrodružství se ani v poslední sezóně nevyvarovala určité repetitivnosti či jednoduchosti při řešení epizodických zápletek, ale ta nerozbitná herecká chemie a síla nesmrtelného přátelství všechno přebíjí víc než kdy předtím. Takže i přes fakt, že mi delší příběh kolem Gwen přišel lehce přehnaný a závěrečný dvojdíl mě v určitých chvílích zaskočil dost nepřipraveného, nikdy na tuhle fantasy nezapomenu. Měla pár chyb a druhé zhlédnutí by jí pravděpodobně trochu uškodilo, ale hrdinství, čest, láska a odvaha jsou tu přítomny v míře více než velké. A na to já zkrátka slyším. Takže Merline, Artuši, Guinevere, Morgano, Uthere, Gaiusi, Leone, Gwaine, Percivale, Elyane, Lancelote, Mordrede i draku Kilgarrahu, u mě v srdci budete mít jedno velmi specifické místo schované. () (méně) (více)

NinadeL

Novodobé pokračování těch druhořadých fantasy seriálů jako byl Pán šelem nebo Temný rytíř. V současnosti se jako áčkovější ukázal mnohem průbojnější počin Legend of the Seeker. Tohle má triky jak z doby před dvaceti lety, nijaké herce a velmi dětsky úsměvné scénáře. Chápu, že diváci nemocní na slash si rochní, ale my ostatní nemáme co jiného ocenit. ()

Ded@M@tes

Jeden z nejoblíbenějších seriálů. Věčná snaha Merlina ochraňovat Camelot a v hlavní řadě život Artuše. Velmi příjemné příběhy, prostředí a samozřejmě herci. / Viděné epizody z 1-5 série *65.dílů / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 10/10 ) ()

burina

Absolútne guilty pleasure mojej seriálovej topky. Merlin je seriál, ktorý si najviac vychutnáte keď zahodíte nejakú nudnú legendu za hlavu(BBC verzia je teda rozhodne zaujímavejšia :-)) a zameriate sa na VZŤAH Merlina a Artuša. Let the slash begin! ()

misterz

Je to síce taká blbina, ale pre mňa ide o zábavné guilty pleasure, na ktoré sa dobre pozeralo. Taký úlet do detstva, kedy som podobné záležitosti hltal. V niečom mi to pripomínalo starého dobrého seriálového Robina Hooda. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

HoneyBunny

Merlin mi svým pojetím trochu připomíná Xenu nebo Herkula - tím stylem "nakopeme historii/legendu do zadku". Ale stejně jako princezna bojovnice nebo sošný Kevin Sorbo je i tenhle seriál chytlavý, místy vtipný a hlavně zábavný. A produkuje ho stará dobrá BBC a ta zkrátka sr..čky (dámy prominou) nedělá. Dámám se určitě bude líbit mladé mužské osazenstvo: Merlin je sympatický kluk od vedle, kterého si oblíbite tak po pěti minutách, Artuš je tu zezačátku vytahovačný floutek, kterého by každá středověká dívka chtěla zkrotit - a Lancelot má nejvíc sexy fasádu... ever (a hraje ho Santiago Cabrera aka Isaac Mendez z Hrdinů). Jen se připravte na celkem levné CGI a Kamelot, který rozhodně nevypadá jako z temného středověku. ()

Jinny

Ze začátku si musíte zvyknout na to, že v tomhle fantasy světě se osnova artušovské legendy moc nedodržuje. Musíte přijmout fakt, že Merlin je mladý sympatický kluk, Artuš pyšné bojovné princátko nebo že Guinevera je (bohužel jenom průměrně hezká) černoška a služka lady Morgany. První dvě série jsou OK, ve třetí už se scénáristé opakují způsobem, který nemůžete přehlédnout, a zničili docela zajímavou postavu Morgany, která nakonec jenom plní žádosti své trapně vševědoucí sestry (obě hereckou bezmocnost maskují úsměvy komiksového záporáka). P.S. To, že černochy s britským přízvukem tu najdete v každé vesnici i na Kamelotu, je dost idiotský ústupek politické korektnosti. Není to výraz mojeho rasismu. Jenom si myslím, že určitá míra realističnosti by měla platit i pro fantasy seriály (a na černých Maurech jako exotickém koření by nebylo nic divného). ()

honajz

Má to některá zajímavá místa - ostatně středověké reálie, gotika, to samo o sobě je záruka jisté tajuplnosti. Jenže mám problém s těmi v podstatě teenagerovskými zápletkami, dospívajícími hrdiny, kteří mi prostě do těch kulis a problémů nepasují. Někomu se právě tohle může líbit, ale já určitě nejsem cílový divák. ()

Morholt

Artušovskou legendu mám načtenou, nastudovanou i nakoukanou ze všech úhlů, takže jsem na tohle téma dost háklivý a i proto jsem Merlina zprvu zatracoval. Po letech jsem se zkusmo na jeden díl podíval a hele ono to šlo. S Artušem, Merlinem, Morganou a spol. to totiž nemá společného vůbec nic, až na ty jména. Vlastně se jedná o infantilní taškařici, místy trapnou, ale povětšinou vtipnou, se sympatickými herci a ostrovním přízvukem. Ani mi nevadilo, že tam pobíhají černoši a další havěť, která nemá ve středověké Evropě co dělat. Nejblíž to má asi ke stejně starému Legend of the Seeker. Je to sice o chlup horší, ale zábava je to pořád solidní. 70% ()

evilmind

Infantilní guilty pleasure. Tolik věcí mě tam tak děsně moc sere. Ale stejně se chci podívat na další episodu, i když předem vím, že mě prostě bude točit jak zase Merlin utrpí happyendové vítězství aniž by musel nějak efektně kouzlit. Aspon ze je tu skvelý Anthony Head a John Hurt, plus me celkem bavi ta destrukce Artusovské legendy, resp. sledování reakcí jejích ortodoxních příznivců... ()

kikuka

I find it rather amusing. Neviem, či je to odveta za tudorovské BH 90210 z dielne HBO, ale toto dielko BBC mi príde ako lovely guilty pleasure. Asi im došlo mliečko do čaju. Alebo čaj. Alebo oboje. A potom aj alkohol. ()

pools odpad!

Za každou další sérii hvězda dolů, jen doufám že na konci nebudu v odpadu... Příběh o debilovi, který vše řeší jako desetileté dítě, hlavně aby se to ---dosaď-- nedozvěděl... Po páté sérii můžu říct, že je to naprosto ubohá dementní sračka a lituju každé minuty které jsem tímhle seriálem ztratil! ()

Wysch

Předem upozorňuji, že píšu bakalářku týkající se Británie od pátého do desátého století a mýtus o Artušovi v ní vystupuje také... Takže právě proto chci poprosit všechny, co si stěžují na historickou neadekvátnost (ano, s tou souhlasím), aby si uvědomili, že když v prvním díle se jedna ženská teleportuje pryč, pak tam mluví drak a tak vůbec, nemůžete to brát jako historický seriál. Je to fantasy a fantasy jako takové dovoluje stavět hrady ze čtrnáctého století, nosit zbroje ze století třináctého, atd. A jako fantasy seriál je dobře namíchaný, ústřední dvojka Artuše a Merlina si skvěle sedí a Colin Morgan jako Merlin umí být skvěle bezprostřední. Jinak do plánované třetí sezóny bych asi spíš chtěl nějaký konzistentní příběh, epizody jsou sice fajn, ale co když už se čtvrtý řady nedočkáme? Že... [hodnoceno po druhé sérii] ()

Tony.cs

!!!OBSAHUJE SPOILER!!! ... Teenagerské po všech stránkách, ale zase čtyřicetiletí se moc na seriály nedívají. Nehorázné znásilnění legendy ve všech směrech. Ze začátku jsem plival síru, jak mě štvalo, že si z mé nejoblíbenější legendy dělají prdel a motají do toho nakonec všechno a vaří guláš, který má odpornou příchuť. ALE ... nakonec je to sranda, je to docela hezky natočené, jsou tam sympatické postavy (díky sympatickým hercům) a dokázalo mě to vtáhnout, že jsem se těšil na další díl. Vypnout, neporovnávat, nekecat, občas se zasmát pubertálně laděným vtípkům a určitě si to užijete. Vždyť Buffy není o moc lepší...HMMM ...poslední série nakopává všechnu snahu o odlehčení. Náhod už je příliš, tupost nezná hranic a když už nevíme jak to ukončit, buďme co nejvíce patetičtí. Takže poté, co 4 série předtím znásilňujeme legendu, to ukončíme tak jak máme a to nijak velkolepě. Nakonec všechny pozabíjíme a řídíme se, v rámci možností tedy, legendou. Šíleně okoukané přenesení do současnosti a máme tu seriálové zklamání roku 2012. ()

Naslund

Tohle ohodnotit je docela výzva, protože kvalita lítá opravdu mezi 0-100% První série je ještě spíše výborná. V pozdějších sériích si ale budete myslet, že jste některé díly už viděli, budete přesně očekávat, co se stane v příští scéně a budete nadávat, kdy už se konečně pohne děj kupředu. Kupodivu se děj občas hne, ale málokdy tím směrem, který byste chtěli. Guynevera neprodělá plastickou operaci, Artuš se nedá dohromady s Merlinem, sir Leon nikdy nezemře, ať už se mu stane cokoli, a hlavně,... nikdy se tam neobjeví nic, o čem by Gaius neslyšel. Prostě žádný zajímavý zvrat. Namísto toho začnou zápletky jako: Putuje VIP osobu v doprovodu 4 rytířů, zlá čarodějka vyčaruje na louku dva obyčejné hady, dva ze čtyř rytířů skončí na zemi uštknutí a VIP skončí unesena. Král se vydá zachránit VIP, která je na místě, odkud se nikdo nikdy nedostal a všude kolem je spousta kostí a tak a skončí to, že tam král dorazí, překoná jednu lacinou past a společně odjedou domů. Přitom první série je o tolik lepší :( Nic to ale nemění na tom, že i při scénáři psaném psem hlavních protagonistů, je to docela zábava. Nejen, že si můžete dělat legraci ze zápletek, ale i z postav, můžete hledat kolik chyb v dílu najdete, můžete si dělat legraci z inteligence postav a přitom tam sem tam padne ještě slušnej vtip, což je jedna z mála věcí, co v seriálu funguje. ()

Mikita

Seriál Merlin na mě působí dost "dětsky" a "studiově". Občas se nějakou drastickou smrtí snaží mířit jiným směrem, což působí trochu divně. Svou milou naivitou (a různými příšerkami) má pro mě seriál podobné kouzlo jako první řada Doctora Who a Bradley James navíc vypadá jako světlá verze dalšího Doctora (Davida Tennanta). Jediné, co mi brání zvýšit své nadšené hodnocení je fakt, že už se po Xté opakuje téma: "to musela být magie......ale ta je zakázaná......najděte všechny čaroděje a upalte je". Tato šablona už se začíná pomalu vyčerpávat a bojím se, zda seriál vydrží být i nadále tak zábavný. V Merlinovi také oceňuji šťastnou ruku na výběr sympatického hereckého obsazení (tedy až na příšernou Guinevere). Trefný komentář: HoneyBunny ()

slunicko2

In a land of myth, and a time of magic, the destiny of a great kingdom rests on the shoulders of a young boy. His name is Merlin. 1) Historická věrnost. Artušovské příběhy jsou legendami a autoři se ani v nejmenším nepokouší je historicky ukotvit. Naopak. Seriál nemá nic společného nejen s dějinami, ale ani s legendami - kromě jmen postav a několika (velmi) lehce načrtnutých vztahů. Asi by se tato čiročirá fantasy hůře prodávala bez zvučných jmen Merlina a Artuše._____ 2) Jakému diváku je dílo určeno?_____ Vidíme, komu není - seriózním badatelům, znalcům či alespoň fanouškům historie i v její legendární podobě. Není to dílo pro zájemce o magii (o ní tvůrci očividně nic netuší) ani pro kryptozoology (drak má roztomilou tlamu, ale více se o něm nedozvíme). Seriál není pro milovníky velké filmové podívané - zřetelně omezený rozpočet a očividná televiznost díla moc filmových zážitků nedodají. Není ani pro milovníky sofistikované fabulace - zápletky jsou jednoduché až primitivní a uvažování většiny postav je na úrovni chovanců Jedličkova ústavu. Nelze mluvit ani o předvídatelnosti děje - není co předvídat, vše je jasné už po prvních 10 minutách. Překvapení se nekonají, (pseudo)zápletky se neustále opakují a recyklují, nepoučitelné postavy se chovají pořád stejně hloupě a inteligenčně deficitnímu Artušovi stále nedochází, o co jde._____ Soudě podle dialogů, zájmů a chování hrdinů cílovou skupinou jsou nejspíš teenageři a to ne všichni, spíš jen ti s nižšími požadavky na kvalitu._____ 3) Jaké poznání o životě na přelomu 5. a 6. století získají mladí diváci? Královnou se stane mulatka, jejíž předky nejspíš zanechali po svém odchodu na místě Římané. Schopná kovářova dcera se vypracovala až na Artušovu ženu. Barva pleti nepřekvapí. Vždyť i najatý vrah, proslulý svou nenápadností (!), je černoch. Hrad se pyšní novogotickou architekturou. Druidi i se svými mocnými kouzly jsou bezmocní vůči ostrým mečům rytířů. Nad krajinou létá drak, údajně poslední svého rodu, který se asi živí pránou, protože o něm kromě Merlina nikdo nic neví. Ta nejkrásnější ženská (Morgana) je největší potvora. Úkolem krále je bojovat, bojovat a zase bojovat. Pokud momentálně není k mání nepřítel, tak alespoň na turnajích. Občas někoho odsoudí k smrti. Panování je tak snadné... Infantilnost všech a všeho je nejtypičtějším rysem celého díla._____ 4) Nicméně přes všechny výhrady jsem seriál poctivě sledoval. Smál jsem se tuposti scénáře i dialogů, ale díval jsem se. Jsem vadný nebo očarovaný? Seriál se tak zařadil po bok Hvězdné bráně (4*), Britannii (3*) či Beverly Hills 90210 (3*)._____ Dočkal jsem se i (zcela nevyhovujícího) konce. Po páté (poslední) řadě si připadám jako závislák, kterému najednou sebrali drogu dříve, než nastal její kladný účinek. To jsem strávil 50 hodin před obrazovkou, abych se dočkal TAKOVÉHO rozuzlení? Cítím se podveden a zrazen._____ 5) Malý historický exkurs. Artuš žil (pokud vůbec existoval) v Británii na přelomu 5. a 6. století v tzv. "době temna". Římané už byli pryč a území soužily nájezdy pirátů a Germánů (Sasové, Anglové, Jutové). Možná byl válečník, možná panovník. Doloženo je 12 bitev (největší u Badon Hill, 518). Pak někde sám padl a zbylí Keltové se stáhli do dnešní Bretaně (Brittany po původní vlasti), na Cornwall a do Walesu._____ 6) Malý zeměpisný exkurs. Není známa poloha bájného hradu Kamelotu. V seriálu jeho úlohu převzal Pierrefonds, asi 90 km severovýchodně od Paříže. Ruiny hradu, založeného roku 1396, nechal přestavět Napoleon III a od té doby slouží objekt jako historická památka a dnes i vděčný objekt filmařů (např. Návštěvníci, Highlander, Muž se železnou maskou s DiCapriem a teď tedy Merlin)._____ Znalcům připomínám pana du Vallon de Pierrefonds (Tři mušketýři po deseti letech) sídlícího pod zmíněnými ruinami hradu na zámečku a statku._____ 7) Herci. 25letý Bradley James (princ Arthur) působí svěže. Těžko říci, jaký je herec, moc se neprojevil._____22letý hubený Colin Morgan (Merlin) je jiné kafe. I do stupidních dialogů dokázal vložit výrazný herecký šarm. Určitě ho čeká dobrá budoucnost._____22letý (v roce 2010) Alexander Vlahos (dospělý Mordred) je velmi přitažlivý stejně jako 30letý světoběžník Santiago Cabrera (rytíř Lancelot)._____Dále mě zaujali 25letý Eoin Macken (rytíř Gwaine) a 30letý Rupert Young (vousatý a kudrnatý rytíř Leon)._____ Pak je tu svérázný 72letý Richard Wilson (lékař Gaius), 28letá Angel Coulbyová (Guinevere čili Gwen) a 25letá půvabná Katie McGrathová (Morgana)._____ Věk uvádím jako obvykle k datu uvedení první řady._____ 8) Divácké pozornosti doporučuji dvojdíl 5+6 z druhé řady o trollí lady toužící po pokladech Kamelotu. 41letá Sarah Parishová si střihla skvělou hereckou etudu nemluvě o parádní masce. () (méně) (více)

01Zuzana10

Krásne prekvapenie!! :) Iba sledovanie show je za 3*. No chápete, tie rozdiely s legendami, to sa najprv nedalo prekúsnuť. Merlin rovnako starý ako Atruš, kt. je arogantný, namyslený, majú tam "lekára"?!, černosi a ľudia tmavšej pokožky vtedy v Anglicku??? :D, príliš televízne triky /ako zo starej PC hry/, Lancelot !! Aký slabý "chlap" s malým sebavedomím a ešte menšou vôľou. /sklamanie/ umelecké vplyvy na zámku predčili dobu Artuša o niekoľko storočí, mágia ako vymyslené hatlaninky ale nie ako sa mi to páčilo - ako magické obrady spojené s poverami a prírodou atď. __ Jo, baví ma hľadať takéto odchýlky v každom dieli. Už mi to také nepríde. __ Zápletka zaujme, občas netrpezlivo čakám, čo sa stane, i keď niekedy, keď vidím tipovo rovnaké scény, škoda.. __ Ale čo je maximálnym plusom, HLAVNÍ PREDSTAVITELIA! /Colin a Bradley - Merlin a Artuš/ Oni to, čo hrajú skutočne prežívajú - ich skvelé vtípky, doberanie sa.. krásne, vtipné.. krom toho, pozrite na: http://www.youtube.com/watch?v=RhxqIJHICSI&feature=related Zlatí chlapci!:) Katie McGrath - kópia Keiry Knightley, nemyslíte?:) Antony Head- v každej scéne buď robí niečo s rytiermi, večeria, dáva pokyny Artušovi..:) atď. ___Celkovo, Merlin je veľmi príjemné rozptýlenie na tohtoročné skúškové:), napínavé, milé, zábavné. I keď úplne iné od toho, čo bežne poznáme. Veľké skvelé plus a hviezdičku naviac spravili zábery Behind The Scenes, ktoré natáčali herci samotní. To absolútne zmení atmosféru, je prirodzenejšia. Nie ako keď to natáčajú ľudia z vonka. Rozhodne worth watching! :) _____ DOPLNENIE PO FINÁLE 2. SÉRIE: Čím ďalej, KVALITA STÚPA. Uchvacujúce posledné diely nás ohromne vtiahnu do deja. "Prežívala" som to! :) Nemôžem sa dočkať 3. série!! ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)