poster

Můj děda byl voják, válčil na Piavě (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Režie:

Ján Novák
 • matynka
  *****

  Nemám slov. A nejen proto, že bych si do názvu mohla dosadit místo děda praprastrýc, nebo proto, že jsem dokument viděla ne v televizi, ale přímo na plátně, a navíc s tvůrci kolem sebe... Tenhle film by se měl promítat ve školách. Tolik mrtých vojáků, většinou ještě mladých kluků, a my o nich tak málo víme. Všechno to ostatně shrnuje poslední věta: "a nebyli to švejkové... ale vojáci". Nevím, jak se mi bude příště lyžovat na Marmoladě s vědomím, že pod metry sněhu jsou ještě teď kulky, helmy a kosti...(1.10.2008)

 • zvonicek
  *****

  Opravdu povedený dokument, který se snaží divákům přiblížit nepříliš známou část první světové války - frontu v Dolomitech, která se svou krutostí nezadala s frontou západní. Na této frontě, vedoucí přes východní Alpy, bojovalo v náročných podmínkách také mnoho Čechů. V dokumentu jsou popsány zážitky dvou z nich. Velmi na mne zapůsobilo to, že fronty vedly oblastmi, dnes známými především jako lyžařská střediska - Cordina D'Ampezzo, Marmolada, Passo Tonale. Až budu v zimě lyžovat v Itálii, jistě si vzpomenu na hrdiny, kteří před sto lety bojovali možná někde pod nynějšími sjezdovkami....(4.10.2008)

 • gogo76
  *****

  Slovenský dokument Slováci na Piave má iba úbohých 26 minút a je skôr spomienkou ako solídnym dokumentom. Český dokument na túto tému je podstatne obsiahlejší a plný zážitkov obyčajných vojakov a presne takto to mám rád. 1 svet. vojna bola pre vojakov omnoho krutejšia než tá druhá a podmienky, v ktorých naši dedovia a pradedovia bojovali boli veľmi ťažké. Spomienky českých vojakov sú plné zaujímavých príbehov. Najviac ma zaujala lavína, ktorá vyhnala obidve nepriateľské strany zo zákopov, ale i nadávky na panovačných a lenivých Maďarov, ktorí sa nenamáhali pomôcť českým vojakom a dokonca sa im za ťažkú prácu vysmiali. V tej chvíli ma napadlo, že aspoň získali predstavu o tom ako sa správali k Slovákom. Dokument je takmer bezchybný, ale prekážali mi dve veci. Za prvé tu chýba dôležitá informácia, ktorá s spomínanom slovenskom dokumente nechýba a to, že v tej dobe už Štefánik zhadzoval letáky a verboval Čechov a Slovákov do légií a tak sa stalo, že sa v boji stretol Čech proti Čechovi, Slovák proti Slovákovi alebo proti sebe navzájom. Najviac ma však mrzí, že sa tvorcovia zmienili o každom národe, ktorý tu bojoval, okrem Slovákov...Tu sa rodili zárodky prvého spoločného štátu, tu sme spolu bojovali bok po boku a slovenské straty neboli nijako bezvýznamné, práve naopak. Odhadom okolo 60 000 mužov.České a slovenské hroby sú jeden vedľa druhého, často sa podľa mena ani nedá rozoznať kto je kto a aj preto ma to mrzí. Možno to tvorcom časom došlo, ale už sa to nedá napraviť. Inak skvelý dokument, ktorý pre presnejší pohľad treba a spojiť s tým slovenským, prípadne nejakým iným ak existuje. 90%.(1.11.2014)

 • Mylouch
  ***

  Na deníkových zápiscích prapředků a působivých současných záběrech z míst bojů někdejší Sočské fronty založený dokument, který může být na mikroúrovni skvělým doplněním publicistických a dokumentaristických zpracování tématu z makropohledu velkých válečných operací. Vše navíc s velkou rezervou v předstihu vůči stoleté výroční vlně. Osobní dokumentaristická sebeprezentace je pro mě spíš rušivá, osobní rovina je už tak zastoupená a nějaké mezigenerační jiskření se nekoná. Důstojná ♫ hudební složka však boduje. 3-4*(1.11.2014)

 • axiom
  *****

  Můj děda tam válčil taky. Ale nejen proto se mně tento dokument líbil. Je opravdu dobrý a je vidět, že autor má k tématu osobní vztah. Nebyli jenom legionáři, ale i tito vojáci, kteří museli jít do války - můj děda měl 17 let, když tam byl. Přežil, jinak bych to teď asi nepsal, ale mluvit o tom moc nechtěl. A to, co řekl, bylo otřesné.(2.11.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace