Ať vejde ten pravý

Let Me In

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2010, 116 min

Amerika má svůj specifický filmový jazyk a pokouší–li se převyprávět příběhy zrozené v jiných koutech světa, většinou do nedopadne dobře. A to i v případech, kdy se opravdu hodně snaží a vaří přesně podle původní receptury. Platí to bohužel i pro Reeveseův remake. A že se snažil opravdu fest. Téměř z 90 procent zcela totožný děj, poskládaný ze zcela totožných scén a možná i úplně stejně pojatých záběrů. A přece to nefunguje. Americká verze zcela postrádá onu magickou atmosféru, která mě tak dostala u originálu. Místo dechberoucí, mrazivě melancholie, která je současně děsivá i dojímavá, vznikla jen uondaná nuda. A pokud je něco oproti originálu jinak, pak bohužel k horšímu. Pokud se někdo rozhoduje, kterou verzi nechat vejít, pak ve shodě s názvem filmu doporučím, ať nechá vejít tu pravou.(28.7.2015)

Film má svojí atmosféru, která je určitě perfektní. Tu já ale nijak moc nevnímal, protože jsem přesně věděl, co bude následovat a to mi atmosféru lehce kazilo. Člověk, kterej se ale dostane k tomuhle dílu dřív, než ke švédskýmu originálu si film náležitě užije a bude moct říct "Jo, tohle bylo něco novýho. Jdu si to pustit znova!" na druhou stranu ti, co dřív spatřili originál mávnou nad remakem rukou s tim, že to je úplně zbytečnej film. A jo, máte pravdu, je zbytečnej. Ale pakliže má svoje kvality, který bez problému můžou konkurovat originálu (hlavně pak masky a hudební doprovod), tak nevidim důvod proč film zavrhovat. Hlavní dětská dvojce je bezchybná, jsou v tom emoce a všechno působí uvěřitelně (pokud jsou slzy Kodiho Smite skutečný, tak klobouk dolů. A co se Chloe Moretz týče, hodně z vás si stěžuje, že se do role nehodí. To je na tom ale to krásný, kdo by od takové holčičky čekal, že je krvelačná bestie? Na její švédský kolegini to bylo až moc znát). Skvělá nevtíravá hudba buduje temnou atmosféru (ale jak bylo řečeno, člověk si jí neužije, pakliže viděl originál) a faktory jako kamera či střih jsou taktéž bezchybný. Pro mě stejně dobrý (v některejch věcech možná lepší) jako Let the right one in (to bylo ovšem komornějšího rázu, což kdekomu může vyhovovat víc), takže pět hvězd bez debat a třeba i kvůli tomu, že se v dnešní době podobně laděný horory v podstatě už netočí (takže i kdyby těch remaků stejných kvalit vzniklo třeba třicet, tak já budu pořád s radostí hodnotit plnym počtem).(22.1.2011)

• hladass

No, pokud bude Hammer pokračovat v produkci filmů jako je tenhle (nebo The Resident, Wake Wood), tak je na nejlepší cestě se zase dostat do hrobu... Zatímco švédský film je ve všech směrech naprosto úžasný, rameke (ač docela věrně zachoval dějovou linii) postrádá mrazivou atmosféru originálu, lepší dětské herce (Moretz mi do role upírky vůbec nesedla, stejně jako Smit-McPhee v roli Owena), zato má zbytečnou dávku brutality a hlavně několik nechutných (zcela amatérsky vypadajících) digitálních triků... Prostě a jednoduše, Let Me In je naprosto zbytečný film...(10.2.2012)

Originální verzi jsem neviděl, ale přesto věřím, že tato americká jí ostudu nedělá. Matt Reeves ukazuje, že kvality "Monstra" nebyly náhodné a přestože je tento snímek po všech stránkách jiný, režijní talent se nezapře. Nestandardně vyprávěný upírský horor sice nenabízí mnoho hororového, ale příběhově (i když se v mnoha směrech jedná o obludný kýč) má co vyprávět i čím zaujmout. Slušné herecké výkony dětských představitelů překvapily a mnoha ohledech jsou tím největším plusem snímku. Nenápadné, ale slušné a pro odpůrce Twilight (i já mezi ně patřím) důkaz toho, že i upíří téma se dá vyprávět jako milostný příběh.(18.5.2013)

O rok starší originál jsem zatím neviděl, ale jestli zdejší hodnocení nelže a jeho kvalita převyšuje tento britský příspěvek o celých 13%, tak se mám na co těšit. Mám totiž silné podezření, že to velmi vlažné přijetí Reevesova snímku je zapříčiněno jen a pouze tím, že je až druhý v pořadí po švédském originálu. Protože co se mě týče, já jsem byl po skončení naprosto spokojený a Let Me In má očekávání nejen do puntíku splnilo, ale místy i trochu trumflo. Především mě upoutala skvěle vykreslená atmosféra a postupné spřátelení dvou hlavních postav, které bylo načrtnuto skutečně působivým způsobem. Hodně tomu dopomáhají i oba mladí herci, před jejichž výkony nezbývá než smeknout a užívat si je. Navíc i skloubení dramatu s hororem se tvůrcům vydařilo téměř bezchybně, hororové pasáže jsou opravdu nepříjemné a mrazivé, a stejně tak i zkoumání dvou ústředních charakterů ve mně zanechalo díky celkovému námětu a rostoucímu napětí také hodně silný dojem. Rozhodně se mi zdá nefér házet tenhle film v některých případech skoro do opdpadu, i když kopírovat rok starý snímek je pravda trochu na hlavu.. 4,5*(17.10.2012)

• - Muže napadeného v tunelu ztvárnil Colin Moretz, bratr hlavní protagonistky Chloe Moretz. (Sartorius)

• - Během celého filmu nebyl ani jednou ukázán obličej Owenovy (Kodi Smit-McPhee) matky. (Sartorius)

• - Ve scénách, kde je Abby ve sněhu bez bot, byla Chloe Moretz opravdu bosá. Během natáčení jí musel štáb mezi scénami zahřívat chodidla. (Hal_Moore)