Ať vejde ten pravý

Let Me In

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2010, 116 min

Na mě to působilo, jako pohodová dětská -dalo by se říct- romance. A opravdu se mi líbila. Je hezky poetická, "upírské věci" decentní a Chloe (kvůli níž jsem si to pustil) drží snímek na koukatelné úrovni. Sám sobě se divím, ale nenudil jsem se, dokonce byl valnou část poutavý. Skvělý byl okamžik, když chce odejít a najednou zapochybujete, jak zareaguje, a v tu chvíli je vám vše jasné. Perfektní okamžik! A pak už ve mně soupeřil idealista s realistou, a čekal jsem, jak to ve skutečnosti dopadne. # příběh 6 | hudba 6 | humor 1 | akce 0 | napětí 7 | pustil bych si znovu 6(20.8.2011)

Film má svojí atmosféru, která je určitě perfektní. Tu já ale nijak moc nevnímal, protože jsem přesně věděl, co bude následovat a to mi atmosféru lehce kazilo. Člověk, kterej se ale dostane k tomuhle dílu dřív, než ke švédskýmu originálu si film náležitě užije a bude moct říct "Jo, tohle bylo něco novýho. Jdu si to pustit znova!" na druhou stranu ti, co dřív spatřili originál mávnou nad remakem rukou s tim, že to je úplně zbytečnej film. A jo, máte pravdu, je zbytečnej. Ale pakliže má svoje kvality, který bez problému můžou konkurovat originálu (hlavně pak masky a hudební doprovod), tak nevidim důvod proč film zavrhovat. Hlavní dětská dvojce je bezchybná, jsou v tom emoce a všechno působí uvěřitelně (pokud jsou slzy Kodiho Smite skutečný, tak klobouk dolů. A co se Chloe Moretz týče, hodně z vás si stěžuje, že se do role nehodí. To je na tom ale to krásný, kdo by od takové holčičky čekal, že je krvelačná bestie? Na její švédský kolegini to bylo až moc znát). Skvělá nevtíravá hudba buduje temnou atmosféru (ale jak bylo řečeno, člověk si jí neužije, pakliže viděl originál) a faktory jako kamera či střih jsou taktéž bezchybný. Pro mě stejně dobrý (v některejch věcech možná lepší) jako Let the right one in (to bylo ovšem komornějšího rázu, což kdekomu může vyhovovat víc), takže pět hvězd bez debat a třeba i kvůli tomu, že se v dnešní době podobně laděný horory v podstatě už netočí (takže i kdyby těch remaků stejných kvalit vzniklo třeba třicet, tak já budu pořád s radostí hodnotit plnym počtem).(22.1.2011)

Matt Reeves by možno pozdvihol úroveň tejto upírskej série a mnoho divákov by mu bolo vďačných, ale dosiahnuť úroveň originálu bolo trošku mimo jeho dosah. Vo svojom debute síce predviedol obdivuhodný feeling pre efekty, vizuálne spracovanie a prácu kamery, čo nakoniec potvrdil aj tu, ale to rozhodne nestačí. To, čo preslávilo švédsku predlohu je neopakovateľná atmosféra príbehu, ktorej stredobodom je úprimná detská láska v horrorovom šate. Krehkosť a jednoduchosť detského sveta strieda mnoho krvilačných scén, ktorých vzájomné dopĺňanie vyvrcholí v nezabudnuteľnom závere. Jediný problém je, že stále hovorím o origináli, čo nakoniec aj dokazuje slabšie stránky tohto remakeu. Detskí herci v záporných roliach boli skvelí, ústredný dvojzáprach však trošku zaostával. Nečudujem sa vyšším hodnoteniam od divákov, ktorí nemali možnosť zhliadnuť švédsky skvost, ale takisto ani nehovorím, že tento film bol úplne zbytočný. Jednoducho je to remake a potvrdil už zaužívané pravidlo poklesu kvality remakeov oproti originálom. 65%.(1.2.2011)

Snad lepší než originál což se vidí vyjmečně. Komorní a hutná atmosféra vás nenechá ani vteřinu v klidu a herecké výkony Chloe Moretz a Eliase Kotease jsou briliatní vzhledem k věku. Kéžby aspoň 50% remaku dopadalo takhle úspěšně. Matt Reeves prokázal svůj talent a na každý jeho projekt se těším víc a víc.(19.9.2011)

A však ono to nebolo vôbec zlé! I keď sa nemôžem ubrániť pocitu, že sa film napriek svojmu americkému pôvodu snažil tváriť strašne ne-americky (samozrejme kvôli takmer presnému kopírovaniu švédskej verzie). Moretz bola v role malej upírky absolútne fantastická a už len kvôli nej sa oplatilo Let Me In pozrieť. Pre niekoho uťahaný a nezaujímavý, pre mňa pozoruhodný a miestami skutočne výnimočný, i keď bohužiaľ v konečnom dôsledku málo vypovedajúci film. K snímke som sa ale dostal skôr než k pôvodnému švédskemu originálu, takže pokiaľ si Let Me In vzal zo svojho predchodcu len to dobré, budem v prípade švédskej verzie ešte spokojnejší. Americkému Let Me In chýbala akási duša a celistvosť, v jednotlivých scénach mi prišla táto dráma s hororovými prvkami skutočne neobyčajná a svojím čudným spôsobom veľmi pôsobivá, ale na druhej strane som postrádal akýsi hlbší dej a záverečnú pointu. Po pravde, sám som zo svojich dojmov nejaký zmätený. Síce sú prevažne pozitívne, no i tak nie som sto percentne spokojný. A to ani zďaleka.(3.11.2017)

• - Ve scénách, kde je Abby ve sněhu bez bot, byla Chloe Moretz opravdu bosá. Během natáčení jí musel štáb mezi scénami zahřívat chodidla. (Hal_Moore)

• - Režisér Matt Reeves vymodeloval Abbyinu osobnost a vzhled podle fotografií Mary Ellen Markové, na kterých je vyfocena dvanáctiletá dívka bez domova. (Hal_Moore)

• - Vrece na odpadky, ktoré nosí na hlave herec Richard Jenkins vo vraždiacich scénkach, bol jeho nápad. (stefi7773)