Fantasy / Muzikál / Romantický

USA, 1980, 93 min

Dřív se mi tenhle snímek strašně líbil. Pamatoval jsem si z něj ale jediné - píseň s titulním názvem. Docela jsem byl zvědavý na to, jak mě snímek dostane po letech, když jsou hodnocení obecně tak špatná. Olivii mám prostě rád, s tím nikdo nic neudělá, ale Gene Kelly tady vede. A ano ten film se nakonec stal čekáním na jednotlivé písně, kdy ona titulní "Xanadu" pro mě stále zůstává skvělou. Ten konec je ale krásně jetý ve stylu 70. a 80. let.(27.7.2015)

• JASON_X

Vzpomínka na již mrtvé pražské kino 64 U hradeb, ve kterém jsem tenhle přitroublý muzikál v ca jedenácti járech viděl. To takhle jednoho dne matka mně a sestře oznámila "jdeme do kina" a bylo rozhodnuto. Když jsem zjistil na co, vyvolalo to ve mně bouři nevole a vzteklého negativismu, protože já bych radši na něco o Indoších, ale bylo mi to samozřejmě houby platné. Nakonec se mi to ale nezdálo tak hrozné, bylo to americké, hodně barevné, muzikální, a jezdilo se tam na kolečkových bruslích. Pustil jsem si to skoro po třiceti letech ze zvědavosti znova... a je to hrozná konina. Ale zase už můžu nostalgicky ocenit třeba hudbu E.L.O. a na některé scény jsem si po letech živě vzpomněl ("šest chlápků v oranžovém" aj.) Ze soucitu za dvě. (A Flashdance je lepší.)(6.3.2014)

Těžko hodnotit - chvílemi jsem žasnul jakou sleduju blbost, chvílemi jsem se přistihl, že fandím hlavnímu hrdinovi. A to je s celým filmem - na jedné straně fajn písničky, na druhé straně šílené barevné efekty a kostýmy, na jedné straně stárnoucí Olivia Newton John a nepříliš dobře hrající Beck, na druhou stranu frajer Gene Kelly, který na to pořád má. Vidět to mladší, možná by fungovala nostalgie, ale takhle je to tak na dvě hvězdy. Ale jednu přidám za geniální osmdesátkový song Xanadu.(23.2.2009)

Milo naivný romantický príbeh, kde prím hrajú kolieskové korčule v ich klasickom prevedení. A samozrejme tanečné kreácie na nich, aj bez nich. K tomu úspešný rovnomerný hit Xanadu a máme divácky úspešnú kultovku ako vyšitú. Popri Grease (kde tiež Olivia stvárnila hlavnú ženskú postavu) a Heat of the Saturday Night pravdepodobnejšie najúspešnejší muzikál z prelomu 70tych a 80tych rokov.(8.12.2010)

• Jara.Cimrman.jr

Nyní již vím, že budu-li toužit po Diově dceři, tak stačí rozjet se na kolečkových bruslích proti zdi a hlavou ji laxně prorazit. Díky za tento poznatek, bez nějž by můj další život ztratil předpokládanou kvalitu. Poněkud méně děkuji za to, že mi byl experimentálně vyvrácen můj mýtus, že solidní muzika dokáže z jakékoli kraviny vykouzlit alespoň průměrný zážitek.(2.10.2012)

• - Vůbec první Zlatou malinu pro nejhoršího režiséra si v roce 1981 za tento snímek odnesl Robert Greenwald. (Terva)