Fantasy / Muzikál / Romantický

USA, 1980, 93 min

• gudaulin

Jedna hvězdička je za půvaby a vokály Olivie Newton -John a druhá je za hudbu skupiny ELO, zbytek jde zařadit do kategorie odpad. Dnes je Xanadu oprávněně zapomenutý muzikálový kousek, ze kterého zůstala jen obecně známá ústřední melodie, kterou si s filmem téměř nikdo nedokáže spojit. Nicméně ten, kdo vyrůstal na revuálních programech české televize socialistických dob, dokáže ocenit aspoň výpravu a taneční choreografii několika písniček...Celkový dojem 30 %.(14.1.2008)

• Brinkley

Tak Xanadu svého času nelapilo ani moji pubertální retro duši (co si pamatuju, při mém prvním a zároveň i posledním shlédnutí jsem nakonec větší pozornost věnovala úkolu z účetnictví), a to i přesto, že cesta k tomuto "muzikálu" mi byla ušlapána již předcházející Pomádou. Kdeže loňské sněhy jsou; dnes sice nesnesu ani jeden ze zmíněných filmových kreací, ovšem pokud mi z filmu vytane na mysli pouze jeden jediný průměrný, omletý hit (jo, a možná, že se tam taky jezdilo na kolečkových bruslích...) .... něco bude asi špatně.(19.6.2014)

• mortak

Gene Kelly je dokonalý, šarmantní a ve formě, jenže právě to dělá z filmu takovou tragédii. Představitel hlavní mužské role je děsný - neumí mluvit, natož hrát, takže slyšet ho, jak rozmlouvá s Kellym, který má skvělou výslovnost, rve uši. A dívat se na Newton-John jak vlaje jako hadr na tyči vedle Kellyho při stepování (je to krásně vidět na práci rukou), taky dost naštve. I Sonnyho kolegy z práce snad vytáhl kompars z nějakého pornofilmu - tak amaterské herectví se jen tak nevidí. A hlavně ten film NENÍ muzikál, ale připomíná spíše osmdesátkové televizní estrády typu Ein Kessel Buntes (viz jazz-disco vize klubu v půli filmu a finále) doplněné několika videoklipy (animace či neonové nebe).Chápu Kellyho, který chtěl po chabých sedmdesátých letech muzikál znovu postavit na nohy, ale amaterismus Xanadu překračuje všechny meze.(5.1.2011)

Není to zrovna muzikál patřící k těm nej, nej z té doby, ale vynikající Gene Kelly a nádherná Olivia Newton - John se svým zlatým hlasem film hodně pomohli. Bez nich by byl filmjen totální brak. Bohůžel to nestačilo. Jen ti dva a jediná chytlavá melodie na závěr filmu v klubu, kde má největší prostor Olivia, nestačí pro dobrý filmový muzikál.(29.3.2010)

Pěkná muzikálová limonáda s půvabnou múzou Olivii Newton-John. Ta je naprosto dokonalá, ať už zpívá a tančí na scéně sama nebo se po jejím boku předvádí Gene Kelly, či je zamilovaný Michael Beck, vždy to perfektně funguje. Prostě XANADU potěší zejména ty, kteří milují éru 80. let a všechno co s tím souvisí..))(18.1.2014)

• - Vůbec první Zlatou malinu pro nejhoršího režiséra si v roce 1981 za tento snímek odnesl Robert Greenwald. (Terva)