Hurvínkův rok (TV seriál)

Hurvínkov rok

Loutkový

Česko, 2003, 13x8 min

Helena Štáchová

Petr Hykš

Michal Cuc
  • Kolssteyn

Spejbl & Hurvínek jsou už od mala mí oblíbenci, ale k mé lítosti tento legendární svět, po smrti Miloše Kirschnera, už nemá co říci. Všimla si toho i publicistika a kdo by tomu i přesto nepříliš věřil, Helena Štáchová to názorně demonstruje na novějším večerníčkovém seriálu Hurvínkův rok. Příběhy jsou bez nápadů a místy to trapností až tříská. Asi si ponechám dojem ze Spejbla a Hurvínka v podání Josefa Skupy a M. Kirschnera, jelikož to paní Štáchové moc nesvědčí. ...inu, když se vedení ujme Mánička, jak to asi může dopadnout. :'((30.10.2008)

Nebylo to zas tak špatné, ale předchozím dřívějším zpracováním se to bohužel nevyrovná. Možná to způsobil přechod do "modernější doby", možná jiné prostředí a nebo možná i opakující se vtipy, jaké známe z audioknih či divadelních představení. Každopádně toto zpracování nijak neurazí a skřípat zuby bude také asi jen málokdo. Proto také 3/5. Zas tak hrozné to opravdu není (jak někteří píší).(30.1.2019)

Zjevně se budu lišit v názoru od dosavadních komentátorů. Divadlo, odkázané na diváckou podporu, stále prosperuje (pochopitelně v mezích možností) a děti o něm vědí. Dokonce natolik, že stojí za natočení 12 nápaditých večerníčkových epizod daných měsíci kalendářního roku. Nelze nepodotknout, že to, co se jeví jako vyprahnutí díla a projektu, je ve skutečnosti zdařilým, dětskou obraznost nezraňujícím postižením polistopadové doby. Nemá smysl jít v rámci tohoto komentáře do hloubky jednotlivých epizod; je však i tak zřejmé pro každého diváka tohoto DVD, že toto úsilí o aktualizaci letitých postav tvoří přímo i nepřímo základní rámec tohoto zbujnělého, emancipovaného Hurvínka, jemuž tak zdařile sekunduje Mánička. Zdařilé zkrátka nemusí vždy prvoplánově chutnat. I takové může být tzv. "vysoké" umění.(25.4.2011)

Helena Štáchová měla dobrou ideu a pádný důvod aktualizovat Hurvínkův seriál vzhledem ke stavu předchozích Večerníčků. Jenom si nejsem tak úplně jistá, že současná tvář divadla S+H je přesně to, co nový Večerníček potřebuje.(17.1.2010)

"Staré" díly Hurvínka se mi moc líbily. Tyhle jsou v mnohém jiné, dobře to vystihli Kivis a sportovec. Ano, najdou se v nich i dobré nápady vtipně glosující dnešní dobu, ale někdy je to až za hranicí mého (možná útlocitného) vkusu (nahý Hurvínek, vyprázdněné pojetí Vánoc...). Jak už bylo zmíněno, jsou tu velice propracované kulisy, nelíbilo se mi ale namluvení jednotlivých loutek (často už na sebe spíš "pořvávají" - že by také projev "dnešní doby"?). Osobně bych asi ocenila ještě "vyšší" umění, méně prvoplánově líbivé. Na druhou stranu chápu, že i Hurvínek a jeho blízcí se přizpůsobili komerčnímu tlaku dnešní doby...(7.6.2012)

• - Hurvínek v jedné scéně doručuje coby poslíček balíček na adresu „Dejvická 38“. Shodou okolností se jedná o adresu, kde se nachází divadlo Spejbla a Hurvínka. Jedná se tak o promyšlený vtípek tvůrců. (P. J. D.)