Česká mše vánoční

Animovaný / Hudební
Česko, 2007, 43 min

Film České televize spojuje slavnou skladbu Jakuba Jana Ryby Česká mše vánoční, hlasy předních českých umělců a animované postavičky Josefa Lady. Nový kombinovaný animovaný film České televize vznikl spojením slavné skladby Jakuba Jana Ryby Česká mše vánoční a Ladova lidového Betlému. V příběhu narození Ježíška a oslavy nového života zazpívají přední národní umělci - Jaroslava Vymazalová, Marie Mrázová, Beno Blachut, Zdeněk Kroupa a Český pěvecký sbor pod vedením Josefa Veselky. Na varhany hraje Milan Šlechta, Symfonický orchestr hlavního města Prahy. Ve filmu ožijí destítky postav z Ladova lidového Betlému, ale i z jeho bohatého literárního a výtvarného odkazu. Mezi vesničany a pastýře spěchá k Betlému i kocour Mikeš, Kmotra Liška, Mulisákův Bubáček, pan starosta , švec, kominík a ostatní postavičky, tak dobře známe z knižních vydání i z televizní obrazovky. (oficiální text distributora)

Davies182

Největší pozitivum shledávám v milém retrovýletu (nevadí, že snímek je z roku 2007) do dob minulých, kdy se v českých zemích měli na Vánoce všichni rádi, sebrala se celá vesnice včetně zvířátek z lesa, a slavily se časy vánoční. Je to roztomilé, hrozně pěkné a nenásilné na pohled. Jak by ne, když jde o "rozpohybovaného Ladu". Největší zápor ale bohužel je, že roztomilé je to až příliš, chorálové audiopodkreslení znemožňuje veškeré ostatní zvuky, a několik momentek působí nadmíru dětinsky (radioaktiní Ježíšek, kamarádství lesní zvěře...). Dá se ale vůbec něco podobného vytknout filmu, který má evokovat sváteční sentimentalitu? Při tomhle průměrném animáku jsem čekal na Štědrovečerní večeři; odpočívalo se u toho dobře. ()

skrblik007

Skvělé spojení dvou výborných českých umělců. Jakub Jan Ryba byl ve své době opravdovdový inovátor - navléknout evropské, respektive české pojetí narození Ježíška na hudební formu latinské mše bylo velmi nekonvenční. Klasická Rybovka zde ožívá spolu se všemi Ladovými postavičkami, které dotvářejí tu správnou atmosféru. Drobnou vadou na kráse jsou snad jen prostřihy na tu rodinku (WTF, proč to tam dávali?!), těch je ale naštěstí jen pár. ()

Big Bear

Ladu mám rád a Hrusice také, koneckonců leží mi na dohled za kopcem. Proto je můj vztah k Mikešovi, Pašíkovi, vodníkům, bubákům ad. postavičkám kladný vztah už od dětství. Spojit J. J. Rybu s J. Ladou se zdálo jako zajímavý nápad. Pominu-li hudební stránku , která je excelentní musím si položit otázku - pro koho to bylo takto uděláno. Asi ne každý divák - byť milovník české barokní hudby zkousne rozpohybované pejsky a opičky kolem jesliček s Ježíškem. A dětský divák, kterého právě ty malovaní animovaní hrdinové budou bavit nejvíce se bude těžko orientovat v písních, jejich textech a významu. Pro běžného diváka by se tak mohla z tohoto díla stát jen taková hudební vánoční kulisa s oživlými figurkami a to je zatraceně škoda... Navíc i ta animace v úvodu (průlety věží kostelíku v Hrusicích atd..) mi už na rok vzniku přapadla zastaralá a dalšími léty bude působit stále archaičtěji na rozdíl od postav Josefa Lady, které jsou nestárnoucí a nesmrtelné. Když to ale shrnu, rozhodně převládá pozitivní dojem. Pokud bych měl nějakému našinci na dlouhou dobu ukotveného v zahraničí měl poslat nějaký dárek, který by mu intenzivně připomněl čas vánoční u nás, pak by to jistě bylo tohle DVD. * * * * ()

Tom_Lachtan

I stalo se, že nová vánoční klasika zrozena byla - a to taková, u které stačí poslouchat, kde jsou Ladovité kresby jen bonusem, který potěší diváka malého, toho, který připravuje zvoneček, i toho, který usnul v křesle zatímco mu do šedého vousu bujarého kmetství vlezl křeček. A ač k sobě obé moc neladí, vznik občas takřka nesnesitelné sentimentality je takřka nevyhnutelný ()

WANDRWALL

zajímavý život vedl skladatel pro zdejší zemi složící nádhernou vánoční mši, ačkoli ho církevní hodnostář neměl rád a neustále kárar, takže každý druhý by se na církev katolickou vykašlal a složil by tu skladbu třeba pro protestanty v zahraničí. To už by se ale nemohla jmenovat Česká mše vánoční, ale Mše pro všechny, co mají rádi dobrou vánoční muziku. ()