Scenárista Jan Drbohlav nabízí zajímavý pohled na známý soudní proces se státním tajemníkem úřadu říšského protektora Karlem Hermanem Frankem. S pomocí autentických zápisků dr. Reslera před námi ožije drama muže, který byl ex offo, neboli z moci úřední, v roce 1946 jmenován obhájcem "kata českého národa". JUDr. Resler patřil před 2. světovou válkou mezi nejlepší české advokáty a navíc byl schopen vést soudní proces v češtině i němčině. Přestože si Resler naprosto jasně uvědomoval, jak katastrofální následky bude mít proces pro jeho doposud renomovanou právnickou praxi, obhajobu ex offo přijal. A nejen to. K. H. Frank byl obžalován z deseti různých zločinů a dr. Resler, známý svou právnickou precizností, důsledností a smyslem pro spravedlnost, dokázal některá, spíše zjitřenými emocemi než skutečnostmi diktovaná, obvinění vyvrátit. Hlavní body obžaloby naprosto stačily na rozsudek trestu smrti, ale zbývající obvinění byla nepodložená, a proto byla zásluhou dr. Reslera stažena z obžaloby. Právník si za tuto svoji obdivuhodnou objektivnost při soudním procesu, který probíhal v neobyčejně bouřlivé atmosféře, vysloužil všeobecnou nenávist. Málokdo dokázal ocenit, že se dr. Resler jako objektivní právník dokázal oprostit i od osobních pocitů a snažil se celou obhajobu předem ztraceného procesu vést fair play. Z právních porad si dr. Resler psal detailní deník (i přímo před očima K. H. Franka). Svou precizností a přístupem k věci si získal i K. H. Franka, který zpočátku jakéhokoliv obhájce odmítal, protože byl přesvědčen o své nevině a nadřazenosti. Deník dr. Reslera se před lety objevil na jedné zajímavé bibliofilské výstavě, kam jej zapůjčila dcera dr. Reslera. Po dohodě s ní oba mladí tvůrci (Jan Drbohlav a Jaromír Polišenský) deníkové záznamy zdramatizovali a natočili. Do role obhájce obsadil režisér Jaromír Polišenský Viktora Preisse. V roli jeho ženy uvidíte Janu Preissovou. (oficiální text distributora)

Gemini

Ex Offo - magická formule zejména pro ty, kteří tuto pozici někdy zastávali a museli se s ní vypořádat. Mohou jen doufat, že se jim to podaří se ctí, a že nikdy nebudou v až tak exponované pozici jako doktor Resler - a i tak se jim jejich počínání mnohdy nepodaří jejich okolí včetně těch nejbližších vysvětlit. Jaromír Polišenský, mimo jiné pozdější seriálový režisér mající v portfoliu takové zločiny proti lidskosti jako (byť sui generis extrémně výživná) Světla Pasáže, na ploše necelé hodiny dokonale vykreslil všechny aspekty skutečného historického případu, vztahující se k pozici advokáta ex offo, a jeho osobní problémy z toho vyplývající. Aby vás moje slova nemýlila - film je komorní psychologicko-sociální studií, například zcela chybí jakákoliv část procesu s Frankem kromě zvukové stopy části Reslerovy závěrečné řeči. To je podle mě škoda, protože zrovna Viktora Preisse bych při deklamování slavných - a klíčových - slov "poslušen zákonů svého stavu činím tento návrh..." chtěl i vidět. Nejen on, ale i herci a herečky ve vedlejších rolích (nezapomenu na výraz Jiřího Stracha), předvádějí vynikající výkony. Škoda, že se Vlastimil Zavřel coby filmový vězeňský dozorce, i těch několik málo skutečných osobností, které pochopily úlohu přiděleného obhájce, tak zmýlilo ohledně dopadu Frankova procesu na život doktora Reslera i jeho rodiny. Možná by na tom něco změnilo, kdyby doktor Resler nebyl až tak naivně přesvědčen o srozumitelnosti svého konání, a vlastně kdyby nebyl takový frajer, že před veřejností skutečně obhajoval svého nedobrovolného mandanta, a ne sebe. Kdyby tolik nepodceňoval veřejné mínění a někdy promluvil o tom, že pokud si nemáme na spravedlnost a demokracii jenom hrát, tak musíme ta stejná práva - minimálně ta procesní jako je právě právo na obhajobu, vtělená do Ústavy a všech dalších norem, přiznávat všem bez ohledu na to jaké zcela jednoznačně prokazatelné svině to nakrásně mohou být, třeba by něco bylo jinak. Ale nejspíš ne... Možná by to pomohlo dnes, při vědomosti o karikaturách obhájců, které se účastnily procesů především v padesátých letech. Ale naše doba je už posunutá jinam, všechny složky justice a bohužel i advokacie jako stav se už tolikrát zdiskreditovaly... Ale o tom bychom mohli debatovat donekonečna. Závěrem si dovolím už jen prohlásit, že bych raději viděl mezi svými "bratry ve zbrani" více Reslerů než nejmenovaných vymyslitelů neprůhledných praček peněz a tunelů, pro které je právo především - jak zcela vědomě říká několika cizích jazyků znalý doktor Balík - tenhleten "buzines" (což jeden můj vážený kolega s ohledem na události posledních let bohužel nutno říci trefně povýšil na "buzinec"). Za mě nelze míň než 90% - na stovku by to musel být dokonalý zážitek, a ten bohužel kazí hlavně nedůstojná elektronická hudba. Ta pronásleduje advokacii stále, byť už ji netvoří Daniel Landa, ale Boris Urbánek. Vězte, že hymna advokacie hraná při skládání slibu (a hned dvakrát:P) je ve svém "neodolatelném" elektronickém aranžmá teror nehodný svého původního autora, Jana Nepomuka Kaňky, i tradic české advokacie. O to podivnější pro mě je fakt, že se tato hrůza děje z vlastní vůle vedení Komory... () (méně) (více)

Tosim

Pěkný film o lidské povaze s (jako vždy) dobrým Viktorem Preissem v hlavní roli. Jen ten Daniel Landa mi tam jaksi nesedí... ()

flanker.27

Preiss je vynikající, ale scénáristicky je hra spíše průměrná. To že prakticky celý proces ve filmu chybí nepovažuju za šťastné řešení. ()

gudaulin

Jedna ze zdařilých televizních her, která bez trapných berliček a zjednotušení dokáže popsat atmosféru doby, která vedla k nastolení diktatury. Vlna nacionalistu, pomstychtivosti a konjunkturalismu úspěšně likvidovala nejenom právní řád a právní vědomí. Velmi dobrý herecký výkon Viktora Preisse. Celkový dojem: 85 %. ()

Snorlax

Brilantně zahraná sonda do našich dušiček. Vůdce, kterého nenávidíme, v bezpečí domova pomlouváme. Čím více jej pomlouváme a bojíme se to říci navenek, tím silněji jej nenávidíme. Když přijde čas jeho pádu, chvátáme, abychom byli mezi prvními, kteří si do něj kopnou a plivnou na něj. A ještě hůře snášíme, když se padlého vůdce snaží někdo hájit slovy, která jsme my ve své zbabělosti halasně venku vykřikovali v době jeho vlády. ()

dopitak

Parádní jednohubka s plejádou českých hvězd, z pěkně hnusné doby předcházející době ještě hnusnější. Viktor jako vždy na tisíc procent, pobavil mladičký Langmajer a potěšila nádherná Linda i se svým sametovým hlasem. ()

Mgb21

Z celého procesu slyšíme pouze závěrečnou řeč. Inscenace nám odhaluje smýšlení jednotlivých protagonistů procesu s Frankem. Je hrozné, že člověk, který se jen snažil dělat svoji práci co nejlépe byl národem zavržen a vhozen do stejného pytle s nacistyckými zločinci. Inscenace plná výborných herců, postavena na jejich herectví. Viktor Preiss je jako vždy výborný. ()

Padme_Anakin

Přidělení obhájce v emocionálně vyhrocené době muselo být nesmírně obtížné a jedním dechem dodávám, že jsem chápala hlavní postavu v okamžiku odmítnutí.. Viktor Preiss jako JUDr. Resler výtečný, jeho vnitřní svár a konečné rozhodnutí srozumitelné, bezchybně zahrané.. Strhující komorní snímek se spoustou otázek, dnes už samozřejmě z jiného úhlu pohledu, v roce 1946 masakr.. ()

Sandiego

Výborně zvolená látka, kondenzující v sobě rozporuplné národní pocity krátce po skočení druhé světové války. Dialogy v sobě přesně odráží dobová dilemata, iluze, obavy i hrozby a jsou doprovázeny hořkými obrazy nezakořeněných demokratických hodnot u většinového obyvatelstva. Drbohlav a Polišenský se zaměřili spíše na vnitřní i vnější morální boj Frankova obhájce, jež se ocitá hned mezi několika mlýnskými kameny a rozhoduje se mezi osobním svědomím, ohledy vůči druhým, vlastní pověstí a povinnostmi advokáta s nimiž se pojí i cesta ke skutečně demokratickému stavu. Samotný proces je velmi upozaděn, podán v náznacích a využíván spíše k dokladům nové Reslerovy společenské pozice. Téměř hodinová stopáž v sobě obsáhne zajímavý lidský osud a mnoho myšlenek k dalším reflexím, ale i tak bych preferoval celovečerní stopáž - hlavně jsem zde postrádal rozvedení vztahu mezi Reslerem a Frankem, který zde vyznívá jen v delší scéně před popravou, i když zde by asi bylo nutné notně fabulovat, či přiblížení strategie jeho obhajoby. Co se týče samotného technického zpracování, inscenace e úspěšně vymyká televizním neduhům, není pouhým souborem statických dialogů, nabízí i několik fimařsky podmanivých a dynamizujících scén a i ve výpravě zdařile evokuje rok děje. Polišenský se ihned zařadil ke špičce české televizní tvorby a každá jeho další inscenace dotýkající se epizod naši moderní historie byla tak trochu událost. Proto je škoda, že musel skončit u plytkých seriálů komerčních stanic, ČT by si takové talenty měla hýčkat a dávat jim příležitosti, její současná zoufalá nabídka je toho důkazem. ()

radektejkal

Při práci na zahradě jsem si dal intelektuální úkol: podívat se na nějaký český film z posledních 40 let způsobem od začátku do konce. Pak jsem si vybral film: kratší, slibující decentnost, přehlednost až průhlednost, bez kouzel a magie, nikoli ze života mladistvých či potřebných, hysterek či úchylů. Žádnou komedii s pikantními narážkami na četníky, bolševiky a Sovětský svaz. A teď se zdá, že jsem zvolil dobře, a že postupuji do dalšího kola, tj. podívám se (časem) ještě na nějaký jiný český film posledních let. ()

BoredSeal

Zajímavé téma a kvalitní herci, nicméně pomalejší spád. Hudba Dana Landy nějak zvlášť nepomáhá. Pomalu začínám mít jistotu, že Češi jsou národní povahou opravdu svině. ()

dr.fish

A pak že nemáme náměty na silné příběhy. Drama člověka postaveného před sebevražednou volbu před zraky národa obhajovat původce všeho nacistického zla na našem území. Viktor Preiss opět vynikající. Skvělá inscenace. 85% ()

sator

Mimořádný námět napsaný životem, i malé role hrají velcí hráči-perfektní mi přijde vedení režie, kdy Polišenský zbavil herce machy... ()

Krysa SPK

Vynikající Viktor Preiss v roli obhájce kata českého národa K. H. Franka (v obsahu uveden jako říšský protektor, ale ve skutečnosti byl "jen" státním tajemníkem). Nesmím opomenout trefnou hudbu Daniela Landy a ani myšlenku celého díla, která má co říci i v dnešní době. ()

lucascus

Skoro krátkometrážní film, ale tím více dokáže upoutat. Nadprůměrné herecké výkony rovněž přispívají ke kvalitní podívané. Český národ by potřeboval více filmů z období Protektorátu a první poválečných let, třebaže jenom televizních... Život advokáta Reslera byl opravdu víc než pozoruhodný, dostal se do nezáviděníhodné pozice, ze které nebylo úniku. Přesto se situace zhostil na výbornou a zachoval si čisté svědomí. ()

LEGACY

No páni, tahle část dějin se ke mně ještě nedostala. K.H. Frank a pan právník Resler jsou dvě velká jména a zcela chápu, že se o nich dnes točí film. Byla ta těžká doba, člověk přemýšlí jak by se v určitých situacích zachoval. Každopádně se mi líbí jak se filmový svět mění. Můžeme zde pozorovat dění kolem výběru obhájce, ale možná to nejdůležitější, což je samotný proces, je zde zcela vypuštěn. Když si vybavím novodobý film Chicagský tribunál, tak pozoruji, že tam je to úplně naopak. Myslím, že pokud by se dělal životopisný film o Frankovi, tak by to byla bomba, zejména by mě zajímala přímo advokacie člověka, jenž hájí práva zločince, jenž podobnou laskavost druhým nedopřál. ()

insurgentes

90% tvoří úvahy dr. Reslera při rozhodování zda obhajobu přijmout anebo nepřijmout, 10% reálné úkony obhajoby. Já bych viděl raději ten poměr obráceně. Je to jistě cenný historický materiál, ale tvůrci se neměli spokojit jen s deníkem, a jít trochu do historických pramenů, aby podali ucelenější obraz. Takhle je to chvílemi trochu nuda a promarněný čas. Skvělá volba herce pro postavu K.H.Franka. Byl jako živý. ()

brooklyn73

Pan Polisensky je velkym prislibem pro cesky film. Velice dobre herecke obsazeni,neuveritelene dobre zvladnute vybrani osoby pro postavu Franka.Pane Polisensky jen tak dale. ()