Brilantně zahraná sonda do našich dušiček. Vůdce, kterého nenávidíme, v bezpečí domova pomlouváme. Čím více jej pomlouváme a bojíme se to říci navenek, tím silněji jej nenávidíme. Když přijde čas jeho pádu, chvátáme, abychom byli mezi prvními, kteří si do něj kopnou a plivnou na něj. A ještě hůře snášíme, když se padlého vůdce snaží někdo hájit slovy, která jsme my ve své zbabělosti halasně venku vykřikovali v době jeho vlády.(9.1.2013)

Precizně zpracovaný snímek, téměř dokument o procesů nepřítelem č. 1 pro český národ. Skvělá studie o svědomí advokáta, který jde do předem prohraného boje. Z tohoto hlediska hodně nadčasový snímek. Advokát, který obhajuje předem odsouzeného lumpa, to bude mít vždy těžké. Na druhé straně jsme dnes svědky případů, kdy řada advokátu obhajuje předem osvobozené lumpy, většinou z nejvyšší politické a finanční sféry, protože mají styky a peníze. Chudáci advokáti.(25.4.2012)

Ex Offo - magická formule zejména pro ty, kteří tuto pozici někdy zastávali a museli se s ní vypořádat. Mohou jen doufat, že se jim to podaří se ctí, a že nikdy nebudou v až tak exponované pozici jako doktor Resler - a i tak se jim jejich počínání mnohdy nepodaří jejich okolí včetně těch nejbližších vysvětlit. Jaromír Polišenský, mimo jiné pozdější seriálový režisér mající v portfoliu takové zločiny proti lidskosti jako (byť sui generis extrémně výživná) Světla Pasáže, na ploše necelé hodiny dokonale vykreslil všechny aspekty skutečného historického případu, vztahující se k pozici advokáta ex offo, a jeho osobní problémy z toho vyplývající. Aby vás moje slova nemýlila - film je komorní psychologicko-sociální studií, například zcela chybí jakákoliv část procesu s Frankem kromě zvukové stopy části Reslerovy závěrečné řeči. To je podle mě škoda, protože zrovna Viktora Preisse bych při deklamování slavných - a klíčových - slov "poslušen zákonů svého stavu činím tento návrh..." chtěl i vidět. Nejen on, ale i herci a herečky ve vedlejších rolích (nezapomenu na výraz Jiřího Stracha), předvádějí vynikající výkony. Škoda, že se Vlastimil Zavřel coby filmový vězeňský dozorce, i těch několik málo skutečných osobností, které pochopily úlohu přiděleného obhájce, tak zmýlilo ohledně dopadu Frankova procesu na život doktora Reslera i jeho rodiny. Možná by na tom něco změnilo, kdyby doktor Resler nebyl až tak naivně přesvědčen o srozumitelnosti svého konání, a vlastně kdyby nebyl takový frajer, že před veřejností skutečně obhajoval svého nedobrovolného mandanta, a ne sebe. Kdyby tolik nepodceňoval veřejné mínění a někdy promluvil o tom, že pokud si nemáme na spravedlnost a demokracii jenom hrát, tak musíme ta stejná práva - minimálně ta procesní jako je právě právo na obhajobu, vtělená do Ústavy a všech dalších norem, přiznávat všem bez ohledu na to jaké zcela jednoznačně prokazatelné svině to nakrásně mohou být, třeba by něco bylo jinak. Ale nejspíš ne... Možná by to pomohlo dnes, při vědomosti o karikaturách obhájců, které se účastnily procesů především v padesátých letech. Ale naše doba je už posunutá jinam, všechny složky justice a bohužel i advokacie jako stav se už tolikrát zdiskreditovaly... Ale o tom bychom mohli debatovat donekonečna. Závěrem si dovolím už jen prohlásit, že bych raději viděl mezi svými "bratry ve zbrani" více Reslerů než nejmenovaných vymyslitelů neprůhledných praček peněz a tunelů, pro které je právo především - jak zcela vědomě říká několika cizích jazyků znalý doktor Balík - tenhleten "buzines" (což jeden můj vážený kolega s ohledem na události posledních let bohužel nutno říci trefně povýšil na "buzinec"). Za mě nelze míň než 90% - na stovku by to musel být dokonalý zážitek, a ten bohužel kazí hlavně nedůstojná elektronická hudba. Ta pronásleduje advokacii stále, byť už ji netvoří Daniel Landa, ale Boris Urbánek. Vězte, že hymna advokacie hraná při skládání slibu (a hned dvakrát:P) je ve svém "neodolatelném" elektronickém aranžmá teror nehodný svého původního autora, Jana Nepomuka Kaňky, i tradic české advokacie. O to podivnější pro mě je fakt, že se tato hrůza děje z vlastní vůle vedení Komory...(26.7.2012)

90% tvoří úvahy dr. Reslera při rozhodování zda obhajobu přijmout anebo nepřijmout, 10% reálné úkony obhajoby. Já bych viděl raději ten poměr obráceně. Je to jistě cenný historický materiál, ale tvůrci se neměli spokojit jen s deníkem, a jít trochu do historických pramenů, aby podali ucelenější obraz. Takhle je to chvílemi trochu nuda a promarněný čas. Skvělá volba herce pro postavu K.H.Franka. Byl jako živý.(11.4.2014)

Z celého procesu slyšíme pouze závěrečnou řeč. Inscenace nám odhaluje smýšlení jednotlivých protagonistů procesu s Frankem. Je hrozné, že člověk, který se jen snažil dělat svoji práci co nejlépe byl národem zavržen a vhozen do stejného pytle s nacistyckými zločinci. Inscenace plná výborných herců, postavena na jejich herectví. Viktor Preiss je jako vždy výborný.(8.5.2006)