Velmi rozporuplný snímek - na jedné straně naprosto výborná atmosféra doby i sladké Francie a přepečlivá práce s mizanscénou a skvěle sestřižený úvod se smělými pokusy technické revoluce, na straně druhé dost slabá a chudá dějová linka, plytká romance jen s pár komickými momenty postavenými hlavně na nedorozumění dvou jazyků (originální je, že zde není žádný dabing ani titulky, ale funguje to) a skvělým Hlinomazem. Rámec z letiště film dosti stahuje do doby vzniku filmu a působí dost křečovitě. Přihlédnutím k době vzniku však přesto kvalitní výsledek.(8.4.2010)

Ocenila bych odstranění moderního rámce, jinak cele žnu koncept tohoto motorizovaného dobrodružství z let 1904/5. Tolik příjemných vazeb má toto česko-francouzské přátelství. Fandové epizodních roliček jistě ocení také etudku Jiřiny Bohdalové, jejíž svatební závoj posloužil zdárnému dojetí do cíle motocyklovému závodníku.(8.3.2011)

Nostalgický pohled na dobu prvních motocyklových i automobilových průkopníků a závodníků. Romantická historka je tu jen, aby to nějak drželo pohromadě, zajímavější a zábavnější jsou dobové materiály, z nichž některé vznikly přímo pro potřeby tohoto filmu. V komedii (se sklony ke grotesce) účinkují skutečné historické stroje, které kočírují skuteční motocykloví a automobiloví závodníci, takže kluci všeho věku si přijdou na své. Trojice francouzských herců není příliš titulkována, ale zřejmě jsme o nic nepřišli. Ale stejně mi to celé přijde poněkud nevyrovnané.(28.2.2015)

Film mě moc zaujal, jak první vzdělávací třetina, laděná jako vtipný, hraný dokument kolem francouzských auto-moto závodů ze začátku minulého století, tak pozdější vývoj oné romantické dějové linii, s humorním nadhledem a nadsázkou. Povedené historické záběry s uměleckou stylizací, s komentářem v podání krásných hlasů Karla Högera a Otomara Krejči, jsou kouzelné, stejně jako pohledy do realizace organizování a práce kolem závodů v dobách bez speciálních kamer, moderných vysílaček nebo bezdrátové elektřiny (kupříkladu elektronické tabule a obratné počítačové reakce sice nahradili tehdejší valnou práci kolem aktualizací předběžných výsledků, ale to staré kouzlo zmizelo... stejně jako žádný moderní přístroj nikdy nemůže nahradit umělecký dojem ze starých foto-aparátů, při jejichž cvaknutí se zakouřilo). Celá kompozice filmu je velice zajímavá, stejně jako výsledný snímek, který ani po mnoha letech neztrácí svou hodnotu. Vedle toho zajímavá spolupráce čs.filmu s francouzským komikem Raymond Bussièrem, krásnou Ginette Pigeon (prý modelkou) a první role mladičkého Luďka Munzara před kamerou, který tady krásně začal svou pestrou hereckou kariéru. Jedním slovem paráda... PS: Menšíka, Bohdalovou, Kopeckého nebo Zounara v údajných mini-roličkách jsem vůbec nespozoroval (příště se budu muset polepšit), ale potěšil mě Radovan Lukavský jako obrazový představitel jednoho ze slavné dvojky Laurin & Klement :-)(10.3.2017)

----- " Zázraky dnešních dnů budou zítra suchými lístky vavřínu." ----- Kaleidoskop doby, která ctila vlastní tradice, ale zároveň si ráda hrála - experimentovala, objevovala a posouvala hranice lidského vědění s dětskou dychtivostí a vynalézavostí ... a její prioritou NEBYL čistý zisk, což je asi to nejzásadnější, čím se odlišuje od žhavé současnosti. Možná právě proto dokázala poezii života bez problémů spojit třeba i s vůní benzínu. P.S.: Dokument a hraný film se střídají s nenucenou lehkostí, disponují jemným vtipem a přirozenou elegancí - je jim vlastní pozitivní náhled na svět a člověka berou jako nositele veškerého pokroku.(22.12.2014)

• - Představitelku hlavní ženské role Ginette Pigeon si režisér Radok vybral podle fotografie. Herce Raymonda Bussiérese, jenž ve filmu ztvárnil jejího otce, si vybral na základě jeho výkonu ve snímku Krásky noci (1952). (Charlizee)

• - Ve filmu se objevili i skuteční automobiloví závodníci, např. mladoboleslavský Václav Bobek. (jenik71)

• - Během filmování projevili Francouzi zájem o to, aby ve spolupráci s nimi Alfréd Radok natočil ještě širokoúhlou barevnou verzi filmu. Tento projekt se ale neuskutečnil. (Charlizee)