Čtyři noci s Annou

Four Nights with Anna

Drama / Krimi / Thriller

Polsko / Francie, 2008, 87 min

• sanikope

Ťažko sa mi hodnotí tento pokus o dlhometrážny film. Skôr by som bol schopný ho prijať v dokumentárne-skrátenej forme. Okrasa a jeho naozaj “neuveriteľný” príbeh o znásilneňovaní Anny bol na danú zápletku pridlhý. Plus jeho vskutku neskutočné estrádne vstupy cez okno, ktoré ma asi najviac iritovali. Ja viem Okrasa bol trošku pomalší ale vo filme pôsobila veľmi podobne i Anna a i policajti by sa nemuseli v akomkoľvek ústave hanbiť... Inak, atmosféra dobra. No v tomto prípade atmosféra nestačí…(18.10.2011)

• nascendi

Tento film som si pozrel iba pre nostalgickú spomienku na Jerzyho Skolimowského, ktorý v Bratislave uvádzal svoj film Walk-Over a ja som sa tešil, ako dobre rozumiem jeho poľštine. Schladilo ma až jeho oznámenie, že hovorí tak dobre po česky, pretože vyštudoval pražskú FAMU. Ale aj pri všetkej úcte k režisérovi, tento jeho film nepovažujem za dobrý. Základná myšlienka, prosím. Ale s magorom, ktorý celý film rieši svoje vzťahové a iné problémy sa nedá stotožniť a nezaujal ma ani jeho príbeh. A tak mi ostáva ako pozitívna spomienka iba spojenie Skolimowski - Walk-Over.(7.7.2011)

Láska má rôzne podoby. Leon Okrasa platonicky miluje sestričku Annu. Za pomoci uspávacích práškov primiešaných do Aninho cukru môže bez rušenia sedieť v jej izbe a pozorovať ju, pokiaľ ona spí spánkom spravodlivých. Samozrejme ho vymáknu. Je tak trocha spomalený, takže zoberie na seba aj Annine znásilnenie ktorého bol svedkom. Po návrate z basy, ho čaká nemilé prekvapenie. Smutný príbeh v smutnom počasí kdesi v poľskej prdeli, kde líšky dávajú dobrú noc. Rada na záver: film nepozerať ráno, lebo vám pokazí celý deň (v tom dobrom slova zmysle).(23.2.2009)

Zaujimava studia jednej stratenej generacie; slabomyselneho Okrasy, ktory zije na socialnom a ekonomickom okraji spolocnosti. Cez svoje nedostatky sa nedokaze preniest a vyjadrenie svojich citov nechava uvaznene vo svojom vnutri. Zaroven kvoli silnej, utajenej, platonickej laske dokaze prijat aj cudzi trest na seba. Smutny, depresivny pribeh je ukonceny rovnako smutnym zaverom.(27.4.2009)

Mnohokrát použité téma marnosti a nešťastných citů k ženě zůstane vždy neokoukané. Toto naturalistické zpracování v prostředí malé polské nemocnice zachycuje obraz duševního primitiva a spalovače biologického odpadu Leona Okrasy a vnadné ošetřovatelky Anny P.....film umělecky hodnotný, doporučeníhodný.(27.6.2011)

• - Jerzy Skolimovski se při psaní scénáře inspiroval autentickým příběhem, jenž se odehrál v Asii. (Tygrys)